تاریخ: 2015-07-26 شناسه خبر: 4993

بازگشت میناکاری به آثار طراحان معاصر جواهرات

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ استفاده از میناکاری در دنیای جواهرات پیش از محبوبیت پیدا کردن توسط رومیان در میان ایرانیان باستان، مصریان و یونانیان بسیار رایج بوده است.
در پی گسترش امپراطوری روم  به بیزانس، تکنیک‌های مینا کاری در غرب اروپا نیز محبوبیت فراوان پیدا کرد. این هنر در بیان ساده به استفاده از خمیر شیشه بر روی فلز و گرما دادن به آن و در نهایت جذب توسط سطح گفته می‌شود. در پایان کار محصول میناکاری شده با توجه به درجه حرارت اسفاده شده برای آب کردن شیشه شفاف یا مات از کار در می‌آید. هر چه دما بالاتر باشد میناکاری شفاف‌تر و بادوام‌تر بوده و در دماهای پایین‌تر میناکاری مات و سطحی شکننده‌تر خواهد داشت.
در قرن نوزدهم میلادی تکنیک‌های میناکاری توسط خانه‌های جواهری چون لالیک (Lalique)، فابرژه (Fabergé) و تیفانی برای افزایش جذابیت و افزودن زرق و برق به جواهرات مورد استفاده قرار گرفته است. خانه جواهر تیفانی تلفیقی از شیشه گرما داده شده را با نقره استرلینگ مورد استفاده قرار داده است که  یک نوآوری در میناکاری جواهرات به حساب می‌آید.  امروزه طراحانی چون آلیس چیکولینی (Alice Cicolini)، رافائل کانو (Raphaele Canot) و هتی ریکاردز (Hattie Rickards) با استفاده از تکنیک‌های باستانی و ترکیب آن با طراحی‌های چشم‌نواز این هنر را به قرن بیست و یکم منتقل کرده‌اند.
 چیکولینی جواهرات با حال و هوای شرقی خود را با همکاری استادکاران هندی خلق می‌کند. این هنرمند خلاق به استفاده از تکنیک‌های باستانی ایرانی میناکاری یعنی اضافه کردن لعاب به الگوها و نقوش حکاکی شده بر فلز طلا شهرت دارد. استفاده از لایه ظریفی از مینای قرمز یا نقره‌ای در دستبندهای رافائل کانو یا انگشترهای هشت وجهی هتی ریکاردز آنها را در مقایسه با موارد مشابه کاملا جذاب‌تر و منحصربفرد کرده است.
شیوه‌ای که میناکاری مرز مبهم میان جواهرسازی و هنر را محو می‌کند به زیبایی در جواهرات جواهرساز روسی ایلگیز فازولزیانوف (Ilgiz Fazulzianov) نشان داده شده است. طراح داخلی سابق و جواهرساز برنده جویز متعدد هنری، هالی دایمنت (Holly Dyment)جواهراتی رنگارنگ، پیچیده و کاملا معاصر را با استفاده از میناکاری خلق می‌کند، حلقه‌های سبک گوتیک این هنرمند با ترکیبی از لعل و الماس و میناکای واقعا زیبا است.
 یکی از زیباترین نمونه‌های میناکاری در جواهرات شانل دستبند طلا با میناکاری مارگون در ترکیب با الماس‌های زرد است. رنگ‌بندی این اثر واقعا مسحورکننده است. این حقیقت که با توجه به پیشرفت‌های سریع تکنولوژی در دنیای معاصر، هنر و تکنیک‌های باستانی چون  میناکاری همچنان زنده  و پویا به کار خود ادامه می‌دهد و توسط طراحان خلاق  و خریداران جواهرات مورد توجه و ستایش قرار می‌گیرد واقعا باورنکردنی و زیبا است. در اینجا نمونه‌هایی از این میناکاری‌های منحصربفرد را مشاهده می‌کنید.

مدل جواهرات

مدل جواهرات

مدل جواهرات

مدل جواهرات

منبع: مدآنلاین

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.