تاریخ: 2017-08-02 شناسه خبر: 51808

احتمال حضور زنان در ورزشگاه‌ها زیاد است؛

سلطانی‌فر: در بازی با سوریه زنان به ورزشگاه نمی‌روند / در المپیک توکیو زنان ایرانی ٣ مدال کسب می‌کنند

مسعود سلطانی‌فر قول مدال طلای المپیک توکیو را از کیمیا گرفت

وزیر ورزش و جوانان عنوان کرد: احتمال حضور زنان در ورزشگاه‌ها زیاد است اما قویا اعلام می‌کنم در بازی با سوریه زنان به ورزشگاه نمی‌روند.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ سلطانی‌فر اگرچه فقط ٨ماه از دوران وزارتش می‌گذرد اما اقداماتی بنیادی انجام داده که شاید نتیجه‌اش را سال‌ها بعد ببینیم. در کوتاه‌مدت اما همین‌که در ورزش زنان ۶ رشته ( بسکتبال، کشتی، سه‌گانه، مچ‌اندازی، جوجیتسو و اسکواش ) توانسته‌اند تأییدیه پوشش اسلامی خود را از فدراسیون‌های جهانی بگیرند، اتفاق مثبتی باشد. او که احتمالا در دولت دوازدهم نیز روی صندلی وزارت ورزش و جوانان خواهد نشست، امید دارد برنامه‌های ناقصش نتیجه بدهد و با کامیابی ساختمان پرماجرای سئول را ترک کند.

*وقتی نام زنان در ورزش به زبان می‌آید، ناخودآگاه ذهن‌ها به سمت حضور زنان در ورزشگاه‌ها می‌رود؛ یک‌بار شفاف بگویید که این مشکل حل می‌شود یا خیر؟

اگر به قول شما بخواهم شفاف جواب بدهم، باید بگویم بله؛ احتمال حضور زنان در ورزشگاه‌ها زیاد است.

 

*اینکه شایعه شده در بازی ایران و سوریه که به نوعی جشن صعود تیم‌ملی به جام‌جهانی است، زنان به ورزشگاه راه داده می‌شوند، درست است؟

خیر، برای آن بازی هیچ برنامه‌ای نداریم. اخیرا نامه‌ای هم برخی زنان فوتبالیست نوشته بودند که از این پیشنهادها و تقاضاها زیاد است. قویا اعلام می‌کنم در بازی با سوریه زنان به ورزشگاه نمی‌روند.

 

*هشت‌ماه فعالیت در رأس وزارت ورزش و توجه ویژه به زنان. این‌که پوشش اسلامی زنان ۶ رشته ورزشی در دوران کوتاه مدیریت شما تأیید شد، نشان از توجه شما به زنان دارد. این مراحل چطور طی شد؟

حقوق بانوان ورزشکار ما درحال استیفای مرحله‌ای در ورزش‌های مختلف است و این از رویکرد کل دولت و به‌خصوص شخص دکتر روحانی نشأت می‌گیرد. توجه به ورزش زنان باور جدی ماست. با سازمان همکاری‌های اسلامی(کنفرانس اسلامی) که ۵٧ عضو دارد، متفق شدیم تا با درنظرگرفتن ملاحظات مذهبی و شرعی حضور زنان در میادین ورزشی پررنگ‌تر شود.

 

*ظاهرا مشکل زنان بسکتبالیست برای حضور در بازی‌های داخل سالن آسیا در ترکمنستان هم درحال حل‌شدن است.

بله، دوستان پیگیر هستند تا همه مقدمات و هماهنگی‌ها انجام شود و بسکتبالیست‌های زن نیز مانند فوتسالیست‌ها و والیبالیست‌ها به مسابقات مختلف بروند و موفق شوند. شک نکنید در آینده برای خانم‌های ورزشکار خبرهای خوبی خواهیم داشت.

 

*یکی از مسائلی که در دو، سه‌سال گذشته شاهد آن بودیم، مشکل خروج از کشور زنان ورزشکار متأهل است؛ افرادی مثل نیلوفر اردلان و زهرا نعمتی که بدون اجازه همسر خود به‌خاطر مشکلات خانوادگی نتوانستند همراه تیم‌‌های ملی به مسابقات بروند. تدبیری برای این موضوع داشته‌اید؟

شاید پیگیری‌هایی در گذشته انجام شده باشد اما این موضوع به قوانین رایج در مملکت ما برمی‌گردد. ما هم تابع قانون هستیم و باید این قوانین را رعایت کنیم.

 

*در یکی، دو‌سال گذشته فرد اول ورزش بانوان ایران کیمیا علیزاده بوده است؛ شایعاتی وجود دارد درباره این‌که شاید کیمیای ایران به‌خاطر مصدومیت‌های متعدد از تکواندو خداحافظی کند. برنامه‌تان برای دلسردی این دختر ٢٠ساله چیست؟

کیمیا علیزاده در زمانی که در بیمارستان بستری بود، به من قول داد با قدرت برای المپیک استارت بزند. من فکر می‌کنم با توجه به موفقیت‌هایی که علیزاده در عرصه بین‌المللی داشته و ظرفیت و سن و توانایی‌هایش می‌تواند در دو المپیک دیگر حاضر باشد و حتی روی سکو برود. ما امیدوار هستیم پس از کسالتی که برایش به وجود آمده،‌ با استراحت چندماهه و نظارت‌های درمانی بتواند با قدرت برگردد و ان‌شاءالله در المپیک ٢٠٢٠ به‌ جای برنز مدال طلا بگیرد. علیزاده بعد از مدتی استراحت و بازسازی روحی در کوتاه‌ترین زمان ممکن روی شیاپ‌چانگ می‌آید.

 

*با شرایطی که بر ورزش زنان حاکم است، فکر می‌کنید در المپیک ٢٠٢٠ تعداد مدال‌های ما در این بخش بیش از عدد یک باشد؟

فکر می‌کنم این اتفاق بیفتد. با توجه به این‌که چند رشته جدید مانند کاراته به المپیک اضافه شده و ما در این رشته افراد توانمند و ارزنده زیادی داریم، امیدواری زیادی وجود دارد. کاراته‌کاها زن ایرانی در مسابقات آسیایی و جهانی مدال‌های خوبی کسب کردند و حتی خانم عباسعلی در مسابقات جهانی نتیجه‌اش با حریف خود صفر- صفر شد که داوران او را بازنده کردند. ما از کاراته در بخش زنان قول مدال گرفته‌ایم، در تکواندو هم مدال می‌گیریم. به‌طورکلی انتظار دارم در المپیک توکیو زنان ایرانی ٣ مدال کسب کنند.

برداشت ادیت شده از روزنامه شهروند

اخبار مرتبط:

برنامه‌های سلطانی‌فر در راستای توسعه ورزش بانوان (اینجا)

سلطانی‌فر شخصا دستور درمان سارا عبدالملکی را صادر کرد (اینجا)

مسعود سلطانی‌فر قول مدال طلای المپیک توکیو را از کیمیا گرفت (اینجا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *