تاریخ: 2017-12-05 شناسه خبر: 56164

معاون ورزش زنان وزارت ورزش؛

اتفاقات مسابقات کبدی زنان آسیا در ایران مورد تأیید وزارت ورزش نیست

اتفاقات مسابقات کبدی زنان آسیا در ایران مورد تأیید وزارت ورزش نیست

فریبا محمدیان در خصوص اتفاقات اخیر فدراسیون کبدی عنوان کرد: اتفاقی که رخ داده به هیچ عنوان مورد تأیید ما نیست اما اینکه چه سناریویی پشت این ماجرا وجود داشته ما هنوز مطلع نیستیم

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان؛ دو هفته اخیر ورزش ایران به ویژه در حوزه زنان حواشی مختلفی را پشت سر گذاشته است. از بازی دوستانه تیم ملی فوتسال زنان ایران با تیم ایتالیا که حسابی خبرساز شد تا مسابقات قهرمانی آسیا در رشته کبدی که به میزبانی ایران و با یک حاشیه بزرگ درباره حضور مربیان و اعضای مرد کادر فنی تیم‌های خارجی همراه بود و همه توجه ها را به این رشته جذب کرد و در نهایت آخرین موضوع که اظهارنظرهای جدید علیه مسأله ورود زنان به ورزشگاه است. به همین بهانه به سراغ فریبا محمدیان معاون ورزش زنان وزارت ورزش رفتیم تا علت بروز برخی از همین حواشی را جویا شویم و مهم‌تر اینکه موضع وزارت در مقابله با این موضوعات را پیگیری کنیم.

ایران در دو هفته پیاپی دو میزبانی در رشته‌های فوتسال و کبدی را پشت سر گذاشت و به طرز عجیبی نحوه قانون‌گذاری در این دو رویداد متفاوت بود. مثلا اینکه در فوتسال اجازه ورود عکاسان روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها به سالن داده نشد اما در کبدی چنین مشکلی وجود نداشت. علت این تفاوت‌ها چیست؟

مسابقه فوتسال ایران و ایتالیا برنامه‌ریزی متفاوتی داشت. به دلیل اینکه فدراسیون وقتی می‌خواست این بازی دوستانه را برگزار کند در همان ابتدا و برای جلوگیری از بروز حواشی نامناسب برای ورزش زنان کشور مدیریت درستی نسبت به این ماجرا داشت. در واقع فدراسیون فوتبال در صدد تمرین مدیریت تماشاگران در مسابقاتی این‌چنینی بود. به همین دلیل قرار شد خبرنگاران و تماشاگران اجازه حضور داشته باشند اما تصویربرداری به عهده روابط عمومی فدراسیون باشد. بعد هم تصاویر روی سایت فدراسیون قرار می‌گرفتتا همه از آن بازنشر کنند.

در مقابل اما دیدیم که در فوتسال مربیان مرد تیم فوتسال به سالن آمدند اما در کبدی آن داستان کذایی برای حضور مربیان مرد در سالن رخ داد

در بحث کبدی چون من در اختتامیه حضور داشتم نظارت بسیار خوب بود. شاید این اتفاقات ناخوشایند قبلش رخ داد چون وقتی من آنجا بودم نظارت و مدیریت بسیار عالی بود. فدراسیون اوضاع را به خوبی جلو می‌برد.

اصلا روند این دعوت چطور بود؟ آیا مربیان مرد خارجی با چنین موضوعی آشنایی داشتند و پیش از مسابقه به آن‌ها گفته شده بود؟

گزارشی که ما از فدراسیون دریافت کردیم مشخص شده بود که در فراخوان برگزاری مسابقات ذکر شده بود چون تیم‌های خارجی در کادر فنی خود از مردان هم استفاده می‌کنند حضور مردان در سالن زنان ممنوع است. آن‌ها هم پذیرفتند و به ایران آمدند.

موضوع وزارت در مقابل چنین رویکردهایی چیست؟ می‌دانید که این خبر به شدت در جهان مورد توجه رسانه‌های برون مرزی قرار گرفته است

اتفاقی که رخ داده به هیچ عنوان مورد تأیید ما نیست. فدراسیون هم به لحاظ بین‌المللی کارهای پیش رو را انجام می‌دهد. قطعا چنین حضورهایی مورد قبول ما و سیستم وزارت نیست. اما اینکه چه سناریویی پشت این ماجرا وجود داشته ما هنوز مطلع نیستیم اما امیدوارم هر چه سریع‌تر مشکلات مربوط به این داستان حل شود که مسئولین در حال پیگیری‌های آن هم هستند. اما در پاسخ به وجود برخی نگرانی‌ها باید بگویم که کادر فنی و اجرایی ما در سالن در تیم ملی کبدی با پوشش کامل حضور داشتند. همان پوششی که قرار است سال آینده در بازی‌های آسیایی جاکارتا هم با آن حاضر شوند.

در خود فدراسیون کبدی هم حواشی زیادی وجود دارد. از خانوادگی اداره‌شدن آن تا نارضایتی بازیکنان و ستاره‌های قدیمی تیم ملی زنان از نایب رییس زنان. آیا وزارت برنامه‌ای برای ایجاد تغییرات مناسب و اصلاحاتی در این فدراسیون دارد؟

این موضوعات، مسائل فنی فدراسیون است و وزارت عموما در این حوزه ورود نمی‌کند و تنها نظارتش را انجام می‌دهد اما درباره این نگرانی‌هایی که شما از آن می‌گویید تا به حال چیزی به دست ما نرسیده است.

و در نهایت اینکه هفته گذشته برخی اظهارنظرهای غیر کارشناسی در موضوع ورود زنان به ورزشگاه سبب شد برخی نقطه‌نظرهای جدید علیه این مسأله مطرح شود. آیا شما به همان مسیر خودتان در کسب این مطالبه ادامه خواهید داد؟

توصیه من این است اجازه بدهیم وزارت ورزش با دستگاه‌ها و نهادهایی که باید همگرایی در اجرا را داشته باشد در این مسیر حرکت کنند و اقداماتشان را هم انجام دهند.

منبع: فرهنگستان فوتبال / گفتگو از نیلوفر حامدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *