تاریخ: 2018-02-27 شناسه خبر: 59081

نایب رئیس فدراسیون شطرنج و بهترین مربی اخلاق سال 96؛

شادی پریدر: تمام زندگی‌ام درگیر شطرنج است/ به ورزشکاران منتقد حق می‌دهم

شادی پریدر مربی برتر اخلاق بانوان سال 96 شد

جوان‌ترین نایب رئیس فدراسیون‌های ورزشی عنوان کرد: شبانه روز با شطرنج درگیر هستم و تمام زندگی‌ام شطرنجی است. ترجیح می‌دادم کمی هم درگیر زندگی شخصی خودم باشم.

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان، شادی پریدر در تاریخ ۱۱ تیرماه سال ۱۳۶۵ در نازی آباد تهران متولد شد. او فرزند چهارم خانواده است که ۳ خواهر و یک برادر دارد. خواهر بزرگ‌تر پریدر قهرمان شطرنج دانشجویان ایران بوده و خواهر کوچک‌ترش قهرمان شطرنج رده‌های سنی ایران شده است. پدرش مربی فوتبال بوده و مادرش خانه‌دار است.

شادی پریدر از ۷ سالگی آموزش شطرنج را آغاز کرد. وی اولین شطرنج‌باز ایرانی است که درجه استاد بزرگ زنان را در سال ۲۰۰۴ به دست آورد.

شادی پریدر بازی ملی را چندسال ا‌ست کنار گذاشته است، او در دانشگاه شطرنج تدریس می‌کند. دارای مدرک فوق لیسانس مدیریت ورزشی از دانشگاه تهران است. همچنین دی ماه سال گذشته طی حکمی به عنوان نایب رئیس بانوان فدراسیون شطرنج منصوب شد.

شادی پریدر که چند سالی به عنوان شطرنج باز و مربی شطرنج در این رشته فعالیت داشت، به عنوان بهترین مربی اخلاق مدار سال ۹۶ در بخش زنان انتخاب شد. رقیبان او در کسب این عنوان مهرو کمرانی مربی تکواندو و سمانه خوش قدم مربی کاراته بودند.

او بعد از انتخاب به عنوان مربی اخلاق مدار سال ۹۶ در گفتگو با “ورزش بانوان” اظهار کرد: از معیارهایی که برای انتخاب بهترین مربی اخلاق در نظر گرفته بودند خبر ندارم. حتی از کاندید شدنم هم آگاهی نداشتم و از طریق یکی از دوستانم شنیدم که در این بخش نامزد شده‌ام. در هر صورت اینگونه مسائل تغییر  وتاثیری در نحوه عملکرد من نخواهد گذاشت گرچه برای من ارزشمند است.

نایب رئیس بانوان فدراسیون شطرنج در پاسخ به این سوال خبرنگار که پرسید “در رشته شطرنج، به عنوان یک مربی، استاد دانشگاه و نایب رئیس فدراسیون ورزشی این رشته در کدام حوزه حضور پر رنگ‌تری دارید و برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است؟” عنوان کرد: هر مسئولیتی که بپذیرم سعی می‌کنم آن را به نحو احسن به پایان برسانم. چه به عنوان مسئولی که بر اساس جایگاهی که دارد، کمکی هرچند ناچیز از دستش برمی‌آید یا به عنوان یک مربی که در بخش جوانان و نوجوانان فعالیت دارد یا حتی یک استاد دانشگاه، تمام تلاشم را برای همراهی ورزشکاران به کار می‌بندم و در هر موقعیتی که باشم اولویتم همین است.

پریدر با اشاره به اینکه شطرنج تمام زندگی‌اش را قرق کرده است، خاطر نشان کرد: شبانه روز با شطرنج درگیر هستم و تمام زندگی‌ام شطرنجی است. ترجیح می‌دادم کمی هم درگیر زندگی شخصی خودم باشم اما در حال حاضر شطرنج تمام ابعاد زندگی شخصی من را هم پر کرده است. البته فعلا جوان هستم و از پس آن بر می‌آیم اما منطقی‌تر است که مرزی بین زندگی شخصی‌ام و شطرنج قائل باشم.

جوان ترین نایب رئیس بانوان فدراسیون‌های ورزشی در پاسخ به انتقادات برخی شطرنج‌بازان از جمله سارا سادات خادم الشریعه گفت: من به او و تمام ورزشکاران منتقد حق می‌دهم. خادم الشریعه، یکی از بازیکنان مستعد شطرنج است. حق تمام شطرنج بازان است که مربی خارجی و اعزام برون مرزی بخواهند. اما آنچه مانع از استخدام یک مربی خارجی برای دختران مستعد شطرنج ایران می‌شود، بودجه محدود فدراسیون است. سرمایه فدراسیون شطرنج ورزشکاران مستعدی است که هر روز بیشتر از قبل پیشرفت و افتخارآفرینی می‌کنند. پس هر چه دارد را باید برای آنها سرمایه گذاری کند. اما امیدوارم به رشته‌های غیر المپیکی هم به اندازه المپیکی‌ها توجه شود و بودجه اختصاص یابد. به هر حال جوانان و نوجوانان هرچه بیشتر جذب ورزش شوند کمتر رفتارهای پرخطر از خود بروز می‌دهند.

بهترین مربی اخلاق مدار سال ۹۶ گفت: آینده روشنی در انتظار شطرنج بازان زن ایران است. هم مستعد هستند و هم به خودی خودشان تلاش و پشتکار زیادی دارند اما تا وقتی اعزام‌های برون مرزی و مربی خارجی نداشته باشند، نمی‎‎شود انتظار بالایی از آنها داشت.

وی در پایان بیان کرد: بعد از میزبانی مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان انتقادات زیادی به این فدراسیون ورزشی وارد شده است. شاید همه کم و کاستی‌ها را دیدند اما این میزبانی ابعاد دیگری داشت که به چشم نیامد. به عنوان مثال برخی از بانوان شرکت کننده در این رقابت‌ها دیدگاه مطلوبی نسبت به موقعیت زنان در ایران نداشتند اما این میزبانی باعث برچیده شدن سیل زیادی از دیدگاه‌های منفی ورزشکاران زن خارجی شد. کاش سایر مسئولان به جای انتقاد به نحوه برگزاری این رقابت‌ها کمی هم به هرچه بهتر برگزار شدن آن کمک می‌کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *