تاریخ: 2015-08-15 شناسه خبر: 7263

حمایت نمی کنید؛ بودجه را بهانه نکنید

شبنم علیخانی پاسور ۲۳ ساله تیم ملی والیبال دختران است. او از کودکی علاقه زیادی به این رشته ورزشی داشته و همین موضوع باعث شد در سن ۹ سالگی از طرف استان اصفهان در تیم والیبال آموزش و پرورش حضور داشته باشد.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ شبنم علیخانی پاسور ۲۳ ساله تیم ملی والیبال دختران است. او از کودکی علاقه زیادی به این رشته ورزشی داشته و همین موضوع باعث شد در سن ۹ سالگی از طرف استان اصفهان در تیم والیبال آموزش و پرورش حضور داشته باشد. علیخانی در سال ۸۷ نیز در استعدادیابی که برای نوجوانان انجام شد از میان ۱۴۰ نفر انتخاب و به عنوان کاپیتان برای اولین بار وارد یک دنیای حرفه ای شد. وی در سال ۸۶ نیز در تیم ذوب آهن و از سال ۹۰ تا ۹۲ در تیم گیتی پسند اصفهان بازی کرده است. او اکنون به تیم گاز تهران پیوسته است.

علیخانی در گفت و گو با خبرنگار ما درباره مشکلات والیبال توضیح داد: ورزش زنان به طور کلی مشکلات زیادی را از بار مالی تا حمایتی تحمل می کند؛ حتی میان پایتخت نشینان و شهرستانی ها نیز تبعیض قائل می شوند؛ به طوری که شاهد هستیم آکادمی والیبال هم در تهران است و شرایط شهرستانی ها بسیار نامساعد است.

کاپیتان تیم ملی والیبال گفت: متاسفانه استعدادیابی در والیبال بسیار کم است و در شهرهای دیگر مربی خوب و در سطح عالی وجود ندارد و اگر هم باشند تعدادشان بسیار کم است.

به گفته پاسور تیم ملی والیبال کشور؛ وضعیت والیبال بانوان به قدری تاسف بار است که از شهرهایی مانند ایلام، سیستان و بلوچستان و تبریز اصلا بازیکن نداریم و این خود یک فاجعه بزرگ برای ورزش کشور است.

وی با ابراز نارضایتی از حمایت مسئولان ورزشی کشور از بانوان اظهار داشت: متاسفانه مسئولان هیچ حمایتی از بانوان ورزشی کشور نمی کنند؛ این موضوع از اردوها و سفرهای تدارکاتی که برای این بازیکنان در نظر گرفته می شود کاملا مشهود است چرا که در هر دوره از بازی هایی که در پیش رو داریم سفرهای تدارکاتی بسیار کم است.

علیخانی ادامه داد: این در حالی است که بازیکنان کشورهای دیگر با سرمایه گذاری که برای آنها انجام می شود در اردوهای تدارکاتی و بازی های دوستانه شرکت می کنند و به صورت کاملا حرفه ای آماده حضور در رقابت های مختلف می شوند.

با اردوهای فشرده کم کاری های خود را جبران نکنید

وی با اشاره به اینکه تیم ملی چین در طول سال حدود ۲۰اردو تدارکاتی برگزار می کند، اظهار کرد: در کشور ما بدون برنامه ریزی کار می کنند و بازیکنان در طول سال به حال خود رها می شوند و تنها زمانی که یک مسابقه در پیش داشته باشیم با برگزاری تمرین های فشرده کم کاری ها را جبران می کنند که متاسفانه نتیجه ای هم حاصل نمی شود.

بازیکن تیم ملی والیبال تصریح کرد: والیبال بانوان در شرق آسیا پیشرفت چشمگیری داردو این به دلیل شرکت در مسابقات مختلف و بازی های دوستانه آنها است. ولی در ایران به دلیل اینکه هیچ مسابقه تدارکاتی با کشورهای دیگر برگزار نمی شود و تنها با بازیکنان داخلی تمرین می کنیم، وقتی مسابقه ای با والیبالیست های کشورهای دیگر داریم بازی آنها برایمان تازگی دارد و همین موضوع باعث می شود بازنده میدان باشیم.

فرار مسئولان از حمایت ورزشکاران به بهانه نبود بودجه

به گفته علیخانی؛ ما شاهد این هستیم که زنان ورزشکار کشور با پوشش اسلامی در رقابت های مختلف جهانی و المپیک به میدان می روند و مدال کسب می کنند ولی در مقابل وقتی حرف از پاداش پیش می آید مسئولان ورزشی به قدری به این موضوع بی توجهی نشان می دهند و نبود بودجه را بهانه می کنند که دیگر انگیزه ای برای ورزشکاران باقی نمی ماند.

وی در ادامه در خصوص علت عدم حمایت اسپانسرها نیز توضیح داد: یکی از راه های جذب اسپانسر پخش مسابقات از تلویزین است که متاسفانه بازی های تیم ملی والیبال زنان با وجود اینکه پوشش اسلامی دارند، در تلویزیون پخش نمی شود؛ بنابراین نباید انتظار حمایت از شرکت ها یا بخش های خصوصی داشته باشیم.

پاسور تیم ملی والیبال در پاسخ به این پرسش که سطح مربیان داخلی را چگونه ارزیابی می کنید؛ توضیح داد: مربیان در تیم ملی جزو مربیان اول کشور هستند و از تمام وجود برای موفقیت ما تلاش می کنند؛ ولی برای پیشرفت بیشتر نیاز به حضور مربیان خارجی هم داریم که متاسفانه این را هم از ما دریغ کردند.

علیخانی درخصوص حضور مربی مرد در تیم ملی بانوان گفت: در کشورهای دیگر تمام کادر تیم مرد هستند و بازیکنان با ضربات محکمی که از طرف مربیان مرد می گیرند تمرین می کنند؛ این موضوع باعث می شود آنها از آمادگی جسمی بالایی برخوردار باشند.

وی اضافه کرد: بنابراین اگر در ایران  هم مربی مرد داشته باشیم و تمرینات را با او انجام دهیم، قطعا از نظر فنی بسیار قوی خواهیم بود و هنگام انجام مسابقات با تیم های دیگر ترسی نخواهیم داشت.

بدون حمایت انتظار پیشرفت نداشته باشید

این بازیکن تیم ملی والیبال در پایان اظهار داشت: امیدوارم به بانوان ورزشی هم در کشور توجه شود و مسئولان ورزشی نیز ارزش کار این زنان مسلمان را بدانند، چرا که رسیدن به موفقیت نیازمند برنامه ریزی دقیق و حمایت است که اگر صورت نگیرد هرگز شاهد آن نخواهیم بود.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.