تاریخ: 2015-08-16 شناسه خبر: 7334

آرزویم قهرمانی جهان است

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ هفته گذشته مسابقات قهرمانی شطرنج آسیا در دو بخش مردان و زنان در کشور امارات  برگزار شد و از بین ۷ شطرنجباز بانوی کشورمان موفق ترین شطرنجباز، میترا حجازی‌پور بود. وی با عملکرد درخشان خود موفق شد به عنوان ارزشمند قهرمانی بانوان آسیا در سال ۲۰۱۵ دست پیدا کند.این پیروزی ارزشمند، سهمیه مسابقات قهرمانی بانوان جهان را نیز برای وی به همراه داشت. علاوه بر این بانوی قهرمان شطرنجباز ایرانی با این عملکرد درخشان مستقیماً عنوان استاد بزرگی بانوان را نیز دریافت خواهد کرد. حجازی‌پور در این باره به خبرنگار ما گفت: مسابقات قهرمانی آسیا هر ساله و در دو بخش آقایان و خانم‌ها برگزار می‌شود و امسال ۲۸ کشور آسیایی در این مسابقات شرکت کرده بودند و مسابقات به روش سوئیسی و در ۹ دور برگزار شد که من در نهایت با ۷ امتیاز قهرمان شدم و توانستم سهمیه مسابقات آسیایی را نیز به دست آورم.

وی درباره حریفانش در این مسابقات و چگونگی قهرمان شدنش اظهار داشت: شطرنجبازان قدرتمندی در این مسابقات شرکت کرده بودند و من در دور هفتم با اینکه جزو صدرنشینان بودم از یکی از حریفانم شکست خوردم و تا حدودی شانسم کم شد و با وجود پیروزی در دور هشتم هم در رده دوم قرار داشتم اما در دور نهم و پایانی با پیروزی  بر ماری‌آن گومز از هند و با توجه به شکست «سوبارامان» نماینده دیگر هند که در صدر قرار داشت، به لطف پوئن‌شکنی در امتیاز برابر با یانگ شن از چین عنوان قهرمانی آسیا را از آن خود کردم.

حجازی‌پور درباره کسب سهمیه مسابقات جهانی که ارزش کار او را چند برابر کرد، گفت: برخلاف آقایان که نفرات اول تا ششم مسابقات سهمیه جهانی می‌گیرند در بخش بانوان تنها یک سهمیه تعلق می‌گیرد که خوشبختانه توانستم تنها سهمیه مسابقات جهانی را نیز کسب کنم.

قهرمان شطرنج آسیا در ارتباط با کسب عنوان استاد بزرگ آسیا اظهار داشت: در کل برای به دست آوردن هر عنوانی باید عملکرد یک شطرنجباز در حدی باشد که بتواند در هر دوره یک  نورم کسب کند و هر ۳ نورم یک عنوان می‌شود اما نفر اول مسابقات آسیا مستقیماً عنوان استاد بزرگ را دریافت می‌کند و نیازی به کامل کردن نورمش ندارد.

وی با اشاره با اینکه آرزو دارد یک روز بتواند مقابل استاد بزرگ شطرنج جهان خانم یودیت پولگار مجارستانی بازی کند و قهرمان جهان شود، درباره مسابقات جهانی سال آینده گفت: مسابقات جهانی سطح بسیار بالایی دارد و کسب مقام خیلی سخت است، من سال قبل هم در این مسابقات شرکت کرده بودم که با شکست در دور نخست از دور رقابت‌ها کنار رفتم اما آن زمان نخستین تجربه من بود و با جو مسابقات آشنایی نداشتم، ضمن اینکه  دیر متوجه شدم که به این مسابقات قرار است بروم و آماده نبودم اما این بار امیدوارم که با آمادگی شرکت کنم.

حجازی‌پور درباره علاقه اش به شطرنج گفت: من شطرنج را در ۶ سالگی از پدرم یاد گرفتم به طوری که شطرنج سرگرمی خانوادگی مان بود و در ۷ سالگی برای نخستین بار در مسابقات استانی شرکت کردم، بعدها مربیان زیادی از جمله مرحوم مشرقی، قربانیان، عابدی، موسویان و ایدنی در پیشرفت شطرنج من نقش داشتند.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.