تاریخ: 2015-08-24 شناسه خبر: 8291

اثرات ورزش در زندگی زنان

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ ورزش نه تنها برای سلامتی بدن مفید است بلکه تاثیرات موثری در تقویت روان و اعصاب ایفا میکند.یکی از اموری که برای زنان مطرح است ورزش می باشد ، امروزه زنان زیادی در سطح جهان به ورزش های مختلف اشتغال دارند . همان طور که می دانیم زندگی فعالیت است و مبنای به اصطلاح مواد درونی موجودات زنده نیز فعالیت است . صاحب نظران امروزه بر این عقیده اند که تمرین های حرکتی و ورزشی برای اکثریت مردم اعم از زن و مرد دارای ارزش بسیار است .دختران و زنان در سنین مختلف به حرکات مختلف ورزشی نیاز دارند هر چند در بعضی از کارهای خانه تا حدودی این فعالیت های بدنی تامین می شود.

یکی از مزایای عمده تمرین های ورزشی برای زنان بهبود کارایی عملکرد سیستم ارگانیک بدن است . شخصی که از لحاظ بدنی تربیت یافته است در مقایسه با فردی که فعالیت ها و تمرینات ورزشی نداشته روزانه انرژی کمتری مصرف می کند و فشار کمتری در بدن خویش وارد می سازد . اثر کلی دیگر تمرین های منظم کمک به رشد و تکامل اجزا مختلف بدن است .تمرینات منظم برای زنان سبب بهبود تنفس ، سیستم هاضمه ، سیستم تخلیه بدن و بهبود ماهیچه ها و قویتر شدن آنها می شود .ورزش به زنان و دخترن اجازه می دهد خود را از عواطف انباشته شده در درون رها سازند ، و ورزش همچنین افزایش قدرت تحمل مشکلات در زندگی و بهتر روبرو شدن را به آنها می دهد.

از نظر اجتماعی بشر طبیعتا موجودی اجتماعی است که می خواهد با دیگران رابطه داشته باشد و دیگران هم به طور متقابل با او ارتباط داشته باشند این غریزه اجتماعی را می توان از طریق ورزش بر آورده سازند و ورزش در زمینه نیل به ارزش های اجتماعی دیگری نیز چون کار گروهی ، وفاداری و روحیه ورزشکاری می توان توفیق یافت .محیط صمیمانه و مطلوب ورزشی اغلب فرصتی مناسب برای ایجاد روابط انسانی و شکل گیری روحیات است و محیط ورزشی مناسب باعث می شود زنان و دختران که ترسو و کم رو هستند به این گروه های ورزشی روی آورند تا بتوانند از این طریق با آنها ارتباط داشته باشد و همچنین در زندگی روزانه خویش با افراد مختلف بهتر سازگاری یابند.

سلامت هر یک از اعضای خانواده به ویژه زن مستقیما بر تصویر کلی سلامت خانواده تاثیر می گذارد.نگرش کلی زن نسبت به جسم و عملکرد فیزیکی بدنش در نگرش های کلی او تاثیر مستقیم دارد زیرا سلامت جسم و روان او ، روابط اجتماعی وی با دیگران را شکل می دهد . امنیت عاطفی او بر امنیت کلی خانواده می افزاید و بهترین نشانه رشد و پختگی عاطفی او بر هوش و توانایی سازگاری با موفقیت های جدید ، هنگام مواجه با فشارها و ناراحتی ها با حداقل آسیب پذیری فرد و گروهی است.

تامین بهداشت جسم و روان برای زنان که در دوره ها و مراحل مختلف زندگی بر مسوولیت خویش مراحلی چون بارداری ، زایمان و از همه مهمتر پرورش و تربیت فرزندان را پشت سر می گذارد از اهمیتی والا برخوردار است .شخصیت کودک با نگرش های مادر در دوران باداری آغاز و از آن پس در آغوش و در کنار او از نظر جسمانی ، روانی ، اخلاقی ، اجتماعی و معنوی رشد و تکامل می یابد بدون شک مادر سالم و با نشاط بهتر از انجام این مسوولیت بر می آید و خود نیز الگوی عملی و طبیعی سالمتری برای فرزندان خویش خواهد بود .زنان با ورزش کردن می توانند خصوصیات رفتاری ، اخلاقی و شخصیتی مطلوب برای یک زندگی سالم و شاداب را کسب کنند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.