تاریخ: 2015-08-25 شناسه خبر: 8363

تاکسی بانوان و امنیت روانی

تاکسی بانوان

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ به همین دلیل لازم است در همه زمینه‌ها ازجمله حوزه حمل‌ونقل زمینه استفاده امن و حضور سالم زنان فراهم شود. یکی از راهکارهای تامین این ویژگی‌ها در سال‌های اخیر، راه‌اندازی تاکسی بانوان بوده که در راستای افزایش ایمنی و آسایش بانوان در استفاده از حمل‌ونقل عمومی، گامی موثر است. اکنون افزایش تعداد رانندگان زن در جامعه ضرورت دارد زیرا حضور این قشر، هم از نظر اشتغال برای زنان راننده و هم از نظر ایجاد آسایش برای مسافران، موثر خواهد بود.

از سوی دیگر برخی رانندگان زن سرپرستان خانوار هستند و لازم است درآمد سالم داشته باشند، بنابراین ایجاد زمینه اشتغال در حوزه حمل‌ونقل در صورتی که مهارت آن را داشته باشند، از انحراف و مشکلات بعدی آنها جلوگیری خواهد کرد. در واقع این کار می‌تواند در برخی زنان از بروز آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کند. به طور کلی اشتغال زنان، به آنها شخصیت و استقلال مالی می‌دهد و در این میان هم زنان راننده و هم زنان مسافر بهره‌مند می‌شوند. یکی از شاخص‌های کشورهای توسعه‌یافته حضور وافر زنان در عرصه‌های مختلف است.

اکنون در جامعه ما حضور زنان در مشاغلی مانند رانندگی بسیار متداول شده است و حتی برخی زنان در خودروهای سنگین فعالیت و در جاده‌ها رانندگی می‌کنند، این در حالی است که در عربستان زنان اجازه رانندگی ندارند. بنابراین ایران می‌تواند الگوی مناسبی برای کشورهای اسلامی باشد. از سوی دیگر به نظر می‌رسد نظارت و مدیریت بیشتری بر شرایط تردد زنان در جامعه لازم است تا همان‌طور که تاکسی‌های بانوان، فقط زنان را سوار می‌کنند، در اتوبوس و مترو نیز حریم بخش اختصاصی زنان رعایت شود تا احساس امنیت آنها تامین شود.

منبع:عصرخودرو

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.