تاریخ: 2015-08-27 شناسه خبر: 8566

بیان مشکلات زنان از زبان مولاوردی

ملاورديشناسایی ۸ هزار زن سرپرست خانوار

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ سهیلا جلودارزاده ،مشاور وزیر صنعت و معدن در امور بانوان نیز درباره طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و بانک اطلاعاتی زنان سرپرست خانوار که در این راستا از سوی معاونت زنان ریاست جمهوری راه اندازی شده است ، گفت: طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار بنا بر ضرورت رسیدگی به این زنان طراحی و پیشنهاد شده است که اکنون به صورت پایلوت در شهرستان ری برگزار می شود.

وی افزود: در شهرستان ری چند مرحله تعریف شده است که با تدوین بانک اطلاعاتی این افراد را شناسایی کرده و از طریق سازمان ثبت اسناد ، تأمین اجتماعی ، کمیته امداد و سازمان بهزیستی با جمع آوری دانش آموزان فاقد پدر و همین طور خیریه ها این بانک اطلاعات را کامل می کنیم و با همکاری شوراهای روستایی پیرامون منطقه تا امروز ۸ هزار نفر در این بانک اطلاعاتی شناسایی شده اند .

دولت ها در سپردن مسئولیت به زنان ریسک نمی کنند

شهیندخت ملاوردی ،معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در هفته گذشته نشستی با خبرنگاران داشت . وی در این نشست  گفت: دولت ها در سپردن مسئولیت به زنان ریسک نمی کنند و دست و دلشان می لرزد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره وعده رئیس جمهور مبنی بر حضور زنان در پست های مدیریتی گفت: یکی از اقدامات ما شناسایی و معرفی خانم ها برای پست های مختلف و جایگاه هایی که به نظرمان می رسد بوده است درباره بحث فرماندار زن نیز حرکاتی آغاز شد اما به دلایلی خاص ادامه نیافت البته بحث بخشدار و دهیار بودن خانم ها همچنان ادامه دارد اما برای سطوح بالاتر از آن در سطح استاندارد و…، تلاش می کنیم.

ملاوردی گفت: دولت ها برای واگذاری پست به خانم ها ریسک نمی کنند و دست و دلشان می لرزد و دلیل این امر نیز به ویژه بحرانی بودن شرایط مطرح می شود. در زمان چینش کابینه اغلب وزرایی انتخاب شده که بین یک تا سه دوره تجربه وزارت داشتند و شاید با این نگاه و در شرایط فعلی آزمون و خطا نکردن منطقی باشد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: تلاش و پیگیری های ما در این زمینه ادامه دارد چندین راهکار را در اصلاح نظام اداری کشور مطرح کردیم که البته خیلی کند پیش می رود که یک پیش نویس تا مرحله نهایی چندین ماه زمان می برد و ما در این پیش نویس بندی اضافه کرده ایم که در هر دستگاه ۱۰ درصد به تعداد زنان افزوده شود که البته در همان حد پیش نویس است.

وی ادامه داد: یکی از مطالبات اصلی خانم ها در سفرهای رئیس جمهور به استان ها نیز مشارکت است که در این باره مکاتباتی با دستگاه های مربوطه را انجام داده ایم.

ملاوردی همچنین درباره بحث وزارت زنان و خانواده گفت: در برنامه مکتوب رئیس جمهور چنین موضوعی مطرح نیست و ظاهرا در یکی از سخنرانی ها مطرح شده است که اکنون در حالی که دولت به دنبال چابک سازی است اضافه شدن یک وزارتخانه ممکن نیست مگر اینکه با وزارتخانه های دیگر ادغام شود که در این صورت نیز مانند بحث وزارت ورزش و جوانان این شائبه وجود دارد که موضوع زنان تحت الشعاع قرار گیرد.

بودجه بخش جوانان از حوزه ورزش تفکیک خواهد شد

وزیر ورزش و جوانان نیز هفته گذشته به مناسبت هفته دولت با خبرنگاران دور یک میز نشست. وی  گفت: با پیشنهاد افزایش سهم جوانان در بودجه وزارت ورزش و جوانان سهم جوانان از حوزه ورزش هم تفکیک خواهد شد و هم افزایش می یابد.

محمود گودرزی در پاسخ به سئوال خبررنگار مهر در این باره که به عنوان وزیر ورزش و جوانان چه اقداماتی از سوی وی برای تقویت جایگاه جوانان در وزارت ورزش و جوانان  صورت گرفته ، گفت: من پیشنهاد تفکیک وزارت ورزش و جوانان را مطرح کردم که میسر نشد.

وی افزود: در سه پیشنهادی که اکنون در مقابل طرح تفکیک مطرح است یک پیشنهاد مربوط به افزایش سهم جوانان در بودجه وزارت ورزش است. بر این اساس سهم جوانان از حوزه ورزش هم تفکیک خواهد شد و هم افزایش می یابد.

وی ادامه داد: در حوزه جوانان در آن زمان که سازمان ملی جوانان بود ۴۰ میلیارد اعتبار وجود داشت که ۳۲ میلیارد صرف حقوق و دستمزد کارکنان می شد و ۷ میلیارد خرج جوانان بود و اکنون نیز رقم بودجه برای جوانان همین عدد است که وقتی آن را در مجلس مطرح کردیم باعث تعجب نمایندگان شد.

سومین نمایشگاه بین المللی پوشاک

سومین نمایشگاه تخصصی پوشاک ايران با حضور بیش از ۶۰ شرکت مختلف داخلی، تولید کنندگان،واحد های بزرگ و کوچک تولیدی و همچنین دست اندركاران صنعت پوشاك کشور در مساحتی بالغ بر ۶۰۰۰ متر مربع از جمعه ۱۳ شهریور ماه به مدت چهار روز در محل دائمي نمايشگاه های بين المللي تهران برگزار می شود.

معرفی ظرفیت ها و توانمندی طراحان و تولید کنندگان لباس ایرانی و برقراری زمینه های همکاری دست اندرکاران این حوزه و ایجاد انسجام در بین آنان،ایجاد رقابت و تبادل اطلاعات بین تولید کنندگان و صادر کنندگان پوشاک، ارتقاء سطح تولید داخلی کشور، علمی کردن طرح تولید لباس داخلی،افزایش صادرات و افزایش راندمان تولید برندهای ایرانی از مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

در این نمایشگاه که با حمایت کارگروه ساماندهی مد و لباس و توسط بخش خصوصی برگزار می شود برترین تولیدات پوشاک ملی شامل انواع پوشاک مردانه، زنانه و بچگانه در قالب طرح ها و رنگ های گوناگون و همچنین دستگاه‌ها و تجهیزات تولید پوشاک و نوین ترین طرح‌ها و مدل‌های طراحی و تولید پوشاک ارائه می شود که تا کنون مراحل ثبت نام متقاضیان خود را طی کرده و سالن های شماره ۴۰ و خلیج فارس نمایشگاه به این امر اختصاص پیدا کرده است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده از نامگذاری سال ۹۴ و ۹۵ به‌عنوان سال توانمندسازی و توان‌افزایی بانوان خبرداد.

سال های ۹۴ و ۹۵ سال توانمندسازی و توان‌افزایی بانوان است

شهیندخت مولاوردی بعداز ظهرسه شنبه نیز در سفری که همراه با تیم دولت به همدان داشت ، در جمع خبرنگاران، گفت: براساس بررسی‌های انجام شده ایجاد مراکز درمانی تخصصی بانوان، عرضه محصولات و بازاریابی و ایجاد مراکز ورزشی مختص بانوان از جمله دغدغه بانوان است.

وی با اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه مورد استقبال اکثریت جامعه به ویژه زنان و جوانان قرارگرفته است، اظهارداشت: در سیاست های کلی این برنامه به طور ویژه به  تشریح حقوق زنان در جامعه پرداخته شده است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه به طرح های حوزه بانوان اشاره کرد و با بیان اینکه بیشتر این طرح‌ها در سطح ملی در حال اجرا هستند و حوزه های مختلفی را در برمی گیرد، عنوان کرد: سال ۹۴ و ۹۵ به‌عنوان سال توانمندسازی و توان‌افزایی بانوان اعلام شده است که امیدواریم در این راستا گروه‌های مختلف زنان با همکاری دستگاه‌های اجرایی به اهداف مورد نظر خود برسند.

شهیندخت مولاوردی در ادامه به ظرفیت‌های موجود در وزارت‌خانه‌ها در پیشبرد اهداف برنامه توانمندسازی بانوان هم اشاره کرد و یادآورشد: با همکاری وزارت راه و شهرسازی توانستیم بحث سکونت بانوان در حاشیه شهرها را پیگیری کنیم.

لزوم اصلاح ریشه های رفتاری در بحث حجاب

دبیر کارگروه تعمیق باروهای دینی معاونت زنان ریاست جمهوری گفت: تا زمانی که ریشه های رفتاری را تغییر ندهیم نمی توانیم رفتارها را تغییر دهیم .

منصوره شایسته به خبرنگار مهر گفت: تا زمانی که ریشه های رفتاری را تغییر ندهیم نمی توانیم رفتارها را تغییر دهیم .

وی با بیان اینکه باید بر روی مفاهیم در رفتارها کار کنیم ،اظهار داشت : اگر صرفا رفتارهای قهری داشته باشیم قطعا این روش پاسخگو نخواهد بود .

دبیر کارگروه تعمیق باروهای دینی معاونت زنان ریاست جمهوری با اشاره به تحقیقاتی که در کارگروه مذکور در بحث عفاف و حجاب آغاز شده است ، بیان کرد : باید مطالعات به طور کامل انجام شود و تحقیقات ما هنوز در مراحل اولیه است .

وی تصریح کرد: ما به بحث تربیت درونی می پردازیم و آموزه های قرآنی .

شایسته با بیان اینکه به داستان های حضرت مریم(س) و نوح (ع)که در قرآن مسئله عفاف را به عنوان یک ارزش به زیبایی تشریح کرده ، پرداخته ایم، ادامه داد :از موضوعات دیگری که هیچ گاه به درستی به آن توجه نشده است ، مکان های مقدس است . در مکان هایی مانند حج فضای درونی انسان اعتلا پیدا می کند.

آغاز فعالیت کارگروه دختران جوان از هفته آینده

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در هفته گذشته اعلام کرد:  رییس کارگروه دختران جوانان انتخاب شده و او در حال انتخاب اعضای آن است همچنین این کارگروه از هفته آینده کار خود را آغاز کند.

محمدرضا رستمی افزود: ‌کارگروه دختران جوان یک کارگروه مشورتی برای ادارات کل معاونت ساماندهی امور جوانان است که به طور اختصاصی به دختران می‌پردازد.

وی در ادامه گفت: این کارگروه نظرات مشورتی خود را به ادارات کل معاونت ساماندهی امور جوانان ارائه می‌کند و آنها در برنامه‌ریزی‌های خود به دختران جوان را ویژه تر بپردارند.

برگزاری دوره توانمندسازی سمن‌ها در عرصه بین المللی

مصطفی مرادی نیز در هفته گذشته گفت: سمن‌ها از سراسر ایران در این دوره شرکت می‌کنند و در آن آشنایی با نهادهای بین‌المللی، نحوه اخذ مقام مشورتی سازمانهای بین المللی، آشنایی با مباحث امنیتی، شناخت روشهای جاسوسی از سمن‌ها برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی، شبیه‌سازی حضور سمن‌ها در نهادهای بین المللی به 70 نفر آموزش داده می‌شود.

وی درباره علت برگزاری دوره توانمندسازی سازمان‌های مردم نهاد جوانان در عرصه بین الملل در استان سمنان گفت: ما پیشنهاد برگزاری این دوره را دادیم و به علت ظرفیت‌های استان تدوین محتوا و اجرای برنامه بر عهده خودمان است.

مرادی در پایان اظهارکرد: قرار است استان سمنان در قالب هیاتی با یکی از کشورهای اسلامی در جهت تبادلات فرهنگی و تجربیات ارتباط برقرار کند و سمن‌های جوانان ایران در کشورهای اسلامی حضور یابند یا هیاتی از این کشورها به ایران سفر کند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.