تاریخ: 2015-08-30 شناسه خبر: 8873

علایم پیری را بشناسید

 به گزارش سایت ورزش بانوان؛ خط های کنار چشم، چین و چروک و لکه‌های قهوه‌ای روی پوست از نشانه‌های پیری است. دیگر علاقه‌ای به ایستادن در مقابل آیینه ندارد. گویی هر بار که مقابل آن می‌ایستد خطی به خطوط و چین‌های صورتش اضافه شده است. گرد پیری کم کم بر چهره‌اش می‌نشیند و این واقعیتی است که برای برخی ناخوشایند و حتی ناگوار است. در این میان عده‌ای تغییرات پیری در صورت را تنها، افزایش چین و چروک صورت می‌دانند و از هر شیوه‌ای برای از بین بردن آن استفاده می‌کنند. امروزه تبلیغات رنگارنگ و روش‌های مختلفی برای برطرف کردن چین‌های صورت معرفی می‌شود که از میان آنها می‌توان به کرم‌های ضد چروک، لیزر، لایه برداری، بوتاکس و لیفت صورت اشاره کرد. اما آیا تغییرات پیری صورت تنها به همین چین‌ها ختم می‌شود؟ کدامیک از این روش‌ها برای برطرف کردن چین‌های صورت مناسب‌تر هستند؟ آیا برطرف کردن چین و چروک‌های صورت به تنهایی به جوانی صورت کمک می‌کند؟

دکتر اکبر بیات با تشریح پیری صورت در گفت‌و‌گو با روزنامه ایران، می‌گوید: با افزایش سن، میزان کلاژن، هیالورونیک اسید و الاستین پوست کم شده و پوست نازکتر می‌شود. این فرایند به بروز چین‌های ریز روی پوست می‌انجامد. با گذشت زمان و افزایش سن این چین‌ها عمیق‌تر می‌شوند. هر چند بیشتر انسان‌ها به طور معمول بعد از سن 35سالگی چین‌های صورت را تجربه خواهند کرد اما دسته‌ای هم در سنین پایین‌تر دچار این چین‌ها خواهند شد.

این عضو آکادمی جراحی پلاستیک اروپا با تأکید بر اینکه پیری صورت تنها به ایجاد چین در صورت ختم نمی‌شود، اضافه می‌کند: با افزایش سن، عضلات و بافت نرم صورت بخصوص چربی صورت نیز تحلیل رفته و شل می‌شوند. این تغییر بافت می‌تواند به افتادگی پلک‌ها، ابروها، گونه‌ها و دیگر اعضای صورت بینجامد. معمولاً پس از 35 سالگی علائم افتادگی قسمت‌های مختلف صورت شروع می‌شود و با افزایش سن تشدید خواهد شد.

در حقیقت روند پیری تنها برکیفیت ظاهری پوست تأثیر ندارد بلکه همه بافت‌های زیر پوست را هم درگیر خواهد کرد. بنابراین نیاز به ماده‌ای مانند چربی و ژل به عنوان جایگزین بافت‌های تحلیل رفته بشدت احساس می‌شود تا جوانی به صورت بازگردد.

وی در ادامه با اشاره به روش‌های رایج جوانسازی صورت تصریح می‌کند: برای جوانسازی صورت روش‌های مختلفی مانند تزریق بوتاکس، تزریق فیلر(پر کننده) یا ژل، لیزر و لایه‌برداری شیمیایی (پیلینگ)، PRP، تزریق چربی و لیفت یا بالا کشیدن قسمتهای مختلف صورت وجود دارد.

دکتر بیات توصیه می‌کند که قبل از انتخاب روش جوانسازی ابتدا مشکل خود را دقیق مشخص کنید. به عنوان مثال اگر چین‌های اطراف دهان شما را آزار می‌دهد و این چین‌ها در نواحی دیگر صورتتان وجود ندارد یا بسیار نامحسوس است، از روشی استفاده کنید که دیگر قسمت‌های صورتتان را درگیر نکند.
بنابراین بهتر است برای انتخاب روش مناسب جوانسازی صورت با پزشک مشاوره کرده، با اطلاع از روش انجام کار، مدت ماندگاری، عوارض، هزینه و حتی مزیت آن به دیگر روش‌های جایگزین انتخاب درست را انجام دهید.

توصیه می‌شود در این رابطه سعی کنید با پزشکی مشورت کنید که قادر به انجام روش‌های مختلف جوانسازی صورت باشد، متأسفانه پزشکانی که برای جوانسازی تنها از یک روش استفاده می‌کنند، به همه بیماران خود نیز تنها آن روش را تحمیل می‌کنند و این امر باعث می‌شود آنها از روش‌های دیگر محروم شوند.

به گفته این فوق تخصص جراحی سر و گردن بهتر است از انتخاب روش‌های جدید جوانسازی تا حد امکان پرهیز شود. معمولاً گذشت زمان میزان ایمن بودن روش‌های جدید را نشان می‌دهد.

وی در ادامه تصریح می‌کند: هر یک از روش‌های جوانسازی صورت مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد، این یک قانون کلی است که هیچ روشی بدون عارضه نخواهد بود. بنابراین بهتر است از روش‌هایی استفاده شود که عوارض کمتری دارند یا عوارض آنها قابل اصلاح است.

این عضو آکادمی جراحی پلاستیک اروپا به افرادی که برای انتخاب روش جوانسازی به مشاوره مراجعه می‌کنند توصیه می‌کند: تا حد امکان از مشاوره‌های رایگان پرهیز کنید. اگر مشاوره رایگان در حد یک سؤال و کمتر از 5دقیقه باشد، مشکلی نیست اما به خاطر داشته باشید در بعضی از مشاوره‌های رایگان به بیمار یک روش درمانی تلقین می‌شود. یک مشاوره مفید به زمانی حدود نیم ساعت یا بیشتر نیاز دارد. آیا ممکن است فردی چنین زمانی را بدون چشمداشت و منصفانه در اختیار مراجعین قرار دهد؟

اگر پزشک عادلانه رفتار کند ممکن است لازم باشد شما را از اقدامی که برای او نفع مالی دارد ولی برای شما مناسب نیست منع کند.

اگر در یک مشاوره به نتیجه نرسیدید می‌توانید با پزشک دیگر مشاوره کنید یا از افرادی که دقیقاً مشکل مشابه شما را داشته‌اند و درمان شده‌اند کمک بگیرید.

وی با تأکید بر اینکه گرانتر بودن یک روش درمانی به معنی بهتر بودن آن روش نیست می‌افزاید: هر چند هزینه در انتخاب روش جوانسازی بسیار مهم است ولی سعی کنید تا حد امکان برای انتخاب روش مسأله مالی را اولویت اول قرار ندهید.

دکتر بیات در خاتمه با تأکید بر اهمیت محل انجام شیوه درمانی، می‌گوید: اقداماتی مانند تزریق چربی و لیفت بهتر است در شرایط استاندارد و ترجیحاً در اتاق عمل انجام شود. متأسفانه در حال حاضر برخی این قبیل درمان‌ها را در محیط‌های غیر استاندارد انجام می‌دهند و این امر علاوه بر درد یا ناراحتی بیمار هنگام درمان، منجر به آسیب و نتیجه نامناسب می‌شود.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.