تاریخ: 2021-01-09 شناسه خبر: 60525

بچه های باهوش پرورش دهید!

استعدادیابی

آیا می دانستید فعالیت های فیزیکی بر تقویت عملکرد ذهنی کودکان میتواند موثر باشد و موجب تقویت مهارت های آنان میشود و تاثیر زیادی بر هوش کودک می گذارد.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد خانواده ها با خرید بازی فکری هوشکا برای کودکان و انجام تمرین‌های فیزیکی و ورزشی برای کودکانشان انجام می‌دهند، می توانند سلول‌های مغزی بهتری را برای فرزندانشان پرورش دهند.

دانشمندان مؤسسه تحقیقات بیولوژیکی در مطالعات خود دریافتند، موش‌های بالغی که تحت برنامه ورزش قرار گرفته‌اند، سلول‌های جدید بسیاری را در قسمت هیپوتالاموس مغز ـ که مربوط به یادگیری و حافظه است ـ کسب کرده‌اند.

از طرف دیگر، ثابت شده است که انجام دادن حرکات ورزشی دلخواه و مورد علاقه نسبت به یکسری حرکات ورزشی مشخص تأثیرات چند برابر دارد.

 

بازی فکری جدید هوشکا به شما کمک می‌کند در زمانی کوتاه در فرزندتان تغییر ایجاد کنید

 

فرزند شما با خرید بازی فکری دوست دارد با اشیا بازی کند، حرکات فیزیکی پیچیده انجام دهد( حرکات مهم ژیمناستیکی، حرکات پا در فوتبال، قدرت ضربه زدن به توپ تنیس و … )، کارهایش را با ظرافت انجام می دهد، حس جهت یابی او به خوبی کار می کند، هیجاناتش را از طریق حرکات بدن نشان می دهد، نیاز دارد همیشه در جنب و جوش باشد.

نقش ورزش و هوش کودک

با خرید بازی فکری در آینده شاید فرزند شما ورزشکار، جراح، مکانیک، مخترع، رقصنده، هنرمند یا پزشک شود.

نقش ورزش در رشد مناسب جسمی کودکان

کودک در ابتدای زندگی خود به علت ناتوانی، متکی به دیگران است اما در او امکان رشد وجود دارد. تغییر وضعیت او از بی تعادلی و ناتوانی به سوی استقلال روند بسیار کندی را طی می‌کند و در طی مراحل مختلف صورت می‌گیرد. رشد دستگاه عصبی و عضلات و شکل‌گیری آنها با گذشت زمان تکامل می‌یابد.

کودک کم کم می‌آموزد چگونه دستورالعمل‌ها و قوانین را اجرا کند، با دیگران چگونه همکاری کند، چگونه نوبت را رعایت کرده و یا از قوانین اطاعت کند و به چه ترتیب با دیگران تشریک مساعی نماید.

اینها قواعد اجتماعی و قوانینی هستند که کودک فقط به هنگام بازی و ورزش آنها را فرا می‌گیرد. با ورزش کردن خلاقیت‌ها، مهارت‌ها و توانمندی‌های جسمی لازم را در زندگی‌اش تقویت می‌کند و بزرگ می‌شود.

نقش ورزش در رشد روانی کودک

با خرید بازی فکری، یکی از متمایزترین جنبه‌های حیات معنوی هر فرد، شخصیت اوست و ورزش می‌تواند از راه‌های گوناگون در روحیه و شخصیت ورزشکاران اثر مثبت بگذارد.

تلاش کودکان برای به دست آوردن موفقیت ورزشی، اعتماد به نفس آنها را بالا می‌برد و چون ورزش همیشه با پیروزی قرین نیست، کودکان با این واقعیت از زندگی آشنا می‌شوند و می‌فهمند که همیشه و در هر شرایطی نمی‌توان پیروز بود، بلکه شکست هم واقعیتی است که باید آن را پذیرفت و همین الگوهای حرکتی و مهارتی در سنین کودکی زمینه‌ساز رشد روانی و معنوی آنهاست.

ویژگی‌های ورزش کودکان

کودکان صرفنظر از هر فرهنگ و ملیتی در هر گوشه از دنیا که زندگی کنند، بازی می‌کنند، حتی زمانی که از این همه تنوع و دگرگونی در ساخت اسباب بازی‌ها خبری نبود، باستان‌شناسان شواهدی دال بر وجود اسباب بازی در هنگام پیدایش انسان‌های ما قبل تاریخ کشف کرده‌اند، اما اهمیت نقش آن در تکامل هوش کودک به تازگی کشف شده است.

تحقیقات امروز بر فعالیت‌های بدنی همه جانبه تاکید دارد که لازمه آن ایجاد برنامه‌های ورزشی و تشویق کودکان بر درگیر شدن در انواع فعالیت‌هاست.
کودکان در رقابت‌های ورزشی و بازی از استعدادهای نهفته خود مطلع می‌شوند و این می‌تواند امید آنها را به موقعیت‌های ورزشی و غیر ورزشی افزایش دهد. به طور کلی ورزش برای کودکان با هر توانایی و در هر سنی مهم است زیرا پایه خواندن، نوشتن، منطق ریاضی و خلاقیت کودکان از بازی شروع می‌شود.

نقش والدین در تشویق کودکان به ورزش

والدین اولین هم‌بازی کودکان شان هستند و تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهد، کودکانی که بیشتر با والدین‌شان بازی می‌کنند از رشد عقلی بیشتری برخوردارند، اعتقاد والدین در مورد ورزش تشویق مستقیم آنها و مهم تر از آن نقش و نیروی والدین به عنوان الگوی رفتار است که در سطح فعالیت کودکان تأثیر می‌گذارد.

هوش جنبشی

نقش پدر و مادر در درگیر شدن کودکان با ورزش بسیار حیاتی است و آنها می‌توانند میزان توانایی‌های فرزند خود را در فعالیت‌های ورزشی بسنجد و بشناسند.

لذا از شما همشهری، هم استانی و ایرانی عزیز تقاضامندم ورزش را از ابتدای کوکان در صندوقچه ذهن کودکانتان به عنوان یک ارزش اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی قرار دهید. کودکان باید از نقش هدایتی والدین‌شان بهره‌مند شوند بگذاریم تا هفت سالگی به بازی و شادی و تحرک بدنی بپردازند و از هشت سالگی مهارت‌های پایه ورزشی را که مورد علاقه‌شان است را به آنها ارائه کنیم.

کودکی که ورزش می‌کند کمتر آسیب اجتماعی می‌بیند چون قوی‌تر می‌شود، با هوش می‌شود، با درک و فهم‌تر می‌شود و خلاصه مطلب انسان بهتری می‌شود.

تاثیر ورزش و بازی های حرکتی در هوش کودک

مطالعات جدیدی که در ‌اسپانیا انجام شده است نشان می‌دهد که ورزش کردن به ساختار مغزی کودکان تاثیرگذار است و باعث افزایش هوش آنها می‌شود.

در این مطالعات دو گروه از کودکانی که با هم مقایسه شدند، یک گروه در هفته‌ سه تا پنج بار ورزش هوازی انجام می دادند و گروه دیگر فعالیتی نداشتند بعد از ۲۰ هفته‌ محققان MRI مغزی کودکان را با هم مقایسه کردند.

آنها دریافتند که کودکانی که ورزش کردن حجم قسمت خاکستی مغزشان افزایش یافته است. این قسمت مغز با قدرت یادگیری و کارایی اجرایی کودکان در ارتباط است.

اگر ورزش را به یک برنامه‌ی ثابت و همیشگی در زندگی کودکتان تبدیل کنید در واقع به او اهمیت سلامتی و تندرستی را آموزش می دهید. کودکان به فعالیت های فیزیکی احتیاج دارند و مشارکت آن ها در گروه های ورزشی این نیاز را در آن ها برآورده می کند.

امروزه که بازی های کامپیوتری و کارتون ها در اغلب کودکان به صورت افراطی شیوع پیدا کرده است، معمولاً از فعالیت های فیزیکی غفلت می شود.

اگر فرزندان خود را از کودکی تشویق کنید که به ورزش روی بیاورد، فعالیت‌های فیزیکی و ورزش را به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آن ها تبدیل می‌کنید.

بدین ترتیب ورزش کردن در زندگی آنان به یک عادت تبدیل شده و سبب می شود همواره سالم و با نشاط و تندرست بمانند.

۱٫ افزایش اعتماد به نفس

تجارب مثبت زندگی نقش مهمی در افزایش سطح سلامتی و شادمانی افراد ایفا می کند. ورزش فرصت های بسیاری را در جهت کسب تجارب مثبت و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس در کودکان ایجاد می کند.

وقتی کودک شما در رشته ورزشی خاصی مهارت پیدا می کند و روز به روز بهتر و بهتر می شود، احساس موفقیت و پیروزی تمام وجودش را فرا می‌گیرد. انتخاب یک رشته ورزشی مناسب که کودک بتواند در آن پیشرفت کند به او این فرصت را می‌دهد که استعدادهای خود را شکوفا سازد و اعتماد به نفسش را تقویت کند.

۲٫ یادگیری تعیین هدف

مشارکت کودک در تیم های ورزشی ضمن آن که او را سرگرم می‌کند در واقع یک روش عملی و موثر است که به او تعیین هدف را آموزش می‌دهد.

کودکان با حضور یافتن در گروه های ورزشی نقش تعیین هدف در پیشرفت و موفقیت را به صورت تجربی یاد می‌گیرند.

اگر به کودکتان را کمک کنید تا مهارت های ورزشی خود را به صورت هدفمند توسعه دهد در واقع او را برای پیشرفت های بزرگ تر در زندگی آتی‌اش یاری می دهید.

۳٫ یادگیری و تجربه کار گروهی

ورزش کودکان را با اهمیت کار گروهی آشنا می کند و به آن ها می آموزد که چگونه اعمال آن ها بر دیگران اثر می‌گذارد.

اگر آن ها یاد نگیرند که چگونه با هم تیمان خود ارتباطی مسالمت آمیز و موثر برقرار کنند قطعاً در آینده نیز نمی‌توانند با همکاران خود به خوبی ارتباط برقرار کنند.

بنابراین کودکتان را تشویق کنید که به یک ورزش گروهی روی آورد.

۴٫ کسب مهارت مدیریت زمان

گنجاندن فعالیت های فوق برنامه در زندگی کودک مهارت مدیریت زمان و اولویت بندی امور را در وی به وجود می آورد. به کودک خود بیاموزید که در کنار امور مدرسه به فعالیت های جانبی همچون ورزش بپردارند.

به او کمک کنید یک برنامه‌ی مناسب تدوین کند تا بر اساس آن در عین این که به مسئولیت ها و وظایف خود به نحو احسن رسیدگی می‌کند برای فعالیت‌های ورزشی نیز وقت کافی داشته باشد.

به طور مثال به کودک یاد دهید که پس از بازگشتن از مدرسه به جای بازی کردن ابتدا به تکالیف درسی خود رسیدگی کند تا هم به موقع به دروس خود رسیدگی کرده باشد و هم وقت کافی برای ورزش داشته باشد.

۵٫ یادگیری کنار آمدن با ناملایمات و جبران خطاها

هر انسانی در طول زندگی خود خطاهایی را مرتکب شده و یا با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند. شما چگونه مشکلات خود را حل می کنید و چطور خطاهای خود را جبران می کنید تا در زندگی به سعادت و کامیابی برسید؟

با خرید بازی فکری برخی از انسان ها در مواجهه با مشکلات به یکباره سردرگم و پریشان شده و نمی توانند از پس آن ها برآیند.

برخی دیگر اشتباهات قبلی خود را بارها و بارها تکرار می کنند. در ورزش کودک سعی می کند خطاها و اشتباهات را به حداقل برساند؛ اما در هر صورت حتی ورزشکاران حرفه ای نیز گاهی دچار اشتباهاتی می شوند.

با خرید بازی فکری کودک شما می آموزد چگونه در ورزش با ناملایمات، اشتباهات و چالش ها کنار بیاید، این توانایی را کسب می کند که در زندگی نیز به طور موثر اشتباهات و تصمیمات اشتباه را به حداقل برساند و در صورت بروز مشکل به خوبی در برطرف کردن آن بکوشد.

بازی کردن با کودک یکی از عوامل اصلی رشد کودکان می باشد

وقتی بچه ها در ورزش  شرکت می کنند و یا سایر فعالیت جسمی منظم را انجام می دهند، نه تنها بدن آنها سالم و متناسب می شود، بلکه همچنین از انها انسان باهوشی می سازد.

شما می‌توانید خرید بازی فکری برای سنین ۴ ت ۷ سالگی را از فروشگاه اینترنتی هوشکا تهیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *