تاریخ: 2015-09-29 شناسه خبر: 11359

خشم و فرسودگی در اطرافیان مبتلایان به بیماری‌های روانی

بیماری روانی اصطلاحی گسترده برای توصیف تعداد زیادی از بیماری های روان پزشکی است. امیرمحمد شهسوارانی با بیان اینکه یکی از حوزه‌های مهم در روان‌درمانی، کمک‌های حمایتی به اطرافیانی فردی است که دچار مشکلات طبی یا روانی شده است، اظهار داشت: در مداخلات روان‌شناختی فاز مهمی وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می‌شود و آن حمایت از اطرافیان فرد مبتلا به اختلالات جسمانی یا روانی است.

وی ادامه داد: در تمامی مسائل جسمانی و روانی اطرافیان فرد مبتلا آسیب زیادی می‌بینند و هم‌زمان دچار خشم، خستگی، استرس و فرسودگی می‌شوند در عین حال نیز با احساس سرافکندگی و شرمساری ناشی از داغ ننگ اجتماعی و برچسب بیماری دست به گریبانند.

این متخصص حوزه بهداشت روان اختلال در عملکرد شغلی و اجتماعی را یکی دیگر از عواقب ابتلا به اختلالات جسمانی یا روانی عنوان کرد و اظهار داشت: فردی که سابقه کارکرد مناسبی داشته و اکنون دچار نقایصی مانند آلزایمر، MS و سکته‌های قلبی و مغز شده است، دچار مشکلاتی می‌شود که ناشی از عدم تطابق تصویر ذهنی فرد مبتلا پیش و پس از اختلال است.

وی خاطرنشان کرد: اگر فردی دچار مسئله‌ای شد، خانواده، اطرافیان و مراقبان اصلی او نیز باید جهت دریافت راهکارهای حمایتی به متخصصان حوزه بهداشت روان مراجعه کنند./فارس

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.