تاریخ: 2015-10-07 شناسه خبر: 11968

توضیحات جدید درباره علت مرگ هادی نوروزی

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ با توجه به فوت ناگهانی هادی نوروزی و شوک هوادارن ،رئیس اسبق کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال هرگونه نارسایی قلبی و مشکل مادرزادی در زمینه علت مرگ هادی نوروزی را رد کرد.

احمد هاشمیان در گفت‌وگو با ایلنا، ضمن بیان این مطلب افزود: ابتدا جا دارد ضایعه جبران ناپذیر درگذشت هادی نوروزی را به خانواده آن مرحوم و خانواده فوتبال کشور تسلیت عرض کنم و برای این بازیکن باتعصب و اخلاق‌مدار فوتبال کشور طلب آمرزش و رحمت اللهی داشته باشم.

هاشمیان در ادامه درباره معاینات پزشکی هادی نوروزی و احتمال نارسایی قلبی در بروز مرگ ناگهانی این بازیکن گفت: در 2 فصل گذشته لیگ برتر (93-92 و 04-93) طی دو نوبت پرونده پزشکی این بازیکن در مرکز پزشکی کمپ تیم های ملی تشکیل شد و دقیق‌ترین معاینات پزشکی بر اساس دستورالعمل فیفا بر روی این بازیکن صورت گرفته بود.

وی اضافه کرد: مرحوم نوروزی نظیر تمامی بازیکنان لیگ برتر تحت معاینات پزشکی از جمله معاینه قلب در بالاترین سطح قرار گرفت که بر اساس مستندات موجود در هیچ یک از بررسی های انجام شده هیچگونه نارسایی قلبی ثبت نشده است.

رئیس اسبق کمیته پزشکی ورزشی فدراسیون فوتبال یادآور شد: البته از نتایج معاینات فصل جاری لیگ اطلاعی ندارم ولی در 2 فصل گذشته این بازیکن با مشکل قلبی مواجه نبوده است.

هاشمیان تصریح کرد: اگرچه این معاینات در بالاترین سطح و با حساسیتی حدود 90 تا 95 درصد انجام می‌شود اما احتمال 5 درصد خطا و اشتباه همواره وجود دارد.

وی همچنین با رد مشکل مادرزادی مشکل قلبی نوروزی در بروز ایست قلبی اظهار داشت: معاینات پزشکی مشکل مادرزادی را در بروز این حادثه تایید نمی‌کند و به نظر نمی‌رسد علت این حادثه به مشکلات مادرزادی مربوط باشد.

رئیس اسبق کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال در مورد تشخیص علت اصلی مرگ هادی نوروزی از طریق کالبد شکافی گفت: در کالبد شکافی‌ها معمولا از قلب ، خون و مایعات بدن نمونه‌برداری می‌شود که بررسی نمونه ها و اعلام نتیجه نهایی قدری زمان‌بر است و باید تا زمان اعلام نتایج کالبد شکافی منتظر ماند.

هاشمیان درباره شایع‌ترین علت مرگ در ورزشکارانی که به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند، گفت: مهمترین عوامل مرگ بازیکنان فوتبال می‌تواند افزایش ضخامت عضله قلب به صورت مادرزادی باشد که اگر این مورد به موقع تشخیص داده شود از طریق غربالگری و مهارت‌های به موقع امکان پیشگیری از حمله های قلبی وجود دارد.

وی همچنین وارد شدن ضربه ناگهانی به قفسه سینه و فشار به ناحیه قلب را از جمله عوامل ایست قلبی در بازیکنان فوتبال عنوان کرد.

این پزشک با اشاره به اینکه باتوجه به وقوع ایست قلبی در حالت خواب تشخیص علت مرگ بسیار دشوار است، گفت: واقعیت این است که ایست قلبی قابل کنترل نیست و به همین دلیل کمیته پزشکی فیفا پیشنهاد کرده تا تیم‌ها در تمرینات و مسابقه از وسیله “الکترو شوک پرتابل” در کنار زمین استفاده کنند که خوشبختانه این دستگاه خریداری و در اختیار کلیه باشگاه ها قرار گرفته است.

هاشمیان درباره اینکه اگر پس از وقوع حمله قلبی هادی نوروزی سریع‌تر به بیمارستان انتقال می‌یافت، امکان‌احیای قلبی وی وجود داشت یا نه گفت: با توجه به اینکه ایست قلبی در زمان خواب اتفاق افتاده احتمالا اطرافیان متوجه وقوع این اتفاق نشدند و به نظر می‌رسد وی در زمان مراجعه به بیمارستان فاقد علائم حیاتی بوده که پزشکان بتوانند اقدامات احیا را انجام دهند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.