تاریخ: 2015-10-11 شناسه خبر: 12254

وراثت در ابتلا به بیماری‌های روانی تاثیر دارد

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ وراثت عبارت است از تمام ظرفیت ها و استعدادهای ژنتیکی و کروموزومی که فرزند از پدر، مادر و اجداد خود به ارث می برد و با خود به دنیا می آورد. زهرا زری‌مقدم اظهار کرد: سلامت روان صرفا به معنی مبتلا نبودن به بیماری نیست، بلکه رضایت فرد از زندگی و کارکردهایش را نیز شامل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در بحث سلامت روان و ارزیابی آن جنبه‌های روانی، جسمی، اجتماعی و معنویات مورد بررسی قرار می‌گیرد و در طول درمان این موارد مورد توجه است، گفت: سلامت روان متاثر از عواملی مختلف همچون محیط فرد، عوامل وراثتی، بحث بیولوژیکی، اضطراب و افسردگی است.

زری مقدم خانواده، نوع تربیت و فرزندپروری از سوی والدین و اتفاقات دوران کودکی را از عوامل موثر در به خطر افتادن سلامت روان عنوان کرد و گفت: در جوامع در حال توسعه مشکلات اجتماعی مانند آسیب‌های اجتماعی، فقر و چالش‌های رفاهی نقش پررنگی در از بین رفتن سلامت روانی فرد دارند. حتی بی‌هدفی و بی‌معنا بودن زندگی برای فرد که ناشی از دور بودن از معنویات است خود باعث بروز مشکلات فکری و روانی می‌شود که عملا سلامت فرد را با مخاطره روبرو می‌کنند.

این کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت استان تاکید کرد: گاهی فرد از نظر زیستی آمادگی ابتلا به بیماری‌های روانی را دارد و در خانواده نیز افرادی که دارای سابقه افسردگی و وسواس هستند حضور دارند، این شرایط بدین معناست که فرد ژن ابتلا به بیماری روانی را دارد و ممکن است در محیط‌های مستعدکننده قرار گرفته، به ناگاه دچار بیماری شود و آثار و علائم در خطر بودن سلامت روان را نشان دهد.

وی درمان فرد دچار بیماری‌های روانی را منوط به در نظر گرفتن چهار شاخص ارزیابی جنبه‌های روانی، جسمی، اجتماعی و معنویات عنوان کرد و گفت: در بیماری‌های روانی در ابتدا فکر افراد دچار مشکل می‌شود و این امر بر احساس و سپس رفتار آنها تاثیر می‌گذارد، در این شرایط زمانی که افکار منفی باشند و احساسات منفی بروز ‌می‌کنند و در نهایت بروز افسردگی، باورهای ناکارآمد، یاس و شکست مشاهده می‌شود و فرد با احساس درماندگی، غم، گناه و عذاب وجدان به انزوا و افسردگی و نهایت از بین رفتن سلامت روان دچار می‌شود.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.