تاریخ: 2015-06-17 شناسه خبر: 140

پیش از سفر هوایی “ممنوع”!

آنچه که پیش از سوار شدن به هواپیما به عنوان غذا مصرف می کنید، با احساسی که در طول پرواز و حتی پس از فرود دارید، رابطه مستقیمی خواهد داشت. از این رو، مواد غذایی که در ادامه به آنها اشاره می شود را باید پیش از سفر با هواپیما از منو غذایی خود خارج کنید. در غیر این صورت، با بروز شرایطی مانند “نفخ جت”، سفری ناخوشایند را تجربه خواهید کرد.
غذاهای سرخ کردنی یا غذاهای حاضری (فست فود)

خوردن یک همبرگر یا سیب زمینی سرخ کرده در رستوران‌ فرودگاه‌ها، آن هم زمانی که پرواز تاخیر دارد، وسوسه کننده است. اما توجه داشته باشید که گوارش غذا در ارتفاعات زیاد برای بدن بسیار دشوار می شود. در شرایطی که دستگاه گوارش بدن انسان برای گوارش چربی‌های اشباع شده با مشکل مواجه می شود، پیامدهایی مانند سوزش سر دل یا نارحتی معده اجتناب ناپذیر خواهند بود. دانشمندان دریافته‌اند که مصرف چربی‌های اشباع شده می تواند به کاهش جریان خون منجر شده و خطر ابتلا به “ترومبوز سیاهرگی عمقی” (DVT) را افزایش دهند.
سبزیجات چلیپایی

هوای داخل هواپیما تحت فشار است، اما این بدان معنی نیست که شرایطی مشابه با روی زمین را تجربه می کنیم. پس از برخاستن هواپیما فشار هوا در داخل کابین کاهش یافته و موجب افزایش 30 درصدی حجم هوا می شود. این مساله می تواند به افزایش هوا و گازهای موجود در معده و روده کوچک و در نتیجه احساس نفخی ناخوشایند منجر شود. از این رو، پیش از سفر با هواپیما از مصرف کلم بروکلی، گل کلم، و دیگر سبزیجات چلیپایی که می توانند نفخ را افزایش دهند، پرهیز کنید.
نوشابه‌های گازدار

نوشابه های گازدار یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد نفخ هستند. حباب‌هایی را تصور کنید که همانند بالن‌های کوچک در حال بلعیدن آنها بوده و روانه معده می شوند. اما پس از مدتی با تغییر فشار هوا، این بالن‌ها به سرعت بزرگ می شوند. بی شک، احساس خوشایندی نخواهد بود.
آدامس‌های بدون قند و آب نبات

افرادی که رژیم داشته و یا به بیماری دیابتی مبتلا هستند، مصرف محصولات بدون قند را در برنامه غذایی خود قرار می دهند. اما این محصولات اغلب حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی هستند. بدن انسان نیز برای گوارش قند مصنوعی به خوبی طراحی نشده و این مساله موجب نفخ، ایجاد گاز و اسهال می شود. بی شک این موارد نه تنها در سفرهای طولانی، بلکه در پروازهای کوتاه نیز خوشایند نیستند.
حبوبات

لوبیا از دیگر منابع ایجاد گاز در بدن انسان محسوب می شود. گونه‌های مختلف لوبیا و دیگر حبوبات به طور طبیعی حاوی قندهای غیر قابل گوارش هستند که به ایجاد نفخ منجر می شوند. از این رو، پیش از پرواز با هواپیما باید از مصرف این مواد غذایی پرهیز کرد.
سیر

سیر یک ماده غذایی بسیار مفید بوده، اما بوی بد آن آزار دهنده است. سیر حاوی ترکیبات سولفوریک است که در جریان خون و ریه‌ها جذب می شوند. در نتیجه پس از مصرف آن، به منبع بوی ناخوشایندی مبدل می شوید. حتا چندین بار مسواک زدن برای برطرف کردن آن کارساز نبوده و افزون بر این، بو از منافذ پوست نیز منتشر می شود. در نتیجه، برای احترام به افراد حاضر در هواپیما و به ویژه فردی که کنار شما خواهد نشست، از خوردن این ماده غذایی پیش از سفرهای هوایی پرهیز کنید.
آب، یخ، قهوه و چای ارائه شده در هواپیما

تامین آب لازم برای بدن انسان طی پرواز با هواپیما ضروری است. با این وجود، بهتر است به جای استفاده از نوشیدنی‌های رایگان داخل هواپیماها، آب مورد نیاز را همراه خود بیاورید. آزمایش‌های انجام شده توسط “سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا” (EPA) نشان داده است که از هر هفت هواپیما در آمریکا، مخزن آب یکی از آنها فاقد استانداردهای لازم است. احتمال ورود باکتری‌هایی مانند “ایکولای” از این طریق بسیار زیاد است. قهوه و چای نیز اغلب از آب همین مخزن‌ها تهیه شده و میزان حرارتی که می بینند برای کشتن میکروب‌ها کافی نیست. قالب‌های یخ نیز با شرایطی مشابه مواجه هستند. 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.