تاریخ: 2015-06-17 شناسه خبر: 155

افزایش خطر حمله قلبی با داروهای سوزش سر دل

داروهای سوزش سر دل ممکن است خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

بر‌اساس تحقیقات جدید، داروهای سوزش سردل که به راحتی تجویز می‌شود خطر حمله‌ قلبی در بین افراد را افزایش می‌دهد.

بر اساس یک مطالعه جدید مهار کننده‌های پمپ پروتون یا ppi که به طور گسترده به دهها میلیون نفر از افراد مبتلا به سوزش سر‌دل برای مقابله با آن تجویز می‌شود، به طور قابل توجهی خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

محققان دریافتند نوع دوم تجویز دارو برای درمان سوزش سر دل که به مسدودکننده H2 معروف است. خطر حمله قلبی را افزایش نمی‌دهد.

بر‌اساس این تحقیق، ارتباط بین داروهای مقابله با سوزش سردل یا ppi و احتمال حمله‌ی قلبی پس از استفاده از آن به اثبات رسیده است.

دکتر نگام استادیار انفورماتیک زیست پزشکی و معاون مرکز استنفورد در این باره گفت: در این تحقیق نزدیک به سه میلیون پرونده سلامت با درمان سوزش سردل و همچنین تقریبا 30 هزار بیمار واجد شرایط که هم‌اکنون بیمارند بررسی شده‌اند.

وی افزود: میزان حمله‌ قلبی در میان بیمارانی که مصرف ppi داشتند نسبت به بیمارانی که مصرف ppi نداشتند 16 تا 21 درصد افزایش یافته است.

موسسه تحقیقاتی استنفورد اعلام کرد: ppi‌ها باعث کاهش سطح نیتریک اکسید و دریافت اندوتلیال می‌شود و همچنین استفاده از ppi همانند این است که فردی مواد مخدر مصرف می‌کند و بیشتر در معرض حمله قلبی است.

محققان همچنین اعلام کردند: درجه استفاده از هر ppi خاص با حمله‌ای قلبی که پس از آن همراه بود همانند درجه‌ای از داروی اکسید نیتریک در مهار کردن عروق است.

حدود 20 میلیون آمریکایی هر سال ppi‌ها را مانند امپرازول‌ برای رفلکس اسید و موارد دیگر استفاده می‌کنند در حال حاضر 1000 میلیون نسخه از تجویزppi ها وجود دارد.

محققان هشدار می‌دهند که افرادی که از پی‌پی‌آی و همچنین از مهار کننده H2 استفاده می‌کنند به خاطر سلامت قلب و عروق خود باید استفاده از این داروها را ترک کنند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.