تاریخ: 2015-07-01 شناسه خبر: 1803

دخترانم تماشاگر فینال لیگ بسکتبال بودند

فینال لیگ بسکتبال

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ ودر کنفرانس خبری دیروز که در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، دادکان ابتدا درباره عملکرد معاونت ورزشی دانشگاه توضیح داد و گفت: «معاونت ما یک معاونت نوپایی است که از ٢١ ماه پیش تشکیل شده است. این معاونت شامل دو بخش قهرمانی و حرفه‌ای و دانشجویی است، اما بخش دانشجویی برای ما در اولویت قرار دارد. درحال‌حاضر بیش از یک‌میلیون‌و ٧٠٠ هزار دانشجو داریم و دانشگاه آزاد اسلامی نیز در ٢٠ رشته ورزشی فعالیت دارد و توانسته‌ایم در این رشته‌ها و در بخش زنان و مردان مقام‌های خوبی کسب کنیم». با توجه به اینکه پیش از این اعلام شده بود خبرنگاران آزادند هر سؤالی مدنظرشان است از رئیس سابق فدراسیون فوتبال بپرسند، قابل‌پیش‌بینی بود این کنفرانس حال‌وهوای فوتبالی بگیرد. قبل از شروع سؤال‌های فوتبالی، خبرنگار «شرق» درباره حضور بانوان در مسابقات ورزشی از دادکان پرسید. در فینال لیگ حرفه‌ای بسکتبال که چندی پیش در سالن دانشگاه آزاد برگزار شد، با نظر مسئولان ورزش دانشگاه آزاد تماشاگران زن هم اجازه حضور در سالن را پیدا کردند. دادکان دراین‌باره گفت: «خانم‌ها نیمی از جامعه‌اند. شما دیدید در بازی فینال بسکتبال چه تعداد دانشجوی آقا و خانم کنار هم بازی را دیدند و اتفاقی هم نیفتاد. ما دوست داریم خانم‌ها در آینده هم به سالن‌ها بیایند. البته باید شرایط لازم را فراهم کنیم. خانم‌ها بخشی از ورزش هستند. من به آقای داورزنی (رئیس فدراسیون والیبال) گفتم بازی‌های ایران و لهستان یا روسیه یک بازی خانم‌ها بروند و یک بازی آقایان بروند اگر می‌خواهید کنار هم ننشینند. خانم‌ها می‌توانند ورزشگاه را پر کنند. هر دو تا دخترهای من در فینال لیگ بسکتبال در سالن بودند؛ پس نظر من را بدانید». رئیس ورزش دانشگاه آزاد در ادامه درباره فشارهای اخیر برای حضور‌پیدانکردن زنان در ورزشگاه‌ها هم گفت: «اگر شرایط فراهم شود هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. در زمان من بازی ایران و بحرین خانم‌ها را به ورزشگاه راه دادند».
یک سال فوتبال را تعطیل می‌کنم
در ادامه این کنفرانس خبری انتقادهای تند دادکان از وضعیت کنونی فوتبال ایران و وزارت ورزش شروع شد. معاون ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی که سال‌هاست عنوان می‌کند باید یک سال فوتبال را تعطیل کرد دیروز دوباره این ایده عجیبش را مطرح کرد: «روزی که گفتم بهترین فوتبالیست ایران بیش از صد میلیون تومان نمی‌ارزد، بسیاری از مربیان از من انتقاد کردند، اما هنوز هم بر این اعتقاد هستم و اگر روزی دوباره مسئولیت فوتبال را برعهده بگیرم یک‌سال آن را تعطیل خواهم کرد». دادکان همچنین تأکید کرد دانشگاه آزاد فعلا قصد تیم‌داری در فوتبال را ندارد: «اگر روزی قرار بر تشکیل تیم فوتبال دانشگاه آزاد باشد این کار را در دسته‌های پایین‌تر و با استفاده از تیم‌های دانشجویی خود انجام می‌دهیم نه با خرید امتیاز یک تیم لیگ برتری».
شادی مردم را دوست ندارند
دادکان که خودش زمانی بازیکن پرسپولیس بوده در ادامه وضعیت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را هم زیر سؤال برد: «مسئولان وزارت ورزش و جوانان نمی‌خواهند سر پرسپولیس و استقلال بالا باشد، به این دلیل زمینه را فراهم کردند تا این دو تیم بیش از پیش زمین بخورند. مدیران دو باشگاه را طوری انتخاب می‌کنند که همیشه دعوا وجود داشته باشد و مطمئن باشید پرسپولیس و استقلال با هیأت‌مدیره کنونی قبل از هفته هفتم لیگ برتر به مشکل برمی‌خورند. علت این اقدامات این است که می‌خواهند پرسپولیس و استقلال در ذهن مردم ضعیف باشد چون شادی مردم را دوست ندارند، زیرا برایشان هزینه‌آور است. آنها غم و اندوه مردم را می‌خواهند تا به فکر خواسته دیگری نباشند». دادکان در پاسخ به این سؤال که آیا در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال که اسفندماه برگزار می‌شود شرکت می‌کند یا خیر؟ گفت: «زمانی که رئیس فدراسیون بودم به آلمان رفتم تا وحید هاشمیان را راضی به بازی‌کردن در تیم ملی کنم، حاضرم غرورم را بشکنم اما غرور ملی شکسته نشود. اگر کسی توان خدمت داشته باشد و این کار را نکند خیانت کرده است اما مشکل اینجاست که امثال من را نمی خواهند». او تأکید کرد اگر شرایط مساعد باشد برمی‌گردد. رئیس ورزش دانشگاه آزاد در ادامه انتقادهایش از وزارت ورزش از دخالت وزارت در فوتبال انتقاد کرد و گفت: «وزارت ورزش و جوانان نباید در کار فدراسیون فوتبال دخالت کند؛ این روزها وزارت ورزش به‌ویژه معاونان این وزارتخانه به طورمدام درباره این دو باشگاه سخن می‌گویند. فدراسیون بین‌المللی فوتبال در برکناری نایب رئیس و دبیرکل فدراسیون فوتبال دخالتی نمی‌کند و تنها دخالت فیفا مربوط به رئیس فدراسیون فوتبال است، از این منظر وزارت نیز تصمیم به برکناری نایب رئیس بانوان و دبیرکل سابق این فدراسیون (فریده شجاعی و محمدنبی) گرفته است. دادکان در ادامه تأکید کرد ساختمان‌هایی که او برای استقلال و پرسپولیس گرفته برای این دو باشگاه هستند و کسی اجازه واگذاری آنها را ندارد. او در ادامه انتقادهایش از شرایط کنونی فوتبال به بدهکارنبودن فدراسیون فوتبال در دوره خودش، اعزام خبرنگاران منتقد، حل‌شدن مشکل خروجی بازیکنان، استفاده از افراد مجرب در هیأت‌مدیره‌ها، بالانبودن دستمزدها و جایگاه بالای ایران در رده‌بندی فیفا اشاره کرد و درباره خصوصی‌سازی سرخابی‌ها هم گفت: «١٠ ماه پیش گفتم واگذاری سرکاررفتن بوده». او همچنین عنوان کرد نگاه رئیس‌جمهور کنونی و رئیس‌جمهور قبل به ورزش یکسان است.
به کفاشیان دستور دادند مرا معرفی نکند
رئیس پیشین هیأت‌مدیره باشگاه پرسپولیس درباره ماجرای حذفش از کاندیداتوری در نایب‌رئیسی کنفدراسیون فوتبال آسیا در گذشته هم توضیحاتی ارائه کرد: «در آن مقطع علی کفاشیان به من اعلام کرد مدارک خود را برای معرفی من به کنفدراسیون برای کسب کرسی به فدراسیون فوتبال ارائه کنم که ما نیز این مدارک را به فدراسیون دادیم اما نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که کفاشیان با دستور نهادی بالاتر دستور بایگانی مدارک من را داد و فرد دیگری را معرفی کردند که من نیز اعلام کردم هر فردی که به‌جای من برای کسب این کرسی معرفی شود، رأی نخواهد آورد و آن فرد نیز نتوانست کرسی کسب کند».
هیأت‌رئیسه سیاسی نبود
دادکان در بخشی از صحبت‌هایش درباره هیأت‌رئیسه فدراسیون در دوره ریاستش توضیح داد: «گفتند هیأت‌مدیره من سیاسی بوده اما می‌خواستم مشکلات حل شود. آقای شریعتمداری برای حل مشکلات مالی، سردار یعقوبی را برای مسائل مربوط به استادیوم، آصفی را برای مسائل مربوط به خروج بازیکنان از کشور برای شرکت در رقابت‌های بین‌المللی و ارتباط آن با سفارتخانه‌ها و سازگارنژاد و تاجرنیا را، که نمایندگان مردم مشهد و شیراز در مجلس شورای اسلامی بودند، برای تقویت تعامل و ارتباطات بین فدراسیون و مجلس انتخاب کردم».

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.