تاریخ: 2015-07-02 شناسه خبر: 1975

گریه های نوزادمان را بفهمیم

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛

گریه های نوزادان در اولین روزهایی که پا به دنیا می نهند تنها زبان آن ها برای ارتباط با پدر و مادر است. به همین دلیل است که باید بدانیم که گریه های نوزادمان در شرایط مختلف چیست تا بتوانیم به موقع نیازهای او را برطرف کنیم.

اولین گریه ها بعد از تولد

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا نوزادان با گریه به دنیا می آیند؟ آیا به این دلیل است که هنوز به این دنیا عادت نکرده اند و هنوز سرگردان هستند؟  و یا اینکه گرسنه و یا تشنه هستند؟

رژه مورل ، متخصص کودکان ، به این سوال اینگونه پاسخ می دهد:” در واقع اولین گریه های کودک شیرخوار عکس العملی حیاتی و سرنوشت ساز برای کودک است. به کمک همین گریه هاست که دستگاه تنفسی و قلبی خود را به کار می اندازد و این دستگاه ها را با هوای اطراف انطباق می دهد”.

در سه ماه اول، گریه های کودک دلایل متفاوتی دارد که مهم ترین آن ها گرسنگی است. ارگانیسم بدن نوزاد به گونه ای است که باید به طور متوسط هر سه ساعت یک بار، هم روزها و هم شب ها، با شیر مادر تغذیه شود. علاوه بر این زمان تنظیم شده در وجود کودک برای خواب شب حداقل یک ساعت است که باید به موقع شیر بخورد تا خواب او از این میزان کم تر نشود.

عصبانیت ها و گریه ها

بعد از سه ماهگی گریه های کودک دیگر فقط به دلیل گرسنگی نیست بلکه یک شبه زبانی است که به یادگیری زبان مادری کمک می کند.

از این سن به بعد، گریه ها و جیغ و دادهای کودک بیان گر نارضایتی و عصبانیت او است.

به طور خلاصه می توان گفت که  گریه های شدید بیانگر درد، گریه های پرزور و بریده بریده بیانگر خستگی و ناله های کودک بیانگر ترس و نگرانی او است.

روانشناسان برای آرام کردن گریه های کودک در هر کدام از شرایط فوق توصیه می کنند که کودک را در آغوش بگیریم و یا به سمت گهواره ی او خم شویم و با او صحبت کنیم. بدین ترتیب کودک حضور اطمینان بخش و آرامش بخش مادر و یا پدر را در کنار خود احساس می کند. در واقع والدین  با به وجود آوردن آرامش و توجه به نیازهای او به تمام سوال های کودک پاسخی مهربانانه می دهند.

بین 4 و 6 ماهگی: ترس

میشل لو گف ، روانشناس و متخصص روان جنبشی کودکان، تاکید می کند که بین 4 و 6 ماهگی کودک شیرخوار کامل تر می شود: کمتر گریه می کند، کمتر عصبانی می شود و می آموزد که در ساعات تنهایی آرام باشد و گریه نکند.

جدایی از اطرافیان

در پایان 6 ماهگی گریه های کودک به تدریج تمام می شود. در این سن می تواند به صورت ارادی فکر کند و احساساتش را به وضوح بیان کند. بین سن 6 تا 9 ماهگی جدا شدن از پدر و مادر و حتی اطرافیان برای کودک خیلی سخت است. رژه مورل بیان می کند که در این سن شعور و آگاهی کودک نسبت به والدینش شروع به شکل گیری می کند. کافی است که مادر یک ساعت او را تنها بگذارد تا تمام حس امنیت کودک از بین برود.

منبع: www.e-sante.be

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.