تاریخ: 2015-07-02 شناسه خبر: 2003

مهم ترین برنامه امسالم بازگشت به مسابقات شطرنج است

ورزش

به گزارس سایت ورزش بانوان؛ شادی پریدر متولد 11 تیر 65 تهران اولین استاد بزرگ تاریخ شطرنج بانوان در ایران است که افتخارات زیادی برای کشورمان به ارمغان آورد.

او شطرنج را در 7 سالگی نزد پدر آموخت. او در سن 14 سالگی اولین استاد بین المللی شطرنج لقب گرفت و درسن 16 سالگی موفق به کسب مدال طلای نوجوانان شد. این ورزشکار در کارنامه ورزشی خود موفق به کسب عناوین و مدال های متعدد طلا، نقره و برنز در این رشته ورزشی شده است.

شادی پریدر در خصوص ورودش به شطرنج در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری ورزشی بانوان گفت: وقتی پدرم با دوستانشان شطرنج بازی می کردند من تماشا می کردم و همین عامل باعث جذب من به این رشته ورزشی شد و درنهایت این رشته را برای ادامه  فعالیت ورزشی خود انتخاب کردم. 2 ماه بعد از شروع یادگیری شطرنج در مسابقات رده سنی 7 سال شرکت کردم که موفق به کسب مقام قهرمانی زیر 10 سال در تهران شدم.

او در خصوص رابطه شطرنج با زندگی خود گفت: به نظر من مهره های شطرنج همانند آدم های زندگی هستند.  شطرنج در اجتماعی شدن و برخورد با آدم های مختلف به من کمک کرده است. شطرنج به من یاد داد که درست فکر کنم و بتوانم در مسابقات منطقی و با قدرت تحلیل بازی کنم.

شادی پریدر در خصوص برنامه آینده خود گفت: می خواهم با تلاش و تمرین زیاد به مربی گری ادامه دهم. برنامه مهم امسال من این است که بتوانم دوباره به بازی شطرنج برگردم وبه مسیر خود ادامه دهم.

این شطرنج باز در خصوص امکانات فدراسیون گفت: فدراسیون ها همیشه برای فراهم کردن امکانات برای ورزشکاران کوتاهی نمی کنند، اما بزرگترین مشکل اصلی فدراسیون ها نداشتن حامی یا اسپانسر است. اگر فداراسیون ها یک حامی مالی داشته باشند شرایط برای ورزشکاران نسبت به قبل بهتر می شود. خدارا شکر شطرنج ایران همیشه پر از استعداد بوده است، ولی کمبود هایی را هم به همراه داشته است.

وی توضیح داد: من در شطرنج آموختم که انسان دارای استعداد و توانمندی بسیار زیاد است و باید آن را شناخت و پرورش داد. می توانم به جرات بگویم راه خود راشناختم وبرای رسیدن به سقف آرزوهایم همیشه در حال تلاش و تمرین هستم.

او در خصوص ویژگی های شطرنج بازان گفت: مسابقات شطرنج ایجاب می کند که ورزشکاران بر روی صفحه شطرنج آرام حرکت کنند و ساکت باشند، اما در همان سکوت هم می توانید غوغای درون شطرنج بازان ببینید. زندگی شطرنج بازان متفاوت از زمانی است که بازی می کنند.

او در خصوص اهمیت شطرنج تاکید کرد: شطرنج ورزش جسم نیست بلکه ورزش فکرو پرورش روح است. قدرت فکر و تمرکز و دقت افراد را بالا می برد. نمی توان گفت که شطرنج یک ورزش کامل است اما می تواند مکمل خوبی برای سایر رشته های ورزشی باشد.

استاد بزرگ شطرنج به نوجوانان علاقه مند به این رشته توصیه کرد: من به عنوان یک ورزشکار در این رشته به نوجوانان و علاقه مندان به شطرنج توصیه می کنم که در درجه اول برای خود هدف گذاری کنند و راه مشخصی داشته باشند و برای رسیدن به آرزوهای ورزشی خود دست از هیچ تلاشی بر ندارند و نا امید نشوند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.