تاریخ: 2016-04-09 شناسه خبر: 21764

در آستانه آغاز بازی های المپیک؛

خیز زنان ایرانی برای المپیکی شدن

زنان ایران در المپیک ریو

کمتر از چهار ماه به آغاز بازی های المپیک ۲۰۱۶ در ریو باقی مانده است این در حالی است که همچنان بسیاری از ورزشکاران برای رسیدن به این مهم تلاش می کنند.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ کمتر از چهار ماه به آغاز بازی های المپیک ۲۰۱۶ در ریو باقی مانده است این در حالی است که همچنان بسیاری از ورزشکاران برای رسیدن به این مهم تلاش می کنند. در این میان نام شش بانوی ورزشکار ایرانی به چشم می خورد که حضورشان را در رقابت های المپیک ۲۰۱۶ مسجل کرده اند و تعدادی نیز گمان می رود بتوانند مجوز حضور در این مسابقات را کسب کنند.

اما سابقه حضور بانوان ایرانی در مسابقات المپیک به سال ۱۹۶۴ در بازیهای المپیک توکیو باز می گردد. نازلی بیات در رشته پرش ارتفاع، ژولیت گفرکف در پرتاب دیسک و سیمین صفامهر در دوی ۱۰۰ متر و پرش طول، جمیله سروری نیز در رشته ژیمناستیک نمایندگان ایران در این دوره از مسابقات بودند.

پس از آن نیز بانوان ایرانی در دوره ها مختلف موفق به حضور در این رویداد مهم ورزشی شده اند. اما این بار باید دید بانوان ایرانی در ریو چه خواهند کرد.

دو ومیدانی

لیلا رجبی، بانوی دو ومیدانی کاری که  موفق شده است به عنوان نخستین زن ایرانی سهمیه حضور در مسابقات المپیک ریو ۲۰۱۶ را کسب نماید. وی در رشته پرتاب وزنه در تورنمنت کازانف قزاقستان موفق شد تا به عنوان اولین ورزشکار زن ایرانی مجوز حضور در رویداد مهم المپیک ریو ۲۰۱۶ را دریافت نماید.

در رشته دو ومیدانی فرزانه فصیحی و سپیده توکلی از دیگر شانس های ایران برای کسب سهمیه هستند آنها رقابت های جایزه بزرگ آسیا و مسابقات بین المللی قزاقستان را که به ترتیب در اردیبهشت و خرداد ماه برگزار می شود پیش رو دارند.

تیراندازی

الهه احمدی و نجمه خدمتی، دو تیرانداز کشورمان در مسابقات جهانی تفنگ بادی آذربایجان حضور خود را در ریو مسجل کرده اند. مه لقا جام بزرگ و گلنوش سبقت الهی دیگر بانوان تیرانداز ایرانی بودند که در مسابقات آسیایی هندوستان موفق شدند در دو ماده ۵۰ متر سه وضعیت و تپانچه ۱۰ متر بانوان مجوز حضور در ریو را از آن خود کنند.

تیراندازی با کمان

زهرا نعمتی بانوی معلول تاریخ ساز ایرانی، با کسب مجوز حضور در المپیک ریو بسیاری را در جهان مبهوت ساخت. وی علاوه بر کسب سهمیه حضور در این مسابقات توانست حضورش را در پارالمپیک ریو نیز قطعی کند. نعمتی به عنوان پرچمدار کاروان ایران در بازی های المپیک معرفی شده است.

اما بانوان ورزشکار ایرانی در سه رشته دیگر شانس کسب سهمیه دارند که در ذیل به آن خواهیم پرداخت؛

تکواندو

کادر فنی تیم ملی تکواندوی بانوان ایران اکرم خدابنده و کیمیا علیزاده را به منظور حضور در مسابقات کسب سهمیه معرفی کرده است. این دو هیچ یک نتوانستند از طریق رنکینگ مجوز حضور در المپیک ریو را کسب کنند و اکنون شانس خود را در رقابت های قاره ای می سنجند. در این میان کیمیا علیزاده به عنوان پدیده تکواندوی ایران که در مسابقات جهانی موفق شد مدال برنز را از آن خود کند، شانس اول ایران برای کسب سهمیه است.

تنیس روی میز ( پینگ پنگ‌)

ندا شهسواری یکی از گزینه های پینگ پنگ زنان ایران برای حضور در بازی های ریو است. وی پیش از این موفق شد به عنوان اولین زن تنیس روی میز ایران راهی مسابقات المپیک لندن شود.

قایقرانی

هما حسینی، روئینگ سوار ایرانی دیگر بانوی ورزشکار کشورمان است که برای حضور در ریو با حریفان خود به رقابت خواهد پرداخت. وی تجربه حضور در بازی های المپیک لندن را در کارنامه خود دارد.

رقابت های کسب سهمیه هفته نخست اردیبهشت ماه به میزبانی کره جنوبی در اینچئون برگزار می شود و تیم کشورمان با ترکیب نازنین ملایی، مهسا جاور و حمیرا برزگر عازم این مسابقات می شوند. این اولین باری است که دختران ایرانی در قایق دونفره می توانند برای کسب سهمیه به مصاف رقبای خود بروند اما بیشتر تمرکز بانوان قایقران در قایق های تک نفره است چرا که سهمیه های بیشتری در این ماده توزیع می شود.

2 پاسخ به “خیز زنان ایرانی برای المپیکی شدن”

  1. javer66 گفت:

    مگه خانوم علیزاده برای اولین بار تو مسابقات جهانی برنز نگرفتن؟؟؟!!!

  2. javer66 گفت:

    اصلاح شده ممنون، قبلا به اشتباه گفته شده بود ایشان مدال طلا گرفتن. به امید کسب سهمیه المپیک برای این دختر قهرمان کشورمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.