تاریخ: 2016-04-09 شناسه خبر: 21850

زنان افغان به نشانه صلح و آزادی رکاب زدند

زنان دوچرخه سوار افغان در روز ششم آوریل به مناسبت روز جهانی " ورزش در راه صلح و توسعه "، برای اشاعه پیام صلح و دوستی رکاب زدند.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ زنان دوچرخه سوار افغان در روز ششم آوریل به مناسبت روز جهانی ” ورزش در راه صلح و توسعه “، برای اشاعه پیام صلح و دوستی رکاب زدند. هنوز هم می توان ورزش و میادین ورزشی را از جمله مکان هایی دانست که امکان رویارویی برای کشورهایی که با یکدیگر دشمنی دیرینه دارند، فراهم می شود تا شرایطی برای صلح و دوستی در میان آن ها به وجود بیاید. البته این مسئله موافق نظر اشخاص بزرگی در دنیای سیاست از جمله بان کی مون و ویلفرد لمکه هم است.

می رسیم به ورزش بانوان که همیشه با محدودیت ها و تبعیض های بسیاری، خصوصا در کشورهای درگیر جنگ و محدودیت های عرفی و فرهنگی رو به رو بوده است.

گاهی اوقات زنان ورزشکار برای احقاق حق خودشان از ورزشی که در آن فعالیت می کنند، برای رساندن صدایشان به جهانیان استفاده می کنند. این بار زنان عضو تیم ملی دوچرخه سواری افغانستان برای صلح و آزادی رکاب می زنند.

دوچرخه سواران افغان با این حرکت از سوی ۱۱۸ نماینده پارلمان ایتالیا، به‌عنوان نامزد دریافت جایزه‌ صلح نوبل سال ۲۰۱۶ معرفی شدند و خوشبختانه این تصمیم اعضای پارلمان با استقبال زیادی مواجه شد که این نشانه بسیار خوبی برای ورزش زنان در جهان است.

تیم ملی دوچرخه سواری زنان افغانستان را می توان نماد خوبی از انگیزه و پشتکار برای به رسمیت شناختن حقوق، ایستادن در اوج سختی ها و شکستن تابوها دانست. این تیم شامل ۱۰ عضو در سنین ۱۶ تا ۲۵ سال است و اعضای آن اهل ولایات مختلف افغانستان هستند.

عبدالصادق صادق، رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری افغانستان و مربی تیم‌ملی دوچرخه‌سواری زنان افغانستان است. او می گوید برای یافتن دختران مستعد و تشویق آنها برای دوچرخه سواری ابتدا از خانه اقوام خودم شروع کردم. به در خانه تک تکشان رفتم، دخترها را صدا زدم و از آنها خواستم تا باهم رکاب بزنیم. چرا دختر نتواند رکاب بزند؟

وی گفت: دوچرخه‌سواری حق دختران است. آن‌ها حق دارند در کنار برادرهایشان تحصیل کنند و اشتغال داشته باشند. با تک تک خانواده و فامیل این دختران حرف زدم و اعتمادشان را جلب کردم تا اجازه دهند دخترها رکاب بزنند و در مسابقات خارجی شرکت کنند.

دختران دوچرخه سوار افغان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *