تاریخ: 2016-04-19 شناسه خبر: 22767

عفو دونده زن دوپینگی ، در تصمیم جدید آژانس ضددوپینگ

گابریلا پترووا

گابریل پترووا، دونده اهل بلغارستان، چندی پیش نامش در لیست دوپینگی ها به دلیل استفاده از ملدونیوم قرار گرفته بود. روز گذشته اعلام شد که تعلیق پترووا با تصمیم جدید آژانس بین المللی ضد دوپینگ برداشته شد.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ گابریلا پترووا، نایب قهرمان مسابقات پرش سه‌گام زنان در مسابقات قهرمانی اروپا چندی پیش نامش در لیست دوپینگی ها به دلیل استفاده از ملدونیوم قرار گرفت. روز گذشته ( ۱۸ آوریل ) اعلام شد که تعلیق پترووا با تصمیم جدید آژانس بین المللی ضد دوپینگ برداشته شد؛ تصمیم جدید این بود که، ورزشکارانی که کمتر از یک میکروگرم از این ماده در نمونه خون آنها که قبل از یکم مارس از این ماده استفاده کرده اند؛ مورد عفو قرار می گیرند.

پترووا با شنیدن این خبر گفت: ” حالا با خیال راحت می توانم نفس بکشم، الآن بزرگترین هدفم کسب مدال در المپیک ریو است. ”

این ورزشکار ۲۳ ساله در ماه دسامبر عنوان ورزشکار سال بلغارستان را گرفت. بعد از مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگ او مدیر برنامه‌های این ورزشکار گفت که در روز ۶ فوریه و در زمانی که هیچ مسابقه‌ای برگزار نمی‌شده، تست دوپینگ پترووا گرفته و مثبت اعلام شده بود. از ماه اکتبر که اعلام شده ملدونیوم جزو موارد دوپینگ است، پترووا مصرف آن را متوقف کرد.

پترووا در مسابقات قهرمانی داخل سالن اروپا در سال ۲۰۱۵ که در جمهوری چک برگزار شد، به مقام نایب قهرمانی دست یافت. او همچنین در سال ۲۰۱۵ در مسابقات قهرمانی جهان که چین میزبان آن بود چهارم شد.

ملدونیوم ماده‌ای است که آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) از روز اول ژانویه ۲۰۱۶ آن را جزو مواد دوپینگی اعلام کرد.

گفتنی است؛ روز جمعه، ۱۴ ورزشکار روسیه و گرجستان که به علت مصرف ملدونیوم در حالت تعلیق قرار داشتند، مورد عفو قرار گرفته بودند.

ماریا شاراپووا هم که به علت مصرف این ماده موقتا در حالت تعلیق به سر می برد؛ همچنان منتظر بررسی پرونده و شنیدن نتایج آن است.

پریندکس یک شرکت تولید کننده دارو است که در خصوص ملدونیوم می‌گوید: این ماده ورزشکاران را از آسیب سلولی محافظت می‌کند اما بعید است برای بهبود عملکرد آنها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *