تاریخ: 2015-06-15 شناسه خبر: 23

بانوان در انتظار ورود به ورزشگاه ها

به گزارش حضور بانوان در ورزشگاه هاورزش بانوان : جمعه 29 خرداد میزبانی ایران در لیگ جهانی والیبال آغاز می شود ونگاه فدراسیون جهانی و حتی سیاسیون به درب سالن دوازده هزارنفری آزادی دوخته شده است.

 

هنوز معلوم نیست بانوان به ورزشگاه می آیند یا نه؟ یک روزخبر موافقت ورود بر روی خروجی های خبرگزاری ها حک می شود و روز بعد اعلامیه مخالفین برای مقابله  با حضور بانوان در ورزشگاه ها، آن هم 29 خرداد دراولین روز بازی با آمریکا. وقتی سال قبل بانوان اجازه تماشای مسابقات لیگ جهانی را در ورزشگاه آزادی نداشتند ، fivb  در اولین قدم میزبانی  مسابقات نوجوانان جهان را از ایران گرفت وبه آرژانتین داد. حتی زمزمه هایی برای ندادن میزبانی بازیهای خانگی لیگ جهانی هم شنیده می شد اما با قولی که محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال به «آری گراسا» رئیس فدراسیون جهانی داد، ایران میزبان ماند. حتی fivb برای اطمینان بیشتر سال قبل نامه ای برای حل این قضیه به  وزرات ورزش ایران فرستاد.

 

از مردادماه سال قبل هم محمود گودرزی وزیر ورزش مردادماه سال قبل ازتلاش مسئولین برای ورود بانوان خبر داد.حتی جلساتی هم با  شورای امنیت کشور برای حل این گذاشته شد.خروجی این نشستها هم موافقت شورای امنیت‌ملی با بسته پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان و شهیندخت مولارودی،معاونت زنان ریاست‌جمهوری برای ورود زنان به سالن‌های ورزشی بود. البته حرفهای  شهیندخت مولاوردی، معاون زنان ریاست‌جمهوری در گفت‌وگو با «شرق» این مساله را تایید کرد: «نمی‌توان برای تمام ورزش‌ها حکم کلی صادر کرد، درحال‌حاضر ورود زنان به سالن‌های ورزشی شامل شنا، بوکس و فوتبال نمی‌شود، اما شامل والیبال، هندبال، بسکتبال، تنیس و… می‌شود. ورزش‌ها طبقه‌بندی شده و ملاحظات مختلف در نظر گرفته شده است.

 

پس از بررسی فراوان، این نتیجه حاصل شد که ورود زنان به ورزشگاه‌ها هیچ اشکالی از نظر شرعی ندارد و باید سازوکار لازم برای حضور زنان فراهم شود. » در حالی که همه بانوان تصور می کردند سرانجام درهای ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی به رویشان بازخواهد شد اما به ناگهان دوباره ابهام های زیادی به وجود آمد.گروهی با پخش اعلامیه های از برخورد با بانوانی که قصد حضور در این بازی را دارند می دهند و از سوی دیگرنوبخت، معاون اول رئیس جمهور از لغو هرگونه تجمع و دادن امتیاز به این افراد سخن می گوید. امروز کسی نمی تواند به این سوال پاسخ روشنی دهد که آیا بانوان سرانجام می توانند لیگ جهانی والیبال و ………..را از نزدیک تماشا کنند یا نه! حتی در این ارتباط نمایندگان مجلس نیز رئیس دانشگاه آزاد اسلامی را بخاطر حضور تماشاگران دیدار فینال بین تیمهای دانشگاه آزاد و مهرام در سالن حکیمیه به مجلس فراخواندند.

 

همه اینها نشان از سردرگمی دست اندرکاران وزارت ورزش و کشور برای صدور مجوز بانوان در سالنها حکایت می کند!! هر چند که گمانه زنی ها می گویند  شاید  اوضاع طوری پیش برود که امسال هم مثل سال قبل پای بانوان به ورزشگاه ها باز نشود. اما فدراسیون والیبال برای جلب نظر FIVB ،200 کارت برای مربیان،ورزشکاران و خانواده های بازیکنان صادر کرده تا بخشی از صورت مسئله را پاک کند ولی نکته اینجاست که وزارت ورزش و فدراسیون والیبال هم خیلی با تعداد زیاد بانوان در ورزشگاه موافق نیستند. چرا که ورزشگاه آزادی و زیر ساخت هایش گنجایش ورود آنها را ندارد. حتی سالن 12 هزار نفری  ورودی جداگانه ای ندارد که به بانوان اختصاص پیدا کند یا حتی سرویس های بهداشتی آن هم خیلی مناسب نیست. بنابراین مسئولان ورزش ترجیح می دهند تعداد کمی از بانوان به سالن بیایند تا هم کنترل انها راحت تر باشد. با این حال محمدرضا داورزنی که از سال قبل درگیر مساله است امیدوار است با تدبیر مسئولان این قائله ختم به خیر شود چرا که  اگر امسال هم بانوان  برای لیگ جهانی اجازه حضور در سالن 12 هزار نفری را نداشته باشند ، ایران از میزبانی برای لیگ جهانی هم محروم می شوند.

 

نویسنده: پریسا غفاری

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.