تاریخ: 2016-04-24 شناسه خبر: 23078

شگفتی های بانوان محجبه ورزشکار؛

معرفی زنان محجبه دنیای ورزش که تاریخ‌ساز شدند

امنا الحداد

رقابت برای بانوان مسلمان آن هم با حجاب اسلامی کار ساده ای نیست تا جایی که برای بعضی از آنها حجابشان مانع از حضور در عرصه های بین المللی می شود، اما زنان مسلمانی هستند، که با وجود محدودیت‌ها حجاب اسلامی را اولویت قرار دادند و اینگونه به شهرتی جهانی رسیدند.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ رقابت برای بانوانی مسلمان آن هم با حجاب اسلامی کار ساده ای نیست تا جایی که برای بعضی از آنها حجابشان مانع از حضور این ورزشکاران در عرصه های بین المللی می شود همانند بانوان بسکتبالیست ایران که سال هاست از طرف فیبا مورد کم لطفی قرار گرفته اند. جدا از اینکه بانوان سرزمین ما این روزها به دلیل موفقیت‌شان در ورزش آنهم با پوشش اسلامی زبانزد خاص و عام هستند، در سایر کشورها زنان ورزشکار مسلمانی هستند که با گرویدن به دین اسلام و شرکت در مسابقات و تورنمنت ها با حجاب اسلامی نامشان را در عرصه ورزش جهان جاودانه کردند. بانوان ورزشکار که نام‌شان در ذیل آمده است، همگی از جمله کسانی هستند که با وجود محدودیت ها و انتقادها حجاب اسلامی را اولویت قرار دادند و اینگونه به شهرتی جهانی رسیدند.

۱- ابتهاج محمد

ابتهاج محمد ، شمشیر زن آمریکایی است که به عنوان نخستین بانوی محجبه آمریکایی در مسابقات المپیک ریو ۲۰۱۶ شرکت می کند. او در باره خود می گوید: « من شبیه به تصویری که مردم از یک شمشیر زن اسلحه سابر در ذهن خود دارند نیستم؛ اما می دانم با تلاش و پشتکار می‌توانم در کنار هموطنان ورزشکارم در المپیک برای کشورم افتخار آفرین باشم. »

اوباما، رییس جمهور آمریکا در بازدید از یک مسجد در آمریکا طی سخنرانی کوتاهی ابتهاج را تشویق کرد و گفت: « مدال طلا را برایمان به ارمغان بیاور ابتهاج! »

ضمنا ابتهاج محمد، در المپیک ریو، پرچمدار کاروان ورزشی آمریکا است.

۲- بلقیس عبدالقادر

بلقیس عبدالقادر که عنوان یکی از بهترین بازیکنان زن تاریخ امریکا را به خود اختصاص داده است از دین و حجاب خود دفاع کرده و آن را عامل اصلی موفقیت و ستاره شدنش می داند. وی موفق شد تا رکورد بیشترین امتیاز در یک مسابقه را بشکند؛ طی اظهاراتی می گوید: « دین برای من در مقام اول اهمیت قرار دارد و از همه چیز برایم مهمتر است. در ماه رمضان هر روز وقت تمرین که وقت اذان مغرب می شد، مربی تیم که احترام زیادی برای من قائل است، دقایقی به من اجازه می داد تا برای افطار کردن، تمرین را رها کنم. این کار کمک زیادی به من می‌کرد. حتی وقتی وقت نماز می‌شد، تمرین متوقف شده و به من اجازه داده می شود که نماز بخوانم. موفقیت بلقیس عبدالقادر باعث شد که باراک اوباما در مراسم افطاری که در کاخ سفید برگزار شد در مورد او صحبت کند و وی را نمونه یک دختر موفق معرفی کند.

۳- سری الشوق‌

سری الشوق‌ بازیکن شماره یک تیم بسکتبال « اس تی فاو لوزان » سوئیس به علت حجابش تحت فشار مسئولان فدراسیون بسکتبال سوئیس قرار گرفت بود. سری الشوق در گفتگو با یکی از نشریات شهر لوزان سوئیس گفته بود: « دین نخستین اولویت زندگی من است نه بسکتبال، بنابراین اگر مجبور باشم میان یکی از این دو را انتخاب کنم،‌ حجاب را برمی‌گزینم و دیگر بسکتبال را کنار خواهم گذاشت. »

۴- آمیا ظفر

آمیا ظفر ، بوکسور ۱۵ساله ای ست که در دسته آماتور فعالیت می کند. او با داشتن حجاب اسلامی در رینگ مبارزه می کند. در ماه سپتامبر سال گذشته آمیا قصد داشت در تورنمنت بین المللی بوکس آمریکا شرکت کند؛ اما از حضورش در مسابقات جلوگیری کردند، چرا که طبق قانون فدراسیون جهانی بوکس، بوکسورها نباید دست ها و بازوهایشان را بپوشانند.

خانواده آمیا که یکی از در زمینه حقوق بشر فعالیت دارند با ارسال نامه ای به فدراسیون بوکس آمریکا درخواست تغییر این قانون را داشتند. سخنگوی فدراسیون بوکس آمریکا اعلام کرد: « این قانون برای محافظت از ورزشکاران طراحی شده و تغییر نخواهد کرد » . اما آمیا همچنان برای رسیدن به رویای خود تلاش می کند.

۵- استفانی کرلوف

استفانی دختری ۱۴ ساله اهل سیدنی استرالیاست که آرزو دارد یک بالرین حرفه ای باشد. هنگامی که در سال ۲۰۱۰ مسلمان شد هیچ مدرسه رقصی او را با حجاب نپذیرفت و او مجبور شدرقص باله را برای مدتی کنار کنار بگذارد.

در حال حاضر او با راه اندازی کمیپینی قصد دارد  مدرسه ای برای آموزش رقص باله برای مسلمانان تاسیس کند. او در این خصوص می گوید: « می خواهم منبع الهام برای تمام دختران دنیا باشم. دوست دارم درک کنند می توانند هر کاری را انجام بدهند و از هر مانعی عبور کنند.»

۶- زهرا لاری

زهرا لاری ، پرنسس محجبه اسکیت زمانی که تنها یازده سال داشت اسکیت روی یخ را به صورت حرفه ای آغاز کرد.

سال ۲۰۱۲ او به عنوان اولین زن از منطقه خلیج فارس در مسابقات قهرمانی اروپا شرکت کرد.

او در حال حاضر تلاش می کند تا  در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ حضور داشته باشد. در صورت موفقیت به اولین زن اماراتی تبدیل می شود که در المپیک زمستانی حضور پیدا می کند. او در این خصوص گفت: من می خواهم اثبات کنم نه تنها یک زن محجبه بلکه زنی که از دل کویر آمده می تواند در المپیک زمستانی حضور داشته باشد.

۷- امنا الحداد

امنا پاورلیفتر ۲۶ ساله اماراتی ست که علاقه شدیدش به زندگی سالم او را به پاورلیفتینگ سوق داده است. او از سال ۲۰۱۲ به صورت حرفه ای کار خود را آغاز کرد و به اولین زن محجبه تبدیل شد که در مسابقات کراس فیت آسیا شرکت می کرد. او سال ۲۰۱۳ اولین زن مسلمانی بود که در مسابقات پاورلیفتینگ آرنولد حضور یافت. او در حال حاضر تلاش میکند سهمیه حضور در المپیک را کسب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *