تاریخ: 2015-07-05 شناسه خبر: 2343

تاثير از خود راضي بودن بر سلامت روان

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ دكتر مينا پور فرخ، روان شناس خانواده در برنامه «خانه ما» شبكه راديويي سلامت با بيان اين مطلب افزود: ما خودمان را برای دیگران و برای خودمان از طریق عادت هایمان تعریف می کنیم. عادت های ذهنی، ناشی از الگوهای ذهنی هستند که از طریق آنها، خود و جهان پیرامون را درک می کنیم و روش تعامل خود با دنیای بیرون را انتخاب می کنیم. طرز نگرش و الگوهای ذهنی و نوع نگاه ما به خود، محیط اطراف و وقایع پیرامون ما را شکل می دهد. بدون شک نوع نگرش ما بر تعامل و ارتباطمان با محیط اثر مستقیم می گذارد.

وي ادامه داد: هنگامی که از الگو نام می بریم به رفتارهای تکرار شونده ای اشاره داریم که ناشی از شیوه اختصاصی ما در تجزیه و تحلیل وقایع است. یعنی الگوهای تکراری در برداشت ما نسبت به خود، دیگران و محیط، باعث ایجاد رفتارهای تکرار شونده در شرایط مشابه می شود. این الگوهای تکراری، عادت های ما را شکل می دهند و این عادت ها بیشتر از اینکه خودآگاهانه باشند، رفتارهایی هستند که به طور خودکار انجام می شوند. افراد باید توجه داشته باشند که هر زمان در طول زندگی خود، الگوهایی را مشاهده کردند که بارها و بارها تکرار می شود و وقایع و نتایجی به شکل مکرر به همراه دارند، به جای اینکه به دنبال عامل بیرونی ایجاد کننده بگردند، بهتر است در رفتار و طرز فکر خود به دنبال دلایل اصلی باشند.

پورفرخ در ادامه بيان كرد: پس چه انگیزه و عواملی وجود دارد که عده ای می خوان همه ازشون راضی باشن؟ ترس از طرد شدن، از عواملی است که باعث می شود که افراد نتوانند پاسخ واقع بینانه و درستی به درخواست های دیگران داشته باشند. پس لازم است که ترس‌هایشان را بررسی کنند. آیا واقع بینانه هستند؟ آیا وحشتناک‌اند؟ یا شاید از این نگرانند که هیچ کس دوست شان نداشته باشد و همه تنهایشان بگذارند. اما نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که اطرافیان ممکن است به این تسلیم‌پذیری عادت کرده باشند، اما اگر نتوانند قبول کنند که شما هم نیازهای خودتان را داشته باشید، آیا واقعاً ارزش این را دارد که شما فشار زیادی را متحمل بشوید و از نیازهای خود غافل؟

اين روان شناس در پايان اين برنامه راديويي اظهاركرد: پس بهتر است که مرزها و محدودیت‌ها را بررسی کرد. افراد باید یاد بگیرند که رفتارهای غیرقابل‌قبول برای دیگران را تشخیص داده و بدانند که وقتی مرزها را می‌شکنند، چطور برای طرف مقابل محدوده تعیین کنند. خیلی از آدمهایی که عادت به خشنود کردن دیگران دارند، در محیط‌هایی بزرگ شده و تربیت یافته‌اند که نیازها و احساساتشان نادیده گرفته شده است و علتش این می تواند باشد که همیشه ازآنها انتظار می‌رفته است که برای برآوردن نیازهای دیگران، نیازهای خود را کنار گذاشته و نادیده بگیرید. یا اینکه یاد گرفته‌اند که تنها راه گرفتن یک واکنش مثبت از دیگران این است که خواسته‌هایشان را برآورده کنید. اگر اینطور است، باید بدانید که با متمرکز شدن بر خشنود کردن دیگران، خود را در معرض سوءاستفاده قرار می‌دهید. وقتی همیشه پشت انتظارات دیگران پنهان باشید، هیچ وقت به نهایت توانایی و قدرت خودتان نخواهید رسید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.