تاریخ: 2015-07-06 شناسه خبر: 2520

کارخانه: خروجي کار کواچ بهتر از ولاسکو است

 

والیبال

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ آن هم با قرار گرفتن ايران در رتبه سوم گروه B تا آمريکا و لهستان به عنوان تيمهاي اول و دوم گروه به مرحله نهايي صعود کنند. شاگردان اسلوبودان کواچ درحالي در آخرين بازي خود از تزارها ميزباني کردند که باخت 3 – يک ايران مقابل روسيه قهرمان المپيک، پايان‌بخش کار بلندقامتان کشورمان در يکي از معتبرترين تورنمنت‌هاي واليبال دنيا بود. واليباليست‌هاي ايران که با کسب 6 برد و 18امتياز پايين‌تر از لهستان 22 امتيازي قرار گرفتند، درحالي در مرحله گروهي با ليگ جهاني 2015 وداع کردند که در دوره قبلي اين رقابت‌ها علاوه بر صعود به مرحله نهايي، درنهايت چهارم شده بودند. مصطفي کارخانه، سرمربي اسبق تيم ملي واليبال اما معتقد است تيم ملي ايران در اين دوره از رقابت‌ها در‌کنار حسن‌هايش، ضعف‌هايي هم داشت.

 

نقاط قوت

کارخانه در مصاحبه با خراسان عملکرد ملي‌پوشان‌ ايران را چنين ارزيابي مي‌کند: «خروجي تيم ملي در ليگ جهاني 2015 بد نبود. ما در دوره گذشته اين رقابت‌ها در مرحله نهايي چهارم شديم اما در اين دوره از مرحله گروهي صعود نکرديم. از نظر نتيجه سال گذشته بهتر از امسال بوديم، اما بايد قبول کنيم که تيم ملي واليبال ايران امسال يکي از هماهنگ‌ترين تيم‌هاي دنيا در بخش حمله بود‌. آن هم به اين دليل که تيم ما پاسور‌ بسيار خلاق و باهوشي دارد. هر تيمي چنين امتيازي ندارد اما ايران از امتياز داشتن سعيد معروف سود مي‌برد. ضمن اين‌که در تيم واليبال هر کشوري 2 يا 3 بازيکن تاثيرگذار حضور دارند اما در تيم ملي واليبال ايران هر 6 بازيکن تاثيرگذار هستند.» کارخانه ضمن تمجيد از تيم دوم واليبال ايران ادامه مي‌دهد: «ما تيم دومي داريم که بازيکناني مثل امير غفور و فرهاد قائمي در آن حضور دارند. اين‌ها بازيکناني هستند که اگر در هر تيم‌ ديگري حضور داشته باشند، فيکس بازي مي‌کنند اما در تيم ملي واليبال ايران، اين افراد ذخيره هستند. اين نشان مي‌دهد که واليبال ايران هم تيم ذخيره خوبي دارد و هم تيم اول خوبي. ما در واليبال يک تيم رويايي با ميانگين سني مناسب‌ داريم که شايد هر‌10‌سال يک‌بار بتوان چنين بازيکناني را در‌کنار هم قرار داد.»

 

نقاط ضعف

کارخانه، گروه ايران را گروه سختي مي‌داند: «بايد قبول کنيم‌ در گروه سختي قرار داشتيم که لهستان قهرمان جهان، روسيه قهرمان المپيک و آمريکا قهرمان دوره قبل ليگ جهاني در آن حضور داشتند. اين مسئله روي تيم ما فشار سنگيني وارد کرد.» او اما با اشاره به ضعف‌هاي تيم ملي واليبال ايران ادامه مي‌دهد: «ما به تيم‌هايي باختيم که خوب در برابر ما سرويس زدند. در آمريکا، کريستينسون پاسور آمريکايي وقتي به منطقه سرويس رفت، 7 امتياز متوالي از ما گرفت. يا همين‌طور اندرسون که او هم 5 امتياز سرويس متوالي از ما گرفت. در نقطه مقابل آن، ما ضعف دريافت داشتيم. پوئن‌هايي که به سختي به دست مي‌آورديم، يک جاهايي به آساني از دست مي‌داديم، آن هم به‌خاطر اين‌که از نظر ذهني به هم مي‌ريختيم. لذا بايد حرفه‌اي‌تر تمرين کنيم و مسابقات را جدي‌تر بگيريم. چرا بايد اول مسابقات را خراب کنيم و آخرش خوب شويم؟» او مي‌گويد: «البته فراموش نکنيم که آسيب‌ديدگي تعدادي از بازيکنان ما در عملکرد تيم بي‌تاثير نبود. سعيد معروف هم به خاطر حضورش در تيم زنيت‌کازان روسيه دير به ترکيب تيم اضافه شد. تيم ما هنوز بايد در شرايط سخت ببرد تا صعود کند. اين مسئله باعث شد که ما با استرس بازي کنيم. روسيه بايد در بازي آخر ما را مي‌برد تا به سطح 2 مسابقات سقوط نکند. لذا اين تيم به خاطر تجربه‌اي که داشت، موفق شد در آخرين بازي ببرد. البته شايد بي‌انگيزگي ايران هم در برد روسيه بي‌تاثير نبود.» او باخت مصلحتي ايران به روسيه را هم قويا رد مي‌کند: «نخير، من اين موضوع را رد مي‌کنم. من چنين‌ چيزي نديدم و نمي‌توانم روي آن صحه بگذارم. به نظر من روسيه محکوم به برد بود و به همين‌خاطر بيشتر تلاش کرد. اگر قرار بود مصلحتي ببازيم، با بازيکنان ذخيره‌مان بازي مي‌کرديم، نه بازيکنان اصلي.»

 

عملکرد کواچ

کارخانه در‌خصوص انتقادهايي که کارشناسان به عملکرد کواچ وارد مي‌دانند هم مي‌گويد: «خود من به اين موضوع ايراد مي‌گيرم که مثلا کواچ در يک مسابقه هيچ تايم‌اوتي نگرفته، اما در يک مسابقه در امتياز 24 – 19 تايم اوت گرفته. آيا نمي‌شد در امتياز 22 – 19 کواچ تايم مي‌گرفت تا بتواند تغيير تاکتيک دهد؟ اين نشان مي‌دهد که مربي ما يک مقدار غرق بازي مي‌شود. تيم ما، يک تيم هوشيار است و بايد هم کادر فني آن هوشيارتر و با‌تجربه‌تر عمل کند. اما سوال من از منتقدان اين است؛ حالا که کواچ 2 سال است در‌کنار تيم ما حضور دارد و از اين تيم شناخت دار‌د، آيا ما بايد او را کنار بگذاريم؟‌ کواچ شناخت عميقي از بازيکنان ما دارد. ما بايد روي او سرمايه‌گذاري کنيم. او پرانگيزه بوده و با بچه‌ها صميمي است که اين‌ها همه از حسن‌هاي کواچ است. ضعف او فقط کم‌تجربگي است. درست است که ولاسکو مربي با‌تجربه‌اي بود اما خروجي کار کواچ بهتر از خروجي کار ولاسکو است. البته ولاسکو هم زحمات زيادي براي ما کشيد که شايد الان داريم حاصل دسترنج زحمات ولاسکو را مي‌بينيم.»/روزنامه خراسان ورزشی

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.