تاریخ: 2016-06-07 شناسه خبر: 26992

چرا در ایران بانوان را پرچمدار مسابقات المپیک می‌کنند؟

بانوان پرچمدار المپیک

اینکه چرا بانوان ورزشکار ایران که در مسابقات المپیک دوره‌های گذشته پرچمدار بودند در حال حاضر از مسئولان دلگیر و ناراحت هستند جای تأمل دارد. کاش تنها به سپردن پرچم به بانوان بسنده نشود، قبل و بعد از المپیک هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ مادی بانوان را پشتیبانی کنند.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ در تمام دوره‌های مختلف رقابت‌های المپیک چه تابستانی و چه زمستانی، زنان ایران تا به اینجا تنها سه دوره پرچمدار بوده‌اند. دلیل انتخاب زنان برای حمل پرچم کاروان های ورزشی ایران، به خاطر سوابق و موقعیت ورزشی آن هاست و صد البته با این اقدام که هر چند دوره یکبار اتفاق می‌افتد به تمام جهان نشان داده می‌شود زنان در ایران محدود نیستند. حجاب و پوشش اسلامی بانوی ورزشکار ایرانی در کنار به اهتزاز در آوردن پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی مایه افتخار ایران و ایرانی است.

امیدواریم افرادی که در فدراسیون‌های ورزشی صاحب کرسی هستند، قدرشناس بانوان ورزشکار ایرانی باشند که با وجود تمام مشکلات در بسیاری از عرصه‌های ورزش قهرمانی افتخارآفرینی می‌کنند و آنها را حمایت کنند؛ نباید تنها به سپردن پرچم به بانوان بسنده شود، قبل و بعد از المپیک بانوان ورزشکار ایران باید هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ مادی پشتیبانی شوند. در این مقاله می‌پردازیم به جریانات سه دوره از رقابت‌های المپیک که بانوان پرچمدار کاروان ورزشی ایران بودند.

المپیک آتلانتا

لیدا فریمان بانوی تیرانداز کشورمان که مدت‌هاست از این رشته ورزشی فاصله گرفته در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا پرچمدار بود، فریمان تنها زن ورزشکار اعزامی ایران بود. ۳۵۰۰ زن دیگر از سراسر جهان به آتلانتا آمده بودند.

فریمان در خصوص حضورش و پرچمداری حدود چهار سال پیش به خبرنگار ایسنا گفته بود: « وقتی به المپیک رفتم هیچ کس روی تیراندازی من حسابی باز نکرده بود. من فقط یک تابلو بودم که بگویند یک زن از ایران در المپیک حضور دارد و اتفاقا پرچمدار هم هست. اگر برای عملکردم حسابی باز کرده بودند درستش این بود که در مراسم افتتاحیه شرکت نمی کردم اما به عنوان پرچمدار مجبور بودم تا ساعت سه نیمه شب در مراسم باشم در حالی که باید روز بعد ساعت ۶ صبح به محل مسابقه تیراندازی می رفتم و تنها سه ساعت زمان برای استراحت داشتم. در زمان برگزاری مراسم افتتاحیه با توجه به این که لباسم سفید بود و جایی هم برای نشستن ورزشکاران وجود نداشت مجبور بودم که تمام مدت سرپا بایستم و روز بعد با خستگی بسیار زیادی در مسابقه حاضر شدم به طوری که پاهایم در زمان مسابقه می لرزید. حتی در المپیک هم مربی همراهم نبود و تنها همراهم مدیری بود که با آن مشکل داشتم. فکر می کنید با این شرایط باید چه نتیجه ای در المپیک می گرفتم؟ »

اما طولی نکشید که بعد از المپیک آتلانتا ورزش را رها کرد. او خاطرات تلخی از دوران قهرمانی اش دارد: در بازی‌های آسیایی هیروشیما سال ۷۴ به من گفتند کاری می‌کنیم که دیگر اسمی از تو در ورزش نباشد. من هم از هیروشیما که آمدم ورزش را رها کردم و رفتم دنبال کارم.

المپیک پکن

در المپیک ۲۰۰۸ پکن هما حسینی بانوی قایقرانی کشورمان پرچمدار کاروان ورزشی ایران شد. برای افتتاحیه المپیک پکن، پرچم را از چهار سال قبل برای حسین رضازاده کنار گذاشته بودند. اما وقتی او به دلیل افت شدید جسمانی، از همراهی کاروان باز ماند، اولین گزینه‌ای که برای پرچمداری به ذهن مسئولان وقت خطور کرد هما حسینی بود حالا که فرصت فراهم شده بود تا نگاه غلط بسیاری از غربی‌ها نسبت به وضعیت زنان در ایران را اصلاح کنند. خبرگزاری فارس در ستایش پرچمدار ایران و به نقل از خبرگزاری شین هوا نوشت: « با رعایت موازین اسلامی و پوشش کامل، با متانت و وقار یک زن ایرانی، پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران را به اهتزاز در آورد. »

متاسفانه دیری نپایید که این بانوی ورزشکار نیز از صحنه‌های ورزشی محو شد. پرچمدار کاروان ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ چین در خصوص ممنوع الفعالیت شدنش آنهم در سن ۲۰ سالگی چهار سال پیش به خبرگزاری مهر گفته بود: « من ورزشکار این کشور بودم و از بیت‌المال هزینه‌های زیادی برایم صرف شده بود. استعداد خوبی داشتم اما نمی‌خواستم به درس و دانشگاهم لطمه‌ای وارد شود. به خاطر شرایط خاصی که داشتم، تنها خواسته من تمرین جداگانه بود اما دنیامالی، رئیس وقت فدراسیون قایقرانی گفت که حق نداری دست به پارو بزنی. » همین شد که هما حسینی برای همیشه از ورزش رفت. خیلی‌ها معتقد بودند هماحسینی بعد از پرچمداری المپیک خودش را گم کرد. وی در این خصوص گفت: یعنی حد قهرمانان ایران این است که اگر به جایی رسیدند، خودشان را گم کنند؟

المپیک زمستانی ونکوور

مرجان کلهر، سومین زنی است که در المپیک‌ها، پیشاپیش اعضای کاروان ورزشی ایران رژه رفت. مرجان کلهر، اسکی باز توانای ایرانی، سهمیه المپیک را گرفت و راهی المپیک شد. در جمع چهار ورزشکار اعزامی، پرچم جمهوری اسلامی ایران در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی ونکوور سال ۲۰۱۰ به او سپرده شد.

المپیک ریو

زهرا نعمتی بانوی تاریخ ساز کشورمان پیشاپیش کاروان ورزشی کشورمان عازم ریو خواهد بود و پرچمدار این رقابت‌ها است. سایت ورزش بانوان برای بانوی تیرانداز و افتخارآفرین کشورمان و تمام ورزشکارانی که جواز حضور در المپیک ریو را بدست آورده اند آرزوی موفق و پیروزی دارد.

بانوان پرچمدار المپیک

سمت چپ لیدا فریمان و سمت راست هما حسینی پرچم‌داران کاروان ورزشی المپیک ایران

بانوان پرچمدار المپیک

مرجان کلهر پرچمدار کاروان ورزشی ایران در المپیک زمستانی ونکوور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *