تاریخ: 2015-07-07 شناسه خبر: 2836

کت وشلوارهای مردانه این طراح خانم

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ اوکه در حوزه طراحی کت شلوار مردانه فعالیت دارد، گفت: من از 6 سالگی خیاطی می‌کردم و با توجه به علاقه‌ای که به این کار داشتم سرانجام شغل خود را رها کردم تا از نقطه صفر شروع کنم. با وجود اینکه آشنایی کامل با خیاطی داشتم دوره‌های فنی و حرفه‌ای و مجتمع فنی را گذراندم و هر جا هم دوره تکمیلی وجود داشته باشد در آن شرکت می‌کنم.

عسگری افزود: کار خود را به طراحی لباس مردانه و بویژه کت‌وشلوار اختصاص دادم، چون احساس کردم بازار از لباس زنانه اشباع شده و خودم نیز از دوره کودکی در آن زمینه کار می‌کردم. لباس مردانه برایم جدیدتر بود و فکر کردم ممکن است بازار بهتری داشته باشد، چون مزون مردانه‌دوز بسیار کم است و در اطراف خود مردانی را دیدم که به دنبال کت‌وشلوارهای خاص و کار دست هستند.

او در مورد ویژگی کارهای خود گفت: با توجه به اینکه کت‌وشلوار مردانه جای مانور زیادی ندارد از پارچه‌های متفاوتی در کار خود استفاده می‌کنم. تغییر در فرم یقه و دکمه‌های خاص هم از نکات دیگری هستند که باعث تفاوت در کارم می‌شوند. کت‌وشلوار 2 یا 3 استاندارد دارد و مردان هم خیلی ریسک‌پذیر نیستند، بنابراین خواستم برای شروع کار روی پارچه و جزییات کار کنم تا در آینده بتوانم در طراحی هم تغییراتی ایجاد کنم.

آزاده عسگری طراح لباس

عسگری  به هنرآنلاین گفت: مشخصه‌هایی در کار من وجود دارد که هر کس آنها را ببیند می‌شناسد. آستر همه کت‌های من به رنگ بنفش است و سرآستین کت‌ها باز می‌شود تا بتوانند آن را بالا بزنند. آسترهای داخل مچ از پارچه گل‌دار یا راه‌راه است و از 4 دکمه سرآستین یکی از آنها رنگی متفاوت دارد. کت‌های سفارشی با درج نام فرد در داخل لباس تولید می‌شوند و همراه لباس شناسنامه کوچکی ارائه می‌شود که مشخصات آن مانند جنس پارچه و… را در بردارد. درمجموع نکات ریزی را در کار رعایت می‌کنم تا دست‌ساز بودن آن مشخص باشد.
او در مورد مخاطب کارهای خود گفت: در ابتدای کارگروه همسالان خود را در نظر گرفتم چون می‌دیدم که به دنبال چه نوع کت‌هایی هستند. افراد 25 تا 35 ساله و طبقه متوسط به بالا را در نظر داشتم و می‌دانستم به دنبال کت‌های این مدلی هستند. ولی بعد از مدتی متوجه شدم کارها مخاطبان بیشتری دارد و ویژگی‌های هنری کار باعث شده افرادی مثل بازیگران، موزیسین‌ها و… هم طرفدار آن باشند.

عسگری که ماه گذشته آثار خود را در هفته مد تهران واقع در سام سنتر نمایش داد، در مورد فایده چنین برنامه‌هایی گفت: خودم از علاقه‌مندان دیدن چنین برنامه‌هایی هستم و احساس کردم اگر بخواهم کارهایم را نمایش دهم هفته مد تهران محل مناسبی است. از حضور در این برنامه خیلی راضی بودم و فکر می‌کنم به شناخته شدن من کمک زیادی کرد.

این طراح جوان افزود: اگر بخواهیم چنین برنامه‌هایی مفید باشند باید بینندگان آن کسانی باشند که بعداً بتوانند حامی طراح شوند و محصولات او را خریداری کنند. تا به حال بیننده بیشتر این برنامه‌ها در ایران دوستانی هستند که از دیدن لباس‌ها لذت می‌برند، اما نمی‌توانند کمکی به رشد کار طراح کنند. در هفته‌های مد باید بوتیک‌داران بزرگ و اسپانسرها حضور داشته باشند تا باعث رشد طراح شوند، ولی در ایران هنوز این موضوع جا نیفتاده است.

او در مورد طراحی لباس مردانه گفت: طراحی لباس مردانه سخت‌تر از لباس زنانه است. در لباس شب تنوع زیادی وجود دارد اما در لباس اجتماع زنان ایران که مانتو است تا 5 سال پیش این‌قدر تنوع وجود نداشت. ولی الآن تنوع زیاد است و مزون‌ها و شخصی‌دوزها کمک کردند تا طرح‌های جدید به وجود آید و به فرهنگ جامعه تبدیل شود. فکر می‌کنم در حوزه لباس مردان در جایگاه 10 سال پیش مانتو قرار داریم. باید کار فرهنگی انجام شود تا مردان هم جسارت بیشتری برای پوشیدن رنگ‌های شادتر و طرح‌های متفاوت پیدا کنند.

کت وشلوار

عسگری ادامه داد: برای بسیاری از مشتریان جالب بود که یک طراح خانم درزمینهٔ لباس مردانه فعالیت می‌کند و شاید یکی از عوامل موفقیت من نیز همین موضوع بود. بسیاری از آقایان در هنگام خرید لباس از نظرات خانم‌ها استفاده می‌کنند، بنابراین زمانی که پیشنهاد‌های من را می‌شنوند به حرفم اعتماد می‌کنند. بیشتر اوقات لباس‌ها را برای مشتری ست می‌کنم و آن‌ها بعد از اینکه چند بار نتیجه خوبی گرفتند حالا با اعتماد کامل هر چیزی را که به آن‌ها پیشنهاد دهم می‌پوشند، حتی اگر قبلاً مشابه آن را نپوشیده باشند.

او در مورد پوشش مردم ایران گفت: همیشه می‌گویند محدودیت باعث بروز خلاقیت است و ما این نکته را در طراحی لباس خانم‌ها دیدیم. وقتی پوشش ما به مانتو محدود است طراحان به این فکر کردند که چه کاری می‌توانند انجام دهند تا آن مانتو را جذاب کنند. بنابراین روی همان لباس فکر کردند و خلاقیت خود را نشان دادند. اما برای آقایان چون محدودیتی وجود نداشت خلاقیت هم به وجود نیامد. با این حال کم‌کم این حوزه هم در حال رشد است و اگر برای آقایان هم فرهنگ‌سازی شود می‌توانند لباس‌های متفاوت‌تری بپوشند.

منبع: مدآنلاین

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.