تاریخ: 2015-07-09 شناسه خبر: 2959

سلام 9 زن کارتن خواب به زندگی

زنان کارتن خواب

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ یوسف حیدری: نخستین مرکز نگهداری و بازپروری زنـــان کارتن خواب پایتخت از سوی جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها  افتتاح شد و در نخستین گام قرار است 100 زن کارتن خواب در این مرکز نگهداری و تحت حمایت قرار گیرند.
اکبر رجبی مدیر جمعیت  طلوع بی‌نشان‌ها در حاشیه بازدید دکتر فاطمه دانشور رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران و همچنین  دکتر محمد بیرجندی مدیر کل دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر از این مرکز با بیان اینکه پدیده زنان کارتن خواب از سال 87 در تهران مشاهده شد اظهار کرد: متأسفانه مسئولان متولی امر منکر وجود زنان کارتن خواب و آسیب دیده می‌شدند و هیچ گونه اقدامی در جهت جمع‌آوری و نگهداری و حمایت از این زنان انجام نمی‌دادند.
وی ادامه داد: جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها که با هدف حمایت از کارتن خواب‌ها فعالیت خود را آغاز کرد نتوانست از کنار این آسیب اجتماعی به سادگی عبور کند و پس از مدت‌ها تلاش موفق شد این مکان را از سازمان بهزیستی استان تهران اجاره کرده و از یک ماه قبل نیز با کمک  مردان کارتن خواب بهبود یافته طلوع بی‌نشان‌ها کارمرمت وبازسازی این مکان را آغاز کرد.
رجبی با بیان اینکه سال گذشته 947 کارتن خواب مرد که اعتیاد داشتند در جمعیت  طلوع بی‌نشان‌ها بهبود پیدا کرده و بسیاری از آنها نیز به خانواده هایشان بازگشته‌اند گفت: مردان کارتن خوابی که جذب این مرکز می‌شوند پس از مدتی هنرمند یا ورزشکار شده و دوباره به آغوش خانواده هایشان بازمی گردند اما بازگرداندن زنان کارتن خواب به خانواده بسیار سخت است. 8 سال قبل کسی باور نمی‌کرد در تهران زن کارتن خواب وجود داشته باشد در حالی که بسیاری از این زنان معتاد و کودکان همراه آنها که هیچ هویتی نداشتند وبه خاطر مادرشان معتاد شده بودند.
دغدغه ما در این سال‌ها نگهداری از این زنان و تلاش برای بهبودی و بازگشت دوباره آنها به آغوش خانواده بود. کودکان بی‌هویتی که در کنار این زنان بودند نیاز به هویت داشتند زیرا اگر امروز به آنها هویت ندهیم چند سال بعد این کودکان در خیابان هویت شان را از ما پس می‌گیرند.
وی ادامه داد: همین دغدغه بود که باعث شد با تلاش زیاد و حمایت‌های مردم این مرکز را که سال‌ها بدون استفاده مانده بود برای نگهداری از زنان کارتن خواب و فرزندان‌شان اجاره کنیم. با بازسازی طبقه اول این مرکز 100 زن کارتن خواب را در این مرکز نگهداری خواهیم کرد تا پس از ترک اعتیاد، اشتغال آنها و همچنین زمینه بازگشت دوباره شان به خانواده را فراهم کنیم. در حال حاضر 9 زن کارتن خواب که سه نفر از آنها نیز با کودکان‌شان هستند در این مرکز نگهداری می‌شوند و امیدواریم با حمایت و کمک ارگان‌های متولی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و حمایت از آسیب دیدگان بتوانیم از این زنان آسیب دیده حمایت بیشتری کنیم.
فاطمه دانشور-رئیس کمیته اجتماعی شورای  اسلامی شهر تهران – با اشاره به اینکه آسیب‌های اجتماعی به سمت زنانه شدن رفته است به خبرنگار ما  گفت: سال 92 آمار کارتن خواب‌های تهران نزدیک به 13 هزار نفر اعلام شده بود که 3 هزار نفر از آنان را زنان تشکیل می‌دادند و با توجه به اینکه تا ابتدای سال‌جاری آمار کارتن خواب‌های تهران به 15 هزار نفر افزایش پیدا کرده به طور حتم تعداد زنان کارتن خواب نیز افزایش داشته است. وی ادامه داد:  پدیده‌های نامطلوب اجتماعی در همه جوامع وجود دارند اما بسیاری از کشورها آنها را کنترل و مدیریت کرده‌اند اما در کشور ما هنوز به مرحله‌ای نرسیده ایم که این پدیده‌های نامطلوب را پذیرفته و آنها را حل کنیم.
روند رو به افزایش زنان کارتن خواب این واقعیت تلخ را نمایان می‌کند که برای زنان و کودکان کارتن خواب به شکل اختصاصی کاری انجام نگرفته و تنها با اعتقاد به اینکه مردان سرپرست خانوار هستند فـــــقط از مردان کارتن خواب حمایت می‌شود.
تنها مرکزی که در تهران برای حمایت از زنان آسیب دیده توسط شهرداری دایر شده است مرکز لویزان است که با ظرفیت پذیرش 200 نفر به هیچ عنوان جوابگــــوی تعداد زنان کارتن خواب پایتخت نیست.
وی در پایان با اشاره به اینکه سال گذشته متوجه شدیم جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها مرکزی را از سازمان بهزیستی تهران اجاره و با کمک خیرین آن را برای نگهداری از زنان کارتن خواب بازسازی و تجهیز کرده است، تصریح کرد: باید بپذیریم یکی از مشکلات ما در حوزه آسیب‌های اجتماعی بویژه زنان، بی‌خبری افراد جامعه به صورت عمومی و بی‌خبری مسئولان به شکل خاص است و بایستی در جهت رفع آن گام برداریم، از این رو امیدواریم با کمک شورای شهر، شهرداری، ستاد مبارزه با مواد مخدر و همچنین بنگاه‌های اقتصادی حمایت‌های لازم از این مرکز انجام گیرد تا در آینده شاهد پذیرش بیشتر زنان کارتن خواب و بازپروری آنها و همچنین بازگشت دوباره به خانواده هایشان باشیم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.