تاریخ: 2015-07-09 شناسه خبر: 2968

تشخیص دندان قروچه در خواب

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ ایده ساخت این ابزاری زمانی مطرح شد که محققان در حال تولید ابزاری برای تشخیص اندازه مناسب دندان مصنوعی بودند. محققان برای تولید این دستگاه از یک محافظ لثه به همراه چندین حسگر استفاده کردند که قادرند میزان فشار وارد شده توسط فک شخص را محاسبه کنند و دندان یا دندان هایی را که بیش از سایرین تحت فشار هستند، شناسایی کنند.

سپس این حسگرها اطلاعات به دست آمده را به یک برنامه موبایل یا کامپیوتر ارسال می کنند تا در اختیار دندانپزشک قرار گیرد. از آنجا که این محافظ هنگام شب به کار گرفته می شود، دندانپزشکان می توانند آن را به عنوان بخشی از فرآیند درمانی بیماران خود نیز مورد استفاده قرار دهند.

دندان قروچه یکی از مشکلات بسیار متداول است که اغلب به دلیل استرس رخ می دهد. این عارضه می تواند منجر به آسیب دیدگی دندان ها، سردرد، بی خوابی و درد فک شود.

متاسفانه از آنجا که این عارضه معمولا زمانی رخ می دهد که فرد در خواب است و اغلب حتی متوجه آن نمی شود و عملا تنها راه اطلاع از وقوع این عارضه، کنترل شبانه رفتار شخص است.

محققان معتقدند با ایجاد تغییرات کوچک در این محافظ لثه می توانند آن را به ابزاری برای تشخیص کم آبی بدن یا افزایش بیش از حد دمای بدن ورزشکاران یا ماموران آتش نشانی تبدیل کنند؛ همچنین با تعویض حسگرهای محافظ می توان آن را به ابزاری برای سنجش شدت ضربات وارد شده به سر کاربر تبدیل کرد./ایرنا

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.