تاریخ: 2016-07-20 شناسه خبر: 30744

ادعای بی‌پایه و اساس فمنیست‌های فرانسوی؛

ایران و عربستان باید به اتهام آپارتاید جنسی از المپیک محروم شوند

ایران و عربستان باید به جرم آپاتاید جنسی از المپیک محروم شوند

یک خبرگزاری خارجی وضعیت زنان ایران و عربستان، خصوصا زنان ورزشکار را در آستانه المپیک ریو مشابه سیاه پوستان آفریقای جنوبی دانسته و ادعا می‌کند که تبعیض جنسیتی حاکم در این دو کشور در حالت آپارتاید جنسی است.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ از نظر لغوی آپارتاید به معنای مجزا و جدا نگهداشتن است و اصطلاحا به آن جدا نژادی می‌گویند. آپارتاید در آفریقا یعنی جدا نگه داشتن افراد متعلق به نژادهای غیرسفید، مجبور کردن آن‌ها به اقامت در محلات و استان‌های خاص و محروم کردن آن‌ها از کلیه حقوق سیاسی و امکان تحصیل و پیشرفت.

یک خبرگزاری خارجی به نام ” nytimes.com/womenintheworld ” وضعیت زنان ایران و عربستان، خصوصا زنان ورزشکار را در آستانه المپیک ریو مشابه سیاه پوستان آفریقای جنوبی دانسته و ادعا می‌کند که وضعیت زنان این کشورها در حال حاضر در حالت آپارتاید جنسی است. حذف زنان از رویدادهای ورزشی مشابه همان آپارتاید نژادی حاکم در تاریک‌ترین سال‌های آفریقای جنوبی است. زمانی که هیچ حقی برای سیاه‌پوستان این کشور قائل نبودند.

یک گروه فمنیست فرانسوی در کمیته بین‌المللی المپیک برای حذف ایران و عربستان از المپیک ریودوژانیرو تلاش‌های بی سرانجام داشتند و این خبرگزاری خارجی در این خصوص متن زیر را منتشر کرده است:

در تهران و ریاض نقض حقوق بشر اتفاق می‌افتد. ایران و عربستان تنها کشورهایی هستند که در آن زنان اجازه ورود به استادیوم‌های ورزشی برای دیدن رقابت مردان را ندارند. از طرفی در عربستان سعودی دختران در مدارس و کالج‌ها از حق مسلم خود یعنی ورزش کردن منع می‌شوند و غیر قانونی خوانده شده. زنان ورزشکار ایرانی و عرب باید تمام اعضای بدن خود را بپوشانند و در هنگام مسابقات از چشم جمعیت نامرئی باشند.

خروج این دو کشور از المپیک سزاوار آنها است. هر دو کشور وعده داده بودند که رژیم سفت و سخت خود را علیه زنان تغییر دهند. همچنین عربستان موظف به توسعه ورزش زنان کشورش بود اما به وعده خود عمل نکرد. هر دو کشور با عمل نکردن به وعده‌های خود قوانین و اصول کمیته بین‌المللی المپیک را نقض کردند و حضورشان در المپیک باعث لکه‌دار شدن بازی‌ها خواهد شد.

اصول پنجم و ششم المپیک: تمرینات ورزشی حق مسلم هر انسانی است. هرکس می‌تواند بدون هرگونه تبعیض امکان ورزش داشته باشد.

ایران بارها قول داده که ممنوعیت حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی را برمی‌دارد. از طرفی عربستان سعودی هم از کمیته بین‌المللی المپیک برای توسعه ورزش زنان کشورش حمایت طلبیده بود.

برای پیشرفت ورزش زنان در عربستان افق دوری وجود دارد و شاید از سال ۲۰۳۰ این مهم شروع شود و ورزش حداقل به عنوان یک عامل مهم برای سلامتی بانوان شناخته شود؛ از طرفی ممنوعیت آموزش آن در مدارس و کالج‌ها هم برداشته شود. باید با حذف کامل این رژیم‌های دین‌سالار از المپیک به حمایت از ورزش بانوان در کشورشان کمک کرد.

سایت ورزش بانوان

لاله صدیق

این در حالی است که چندی پیش لاله صدیق بانوی اتومبیل‌ران کشورمان در پاسخ سوال این شبکه خارجی که با وجود اینکه شرایط بسیار خوبی برای رفتن به سایر کشورها داری، تا بتوانی به تمام رویاهایت برسی؛ چرا تصمیم گرفتی باز هم در ایران بمانی؟ گفته بود: « در یک جمله به شما و تمام بانوان ایران بگویم که در کشور خودم ایران حتما آدم موثرتری هستم. » ( همه او را تشویق کردند. )

گویا آنها به ابتهاج محمد به عنوان اولین بانوی مسلمان آمریکایی که سهمیه شمشیربازی المپیک ریو را دریافت کرده و با وجود داشتن پوشش اسلامی بسیار هم مورد حمایت اوباما رئیس جمهوری آمریکا است توجهی ندارند! ابتهاج محمد حتی به عنوان پرچمدار کاروان ورزشی کشورش در این رقابت‌ها برگزیده شده است. در نتیجه داشتن حجاب و پوشش اسلامی با اینکه گاهی باعث افت عملکرد ورزشی بانوان می‌شود به هیچ وجه مشکل آنها نیست. بانوان ایران با حجاب عجین شده‌اند بنابراین نباید حجاب را محدودیت دانست.

ادعای عجیب این سایت در خصوص ممنوعیت کامل ایران از المپیک به دلیل عدم حضور بانوان ایران در استادیوم‌های ورزشی کاملا بی پایه و اساس بوده و مردود است. از طرفی مقایسه ایران با کشوری همچون عربستان با محدودیت وحشتناک زنان عرب به هیچ وجه عقلانی نبوده چرا که عربستان تا پیش از المپیک لندن به زنانش اجازه حضور در بازی‌های المپیک را نمی‌داده و در نهایت با تهدید مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک به تنها نماینده کشورش در بخش بانوان اجازه رقابت در المپیک ۲۰۱۲ را داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *