تاریخ: 2016-07-28 شناسه خبر: 31507

شهناز یاری، سرمربی تیم فوتسال دختران زیر 17 سال در گفت و گو با سایت ورزش بانوان؛

فوتسالیست‌ها حق دیده شدن را از فوتبالیست‌ها گرفته‌اند

شهناز یاری

فوتبال و فوتسال باید از هم جدا شوند. بازیکنی که علاقه دارد در فوتسال باشد د نباید به سراغ فوتبال برود چرا که این حق را از کسانی که هدفشان دیده شدن در فوتبال است می گیرند.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ نخستین اردوی انتخابی تیم فوتسال دختران زیر۱۷ سال روز دوشنبه ۴ مرداد ماه  با حضور ۲۸ بازیکن در کمپ تیم های ملی آغاز شد.  این اردو به منظور امادگی و پرورش استعداد های جوان در فوتسال بانوان و همچنین انتخاب نفرات برتر برای حضور ملی پوشان نوجوان کشورمان در رقابت‌های المپیک نوجوان در آرژانتین تشکیل شده است و تا ۸ مرداد ادامه خواهد داشت.

خبرنگار سایت ورزش بانوان برای کسب اطلاع بیشتر درباره این اردو با شهناز یاری، سرمربی تیم ملی فوتسال نوجوان گفت و گویی را ترتیب داده که در زیر متن را می خوانید.

از این اردویی که به تازگی برای دختران فوتسالیت تشکیل شده بگویید؟ قرار بود این اردو آذماه تشکیل بشود چرا این همه مدت به تعویق افتاد؟

با توجه به اینکه در این رده مسابقات رسمی در سطح کشور نداشتیم،  مسابقات انتخابی را در سطح کشور در این رده برگزار کردیم تا اعضای نخستین اردو تیم ملی نوجوان مشخص شوند. منتظر بودیم دوره دوم مسابقات انتخابی جوانان که همین هفته پیش در تهران برگزار شد به پایان برسد. ما مسابقات رسمی در سطح کشور برای این رده نداشتیم با این حساب باید نفذات برتر را از دل همین رقابت ها انخاب می کردیم. تا بتوانیم اعضای نخستین اردو تیم فوتسال دختران نوجوان را تشکیل دهیم.

مسابقات انتخابی در چند دوره برگزار شد؟

آذر ماه سال ۹۴ امسال مسابقات جوانان زده شد. این رقابت ها در هشت منطقه  با حضور ۱۶ تیم به صورت مجتمع برگزار شد که هشت تیم از لیگ برتر بانوان و هشت تیم  از لیگ یک بانوان که چهار تیم به دلیل مشکلات مالی از از حضور در ادامه مسابقات انصراف دادند.

نفراتی که به اردو دعوت شده اند از مسابقات انتخابی که گفتید هستند یا از طریق دیگری به اردو تیم نوجوانان دعوت شده‌اند؟

این بازیکن‌هادر رده سنی نیستند که بخواهند در لیگ برتر فوتسال بانوان حاضر باشند. این نفرات بشتر منتخبین آموزشگاه ها هستند. از ۲۸ فوتسالیست انتخاب شده تقریبا ۲۵ نفر از مسابقات انتخابی که اخیرا به اتمام رسیده  به اردو تیم ملی راه یافته اند و سه بازیکن با معرفی مسولارن برگزاری مسابقات آموزش و پرورش به تیم معرفی شده اند.

سطح فنی بازیکنان دعوت شده به اردو تیم مای در چه وضعیتی قرار دارد؟

از نظر فیزیکی در وضعیت نسبتا خوبی قرار دارند. ضعف اکثریت آن ها در قدرت بدنی است. که البته  باید این مسئله را در نظر بگیریم که این بازیکنان در سن رشد هستند و  از نظر فیزیکی و  قدی رشدشان کامل نشده است.

تیم ملی فوتسال بانوان همیشه از کمبود بازیکنان چپ پا خوب روبرو بوده،  آیا این مشکل با حضور دختران نوجوان در تیم ملی حل خواهد شد؟

در حال حاضر شش چب پا اردو تمی ملی دعوت شدند. خوشبختانه فکر می کنم در نسل جدید فوتسال بانوان چپ پا های خوبی را بتوانیم پرورشان بدهیم.

تعداد زیادی از بانوان فوتسالیست در فوتبال هم حضور دارند. این مسئله در رده نوجوان هم وجود دارد ؟

بله در مسابقات انتخابی بارها با ین مسئله مواجه شدیم. متاسفانه در بسیاری از موارد روی هر مهره ای که دست می گذاشتیم می گفتنند که آن ها فوتبالی هستند به اعتقاد من فوتبال و فوتسال باید کاملا از هم جدا شوند.  بازیکنی که علاقه دارد در فوتسال باشد نباید به سراغ فوتبال برود چرا که این حق و از بقیه کسانی واقاع هدفشان این است که  در  فوتبال دیده شوند را از آن‌ها می گیرد.

بازیکنان از نظر سن مچاز برای شرکت در رقابت‌های المپیک نوجوانان با مشکل روبرو نمی شوند؟

از آن جا که  باید سن فوتسالیست ‌ها تا شروع المپیک بالای ۱۸ سال باشد. شرط  حضور در تیم ملی را سنین ۱۳ تا ۱۵ سال اعلام کردیم. در حال حاضر نیز اکثر بازیکنان در همین سن هستند تا موقع اعزام  به مسابقات مشکلی در این رابطه نداشته باشیم.

همانطور که گفتید برای افزایش تجربه تیم نوجوانان به به اردو ها پیاپی و برگزاری مسابقات تدارکاتی نیاز است.نظر  فدراسیون در رابطه با هزینه های که این برنامه ها درپی دارند چیست؟

خوشبختانه نظر فدراسیون در این باره مساعد بوده است. در حال حاضر برنامه یک سال را به فدراسیون تحویل دادیم، که بر اساس آن دختران فوتسالیست هیچ ماهی بدون تمرین و اردو نخواهند بود. حداقل ماهی دو اردو  در ماه برای آنان در نظر گرفته شده است.

تمرینات دختران فوتسالیست حول چه محوری است؟

این نخسستین بار است اکه این بچه ها به اردو تیم ملی دعوت می شوند و  از نظر تاکتیکی و تکنیکی نوپا و بی تجرب هستند روی این حساب تمریناتمان را روی تقویت بالا بردن مهارت های تکنیک یازسکنان خواهیم گذاشت تا فوتسالیت ها ی نوجوانمان پله پله به مرز آمادگی مطلوبی برسند.

به نظر شما این بازیکنان می تواند در دوسال باقی مانده تا شروه المپیک نوجوان  خودش را آماده این بازی‌ها کنند؟

مادوسال زمان دازیم تا این بازیکنان را برای المپیک نوجوانان آماده کنیم .به امید خدا در برنامه ریزی دو ساله‌ای که  زیر نظر فدراسیون فوتبال انجام دادیم بدون وفقفه اردو های تیم میل در رده زیر ۱۷ پیگیری می شود. مطمئنا اگر  برنامه ریزی ‌هاییکه انجام داد ایم درست پیش برود می توانیم تیم خوبی را به این رقابت‌ها اعزام کنیم.

لازم به ذکراست، مریم رحیمی، مرضیه حیاتی،لیلا دریا دل، کوثر میرزایی، فاطمه هوشنگی، نرگس محارس و فاطمه صابری مطلق، نفشه صبوری،ثنا صادقی،زینب ذبیحی، مهدیه کاویانی فر، هدیه مشتری دوست، راضیه پرسه،زینب کرمی از اصفهان نگین جمشیدی-زهرا مسعودی،کیمیا میرزاپور، نگین نقدی، نگین شمسی پور-عسل بابازاده، حنانه مهرورز، مائده عباسی از گیلان فاطمه رحمانی، فریبا صادقی از یزد فاطمه منصوری،زهرا عالی پور،آتنا مدبر و کیمیا ملک محمدی نفراتی هستند که شهناز یاری به اردو تیم ملی فوتسال دختران فراخوانده است.

2 پاسخ به “فوتسالیست‌ها حق دیده شدن را از فوتبالیست‌ها گرفته‌اند”

  1. مریم گفت:

    ایمیلتون مشکل داره؟ سند نمیشه؟

    • مهرزاد گل بستان گفت:

      خیر فکر نکنم مشکلی داشته باشه لطفا مجدد امتحان کنید تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *