تاریخ: 2015-07-12 شناسه خبر: 3221

حضور یک ایرانی در فینال ویمبلدون

 

حضور علی نیلی داور ایرانی در تنیس ویمبلدون

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ علی نیلی، داور پرافتخار ایرانی که سال گذشته یکی از دیدارهای مرحله نیمه‌نهایی تنیس ویمبلدون را قضاوت کرده بود، این‌بار در فینال این مسابقات، که از آن به‌عنوان قدیمی‌ترین و معتبرترین رویداد این رشته ورزشی نام برده می‌شود، بر صندلی قاضی میدان خواهد نشست. به‌این‌ترتیب، او اولین ایرانی در تاریخ تنیس خواهد بود که حضور در مسابقه فینال انفرادی یک گرنداسلم را تجربه می‌کند. 
نیلی که در طول سالیان اخیر با پشتکار و ممارست فراوان پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی کرده است، در سال ۲۰۰۸، نشان طلای «داوری» و در سال ۲۰۱۳، نشان طلای «سرداوری و نظارت» را که بالاترین سطح موجود در امر قضاوت مسابقات تنیس هستند، از فدراسیون جهانی دریافت کرد. او سال گذشته در مصاحبه‌ای که با «شرق» داشت، در همین رابطه گفت: «…با وجود این، در این ۱۰ سال، حتی یک روز را به‌‌دلیل نداشتن ویزا یا دیررسیدن از دست ندادیم. ما هیچ‌وقت نگذاشتیم تورنمنت‎ها این احساس را بکنند که اگر داور ایرانی دعوت کنند، برای‌شان دردسر ایجاد می‎شود. من حتی تا زمانی‎ که نشان برنز داشتم هم به‌‌دلیل دانشجوبودن، برای هر بار خروج از کشور باید از نظام‌وظیفه اجازه می‎گرفتم. فدراسیون به دانشگاه نامه می‌زد، دانشگاه به نظام‌وظیفه، نظام‌وظیفه به گذرنامه و درنهایت به من اجازه یک‌بار خروج از کشور می‎دادند. وقتی برمی‎گشتیم دوباره برای سفر بعد باید اقدام می‎کردیم و حالا شما حساب ویزاگرفتن را هم بکنید.

من و علی کاتبی حداقل یک پاسپورت در سال پر می‎کردیم».علی نیلی که هم‌اکنون به‌عنوان یکی از ۱۰ داور تمام‌وقت ATP مشغول‌به‌کار است، هفته پیش قضاوت شگفت‌انگیزترین مسابقه این دوره از رقابت‌های ویمبلدون را نیز برعهده داشت؛ دیداری از مرحله دوم که در آن رافائل نادال، قهرمان دو دوره این مسابقات، به داستین برآون آلمانی، نفر صدو‌دوم دنیا، باخت تا همانند سه سال گذشته، خداحافظی زودهنگاهی با تنها گرنداسلم چمن داشته باشد.

علاوه‌بر‌این روز جمعه و در جریان دور نیمه‌‌نهایی مسابقات تنیس ویمبلدون، نواک جوکوویچ، نفر اول تنیس جهان و مدافع عنوان قهرمانی، موفق شد از سد حریف فرانسوی‌اش، ریشار گسکه، با نتیجه ۳برصفر بگذرد و برای چهارمین‌بار حضور در فینال این مسابقات را تجربه کند. نوله که پیش‌تر دوبار جام این مسابقات را بالای سر برده بود، روز یکشنبه در دیدار فینال به‌مصاف راجر فدرر، قهرمان هفت دوره این مسابقات، می‌رود. استاد سوئیسی نیز در مسابقه دور نیمه‌نهایی خود با انجام یک بازی فوق‌العاده، اندی ماری، امید کشور میزبان، را با نتیجه ٣برصفر درهم کوبید تا برای دهمین‌بار به فینال این مسابقات راه پیدا کند.  در بخش زنان هم سرنا ويليامز روز گذشته با شكست دادن موبوروسا قهرمان شد./روزنامه شرق

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.