تاریخ: 2015-07-12 شناسه خبر: 3286

رابطه سیگار و روان پریشی

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ به نقل از خبرگزاری مهر: طبق یک مطالعه جدید افراد سیگاری سه برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های روانی هستند.

اسکیزوفرنی یک اختلال روانی است که مشخصه آن از کارافتادگی فرایندهای فکری و پاسخگویی عاطفی ضعیف است. این بیماری در بین همه بیماری های عمده روانشناختی از همه وخیم تر است و معمولاً خود را به صورت توهم شنیداری، توهم‌های جنون آمیز یا عجیب و غریب، یا تکلم و تفکر آشفته نشان می‌دهد، و با اختلال در عملکرد اجتماعی یا شغلی قابل توجهی همراه است.

مطالعات جدید حاکی از آن است که بین سیگارکشیدن و روان پریشی رابطه وجود دارد. بر اساس این مطالعات، ۵۷ درصد افرادی که نشانه های جنون را از خود نشان دادند، سیگاری بودند. این آمار به این معناست که احتمال ابتلا به بیماری های روانی در افراد سیگاری، حدودا سه برابر افراد غیرسیگاری است.

محققان دانشکده کینگ لندن در این مطالعه، فرضیه ای را مطرح می کنند که به نقش سیستم دوپامین در مغز اشاره دارد. بر اساس این فرضیه، دوپامین بهترین توضیح بیولوژیکی برای بیماری های روانی مانند شیزوفرنی است. در معرض نیکوتین قرار گرفتن، باعث افزایش آزاد شدن دوپامین می شود و این موضوع منجر به بروز روان پریشی می گردد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.