تاریخ: 2016-08-23 شناسه خبر: 34159

همگام با ورزش بانوان؛

ورزش بانوان؛ نیازمند نگاه بخش خصوصی و بودجه

ورزش بانوان

ورزش بانوان در شهرستان‌ها عموما با غفلت مدیران، عدم تمایل بخش خصوصی و البته کمبود بودجه و مشکلات فرهنگی و ... همواره درجا زده ‌است.

به گزارش سایت ورزش بانوان و به نقل از ایسنا، زنان به عنوان نیمی از افراد جامعه و دارا بودن مسئولیت‌های مهمی همچون مدیریت خانه و تربیت کودکان، از جایگاه مهمی در اجتماع برخوردارند و قطعا حفظ نشاط، شادابی و سلامتی، به ورزش نیاز اساسی دارند.

واقعیت امر این است که برای پیشرفت شهرستان‌ها و سبک زندگی نیاز است تا هر شهرستان، در تمامی سنگرها به توسعه دست یابد. ورزش بانوان و توجه به معیشت بانوان، بدون شک نیازمند توجه جدی در روستاها و شهرستان‌های خراسان رضوی است. اختصاص سالنی به شکل تمام وقت در اختیار بانوان می‌تواند گام بزرگی در جهت همگانی کردن ورزش در شهرستان‌ها باشد. بدون شک استعدادهای گسترده‌ای در شهرستان‌ها در بخش بانوان وجود دارد که می‌توان با شناخت و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها فردایی بهتر برای ورزش کشور رقم زد.

استعدادیابی، پرورش این استعدادها و البته حضور ورزشکاران مستعد در دل تیم‌ها و باشگاه‌ها و حضور در مسابقات، سه رکنی است که می‌تواند انقلابی بزرگ در ورزش بانوان کشور ایجاد کند اما متاسفانه با توجه به مشکلاتی که در بحث زیرساخت در شهرستان گناباد وجود دارد، امکان زیادی برای شناسایی و پرورش استعدادهای ورزشی وجود ندارد.

بودجه و البته اعتبارات لازمه وقتی در اختیار باشد، بدون شک می‌توان به تیمداری و حتی اعزام آن به مسابقات مختلف استانی و کشوری هم فکر کرد اما در شرایط کنونی اقتصاد کشور و البته نبود حامی مالی برای ورزش، متاسفانه شاهدیم که در این شهرستان همچون اقصی‌نقاط استان مشکلات در این زمینه وجود دارد.

هرچند بانوان گنابادی در روز، ساعت‌هایی که سالن‌های ورزشی را در اختیار دارند سعی می‌کنند استفاده مناسبی داشته ‌باشند و سالن‌ها در بازه زمانی صبح تا ۱۷ عصر، خالی از مراجعه‌کننده نیست اما با توجه به مشغله‌های روزانه در این ساعات و البته گرمای بیش از حد هوای گناباد تا ساعت ۱۸، قطعا از میزان استقبال بانوان گنابادی از ورزش کاسته می‌شود.

شاید یکی دیگر از مشکلات بانوان گنابادی عدم امکان ورزش در محیط‌های عمومی است که در کنار نبود محیط‌های ورزشی مختص بانوان، کار را برای این قشر بزرگ در شهرستان گناباد سخت کرده‌است.

قادری، معاونت ورزش بانوان اداره ورزش و جوانان گناباد در خصوص مشکلاتی که درباره ورزش بانوان گنابادی وجود دارد، به خبرنگار ورزشی ایسنا گفت: متاسفانه یک سری محدودیت‌هایی در ورزش بانوان در شهرستان گناباد و در بحث فرهنگی وجود دارد که سبب شده تا برای مثال روی آوردن به ورزش‌هایی مثل دوچرخه‌سواری و … در معابر عمومی شهر ممکن نباشد.

وی درخصوص میزان ورزش بانوان گنابادی تصریح کرد: استقبال نیز در مقایسه با سایر شهرستان‌ها خیلی خوب نیست اما به این شکل هم نیست که خیلی کم باشد. بازی‌های بومی‌محلی، شنا، والیبال و ورزش‌های رزمی رشته‌های پرطرفدار در میان بانوان هستند.

اما نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها گلایه قادری از شرایط کنونی را در پی دارد، وی تصریح کرد: اکثر سالن‌ها از صبح تا ساعت ۱۷ در اختیار بانوان قرار دارد و پس از آن در اختیار آقایان قرار می‌گیرد. اما متاسفانه سالنی که مختص ورزش بانوان باشد در گناباد نداریم. همانطور که می‌دانید در چنین بازه زمانی ، زنان خانه‌دار در حال پخت و پز و رسیدگی به امور منزل هستند و زنان شاغل نیز بر سر کار خود حاضر شده‌اند و زمانی برای حضور در محیط‌های ورزشی ندارند.

وی افزود: این مساله نشان می‌دهد که برای ورزش بانوان نیاز به سالنی مستقل داریم. در این خصوص صحبت‌هایی با فاضلی، رییس اداره ورزش و جوانان صورت گرفته است. یک سالن رزمی جنب اداره ورزش و جوانان گناباد وجود دارد که البته در اختیار باشگاه بدنسازی پوریای ولی قرار دارد و با توجه به اینکه از آغاز به کار این مجموعه، چند ماهی بیشتر نگذشته، مدیرانش اصرار دارند که حداقل تا پایان سال این سالن که در مرکز شهر قرار دارد، در اختیارش باقی بماند.

قادری با اشاره به اینکه قرار بوده استادیوم ملت در اختیار بانوان قرار گیرد، اما این پروژه با کمبود اعتبارات مواجه شده، خاطرنشان کرد: استادیوم ملت نیز از دیگر پروژه‌هایی است که با توجه به شرایط خاص و خوبی که دارد با پیگیری‌های صورت‌گرفته از سوی اداره ورزش و جوانان و فرمانداری، قرار است که در اختیار بانوان قرار گیرد و مختص ورزش بانوان باشد. زیرا هم دیوارکشی بلندی دور تا دور آن قرار دارد و هم اینکه رو به روی آن، کلانتری واقع شده‌است و از امنیت مناسبی برخوردار است. همین خصوصیات باعث شده تا این مجموعه ورزشی برای بانوان بسیار مناسب باشد. اما مشکلی که در این رابطه وجود دارد، بحث تامین اعتبار است تا پروژه به اتمام برسد.

وی افزود: سال گذشته بازدیدی هم صورت گرفت و طرحی هم از ما گرفتند. سالن ورزشی مجهز، جاده تندرستی که مناسب پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری و … باشد هم در آن در نظر گرفته‌ شد اما متاسفانه پس از آن اعتبارات لازمه تحقق نیافته ‌است.

قادری با اشاره به اینکه والیبال، در گناباد از اهمیت خاصی برخوردار است، تصریح کرد: والیبال پرطرفدارترین ورزش در میان بانوان گنابادی است. مسابقات مختلفی در رشته‌های فعال مثل والیبال، تکواندو، آمادگی جسمانی، کاراته و … برگزار می‌شود. این مسابقات اکثرا در قالب درون شهرستانی است، مسابقات دوستانه‌ای هم برای مثال در رشته والیبال گاهی اوقات با شهرستان‌های مجاور برگزار می‌شود اما متاسفانه در رشته والیبال هیات استان مسابقه‌ای برگزار نمی‌کند و چند سالی هست که مسابقه و تورنمنت استانی برگزار نشده ‌است.

اما حضور مربیان دارای مدرک رسمی از پارامترهای مهم در ورزش است. قادری در خصوص شرایط ورزش گناباد در این رابطه گفت: مربی دارای مدرک رسمی فدراسیون در رشته‌هایی مثل والیبال زیاد داریم چون یک دوره کلاس درجه سه خودمان برگزار کردیم که ۱۰، ۱۲ نفر از گناباد شرکت کرده‌بودند و از این تعداد حدودا ۸ نفر موفق به دریافت کارت شدند. در رشته تنیس روی میز هم خوشبختانه با توجه به اینکه در گناباد برگزار کردیم به تعداد کافی داریم. بدمینتون، آمادگی جسمانی، ایروبیک و … نیز از دیگر رشته‌هایی هستند که افرادی با مدرک مربی‌گری رسمی در اختیار داریم.

نبود مربیان دارای مدرک و البته کاردان می‌توان با آسیب‌دیدگی ورزشکاران همراه شود و حتی در برخی از موارد آسیب‌دیدگی‌های جبران ناپذیری به همراه آورد. وی در این خصوص گفت: اما متاسفانه در رشته‌هایی مثل اسکیت، کونگ‌فو، بدنسازی و …با وجود فعال بودن در گناباد اما مربی دارای کارت نداریم. بانوان گناباد بیشتر در رشته‌های ایروبیک، پیلاتس، آمادگی جسمانی و … مشارکت دارند اما هستند بانوانی که با توجه به اینکه دوره‌های کارگاهی را گذرانده‌اند به آموزش بدنسازی و کار با دستگاه می‌پردازند.

قادری در خصوص اینکه مهمترین مشکل بانوان گنابادی چیست، پاسخ داد: کمبود سالن، مهمترین معضل ورزش بانوان گناباد است. تایم مفید سالن‌ها در اختیار آقایان است، همانطور که می‌دانید هوای گناباد از ساعت ۱۸ به بعد کمی خنک‌تر می‌شود. بحث استادیوم ملت اگر پیگیری شود تا به سرانجامی خوب برسد، آنقدر فضا دارد که بتوان در رشته‌های مختلف از این استادیوم استفاده کرد.

وی در خصوص وضعیت ورزش بانوان در شهرستان‌های گناباد توضیح داد: ورزش‌های بومی‌محلی در روستاها با استقبال خوبی روبه‌روست و در بحث ورزش کلاسیک راضی کننده نیست. ورزش‌های سنتی مثل الک‌دولک، هفت‌سنگ، طناب‌کشی و … با استقبال خوبی در روستاها روبه‌رو می‌شود و همانطور که می‌دانید نیاز خاصی به زیرساخت ندارد.

به هر حال باید منتظر ماند و دید در ادامه راه، اداره ورزش و جوانان گناباد می‌تواند بخش خصوصی حاضر در این شهرستان را مجاب کند تا به سرمایه‌گذاری در ورزش روی بیاورند یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *