تاریخ: 2015-07-13 شناسه خبر: 3435

همچنان با کمبود مراکز ورزشی ویژه بانوان مواجه هستیم

تاجیکبه گزارش سایت ورزش بانوان؛ خانم «ستایش تاجیک» به عنوان سفیر سخن در ایران، فعالیت های کاریش را از سال 1376 آغاز نموده است. ایشان با توجه به تجربه فراوانی که در چندین حوزه  ورزشی داشته، اکنون به آموزش فن بیان و بهبود آن در میان ورزشکاران و مربیان می پردازد.

وی در گفتگو با خبرنگار سایت ورزش بانوان می‌گوید: تمامی افراد مشهور و موفق از جمله ورزشکاران و مربیان ورزشی در حوزه زنان و مردان باید بتوانند خوب صحبت  کرده و در هر حیطه به صورت قوی حضور پیدا کنند. به همین علت داشتن فن بیان لازمه هر شغل، رشته ورزشی و یا هر قشری است. هر فردی در هر جایگاهی نسبت به اهدافش احتیاج به آموختن این فن دارد.

او با طرح سوالی ادامه می دهد و می‎گوید: چرا به عنوان یک مدیر، قهرمان و یا ورزشکار باید خوب صحبت کرد؟ سخنوری همچون ورزش جودو است. یک ورزشکار شاید حریف های قوی داشته باشد. باید بتواند با آنها مقابله کند این نیز همچون سخن گفتن در حضور جمع است. شاید میان حرف‌هایش  متلک و سخن های ناراحت کننده بشنود یا حرکات ناشایست ببیند. همه اینها نیازمند قدرت بیان بسیار خوب است که از یک اعتماد به نفس قوی نشات می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه روی سخن من با مدیران ورزشی است، می‌گوید: زمانی که دقت می کنید می‌بینید که مدیر یک شرکت یا سازمان به خوبی نمی تواند جملاتش را ادا کرده و شمرده سخن بگوید. بنابراین هر فردی که به عنوان مدیر در هر جایی فعالیت می‌کند همواره باید مهارتهای خوب صحبت کردن را ارتقا داده و کارمندان خود را تشویق کند تا برای موفقیت مجموعه این فن را فرا بگیرند.

تاجیک خاطرنشان کرد: یک فرد هر چقدر در جایگاه بالاتری (‌قهرمان، مربی، داور سطح بالا، سرپرست تیم، ناظر مسابقه) قرار می گیرد احتمال رویارویی فرد با رسانه ها و سخنرانی در سیمنارها روز به روز افزایش می یابد. موفقیت در این زمینه ها به آموزش حرفه ای و تمرینات مداوم احتیاج دارد.

این کارشناس تربیت بدنی در ادامه افزود: مگر می شود ورزشکاری که قهرمانی کسب کرده و بدنی قوی دارد، قادر نباشد به خوبی در جمع صحبت کند! خیلی از افراد که در رشته خود به قهرمانی رسیدند و در ورزش فوق العاده اند متاسفانه نمی توانند به خوبی از زبان خود در سخن گفتن بهره بگیرند.

به طور مثال یک مربی اگر فن بیان خوبی نداشته باشد چطور می توان فنون تکنیک‌ها را به شاگردان خود انتقال دهد؟ در نتیجه موفق نخواهد بود. من بعد از سال ها به این نتیجه رسیدم که هر فردی در هر رشته با  سن و جنسیتی باید فن بیان را به خوبی بیاموزند و ورزشکاران نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

وی در پاسخ به این پرسش که حضور بانوان در عرصه کسب و کار چگونه است، به خبرنگار سایت ورزش بانوان گفت: اینجانب به عنوان یک کارآفرین ورزشکار در حوزه فن بیان مفتخرم که بالای 10 هزار  نفر بانو در عرصه کسب و کار فعالیت دارند که بسیار قابل ستایش است نه تنها در ورزش رتبه های بسیار بالایی دارند بلکه در عرصه کسب و کار آفرینی نیز بسیار خوب درخشیده اند و پا به پای مردان به درآمدزایی و حتی اشتغال‌ زایی می‌پردازند.

 

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه وضعیت ورزش بانوان در سطح کشور به چه صورت است،گفت: بیش از نیمی از جمعیت کشورمان را بانوان تشکیل می دهند.  بانوان که هم در کسب و کار مشغولند و هم مسئولیت مهم و ارزشمند مادری را برعهده دارند اما از این تعداد چه تعداد ورزش می‌کنند؟ آیا تعداد مراکز ورزشی برای حضور بانوان متناسب است؟ با اینکه روز به روز تعداد ورزشکاران افزایش پیدا می کند اما همچنان با کمبود مراکز ورزشی مواجهیم. بانوان برای رفتن به یک مرکز ورزشی از منزل تا ورزشگاه باید مسافت طولانی طی کنند و این دوری راه موجب دلسردی و از طرفی گران بودن هزینه فضاهای ورزشی یکی دیگر از دلایل کاهش حضور بانوان در این فضاهاست.

«ستایش تاجیک» افزود: واقعا چه افرادی مسئول این مشکلات و همچنین عدم حضور بانوان و دلسردی آنان است و مهمترین اولویت های ورزشی بانوان چیست؟البته خوشبختانه در چند سال اخیر ورزش های همگانی برای بانوان رایگان شده اما بانوانی که کارمند هستند چه راهی را باید انتخاب کنند!

او در پاسخ به این پرسش که دغدغه ورزشی بانوان در حال حاضر چیست، می گوید: اکثر اساتید و متخصصان ورزشی دغدغه اصلی ورزش بانوان را کمبود اعتبار، نبود فضاهای متناسب مختص بانوان، کمبود تجهیزات استاندارد در باشگاه ها و فضاهای ورزشی، کمبود مربی و مهم تر از همه عدم حمایت از بانوان ورزشکار حتی آنها که مقام قهرمان ملی و بین المللی کسب کردند.

وی در خصوص حضور بانوان در استادیوم ها گفت: بانوان همچون مردان جامعه باید حق حضور فعال را در عرصه‌های ورزشی  داشته باشند. باتوجه به اینکه بانوان در تمام حوزه های ورزشی شخصیت، اخلاق و حجاب اسلامی خود را حفظ کرده اند در این فضا نیز می توانند این کار را انجام دهند. او در پایان گفت: حتی می توان بین جایگاه بانوان و آقایان دیوار بکشند تا این موضوع برطرف شود.امیدوارم هر چه سریعتر این حق مسلم به بانوان داده شود.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.