تاریخ: 2015-07-14 شناسه خبر: 3539

حجاب مانع پیشرفت زن نیست

حجاب

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ منطقه‌ی ایلام، «محمدرضا تردست» معاون فرهنگی ورزش و جوانان در همایش اسوه مکارم به همت انجمن “طلایه‌داران فردای روشن” و به مناسبت روز ملی حجاب و عفاف اظهار کرد: اجرای چنین برنامه‌هایی بین سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های اجرایی امیدوارکننده است.

وی ادامه داد: ثبت روز حجاب و عفاف در تقویم ملی یادآور تلاش مردان و زنان این دیار برای حفظ این مهم است و همه دستگاه‌ها بویژه خانواده‌ها باید افراد تحت مدیریت را برای اجرای برنامه‌های حجاب و عفاف یاری کنند.

نهادینه کردن حجاب نیازمند فرهنگسازی است

حجت الاسلام و المسلمین «حشمت‌الله رستمی» معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی استان ایلام در این همایش گفت: به مجموعه‌ی اخلاقیات و رفتارهای انسانی دینداری گفته می‌شود اما اینکه این مقوله شامل چه مواردی می‌شود؟ و اینکه آیا رعایت حجاب، خواندن نماز و دادن صدقه و… به معنای دینداری است؟ باید گفت که براساس آموزه‌های دینی و سخنان امیرالمومنین(ع) ایمان به مجموعه‌ای از اعتقادات درونی، اعتراف و التزام عملی به آن گفته می‌شود.

معاون فرهنگی و پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی اظهار کرد: چون‌ ارتباط صحیحی بین گفتار و رفتارهای ما با آموزه‌های اسلامی وجود ندارد در سطح اجتماع دچار لاابالی‌گری و بروز ناهنجاری‌ها می‌شویم، پس برای انسجام‌بخشی بین باورها و رفتارها باید آنها را به هم مرتبط و براساس اعتقادات رفتار کنیم.

رستمی ادامه داد: یکی از رفتارهایی که در آن کاهلی رخ می‌دهد موضوع رعایت حجاب است که در جامعه کنونی نیازمند مشارکت و کار جمعی با انجام برنامه‌های فرهنگی است البته در این راستا اگر فرهنگ بخواهد آموزه‌های دینی را نهادینه کند باید ظریف عمل کند تا فهمانده شود که مطرح شدن در بی‌حجابی نیست و علاوه بر آن نقش خانواده‌ها در تأمین نیازهای فرزندان تعریف شود تا فرزندان برای تأمین این نیازها با تغییر ظاهر خود در جامعه به‌دنبال جذب توجه و محبت به عنوان یک نیاز فطری نباشد.

وی با بیان این‌که شبکه‌های اجتماعی به‌دنبال این هستند که بگویند سنت‌های ایرانی اسلامی مانع از اجتماعی شدن زنان است اما پیشینه و هویت ملی ما چنین اعتقادی را رد می‌کند، گفت: حجاب در هیچ دوره‌ای مانع پیشرفت نبوده است بلکه طرز نگاه به این مسأله مانع اصلی بر راه اجتماعی شدن زنان است.

این مسئول خاطرنشان کرد: پیشینه حجاب از قرون باستان تا عصر حاضر نشان می‌دهد که در دوره‌های مختلف حکومتی باستان، ساسانی‌ها، زندیه و قاجار حجاب به طور کامل رعایت شده است اما به‌واسطه ارتباط با کشور انگلیس و ورود الگوهای غربی به ایران، تقابل بین دنیای غرب و آموزه‌های دینی شکل گرفت و هم‌اکنون مشاهده می‌شود بیشتر جرائم در حوزه اجتماعی مربوط به زنانی است که با پوشش‌های نامناسب در جامعه حاضر شده‌اند.

نگاه امنیتی به مسائل اجتماعی کارساز نیست

سرهنگ «احمدبیگی» جانشین معاون اجتماعی فرمانده انتظامی گفت: شورای عالی فرهنگی در حوزه حجاب و عفاف وظایفی را برای دستگاه‌های متولی تعریف کرده است که در این راستا ناجا وظایف را برون‌سپاری کرده است و هدف از این عملکرد نیز برداشتن نگاه امنیتی به مباحث اجتماعی فرهنگی است.

وی افزود: در انجام وظایف اقدام به برگزاری نمایشگاه‌های مرتبط، کارگاه‌های آموزشی و… در سطح استان داریم تا در کنار سایر متولیان امر حجاب و عفاف رسالت خود را انجام دهیم.

احمدبیگی تصریح کرد: در حوزه‌های تعریف شده اگر با ظاهرهایی روبرو شویم که شئونات اسلامی را زیرپا می‌گذارد و بی‌حرمتی به هویت تاریخی رخ دهد طبق قانون برخورد می‌شود.

در این مراسم از فعالان سازمان‌های مردم نهاد در حوزه حجاب و عفاف، خانم‌ها «مهتاب راد»، «منا مداح‌جلالی» و «زینب هواسی» تجلیل به عمل آمد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم نمایشگاه پوستر، مد و لباس ایرانی اسلامی نیز افتتاح شد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.