تاریخ: 2016-09-06 شناسه خبر: 35544

طاهره علی آبادی، نایب رئیس بانوان فدارسیون تیراندازی به این سوال پاسخ می‌دهد؛

چرا تیراندازی بانوان ایران در المپیک ریو مدالی کسب نکرد؟

بانوان تیرانداز المپیکی از زندگی، جوانی، اوقات فراغت‌شان گذشتند و الهه احمدی حتی از فرزند و همسر خود برای حضور در المپیک ریو گذشت. اگر هم مدالی کسب نشده، بزرگ‌ترین ضربه روحی به خود بانوان وارد شد.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ کاروان ورزشی کشورمان با ۹ بانوی ورزشکار که چهار تن از آنها در رشته تیراندازی فعالیت داشتند به کار خود در مسابقات المپیک ریو ۲۰۱۶ پایان داد. با توجه به اینکه بانوان ورزشکار ایران دررشته تیراندازی بیشترین تعداد سهمیه را به خود اختصاص داده بودند اما در این رشته پرامید مدالی کسب نشد در همین راستا خبرنگار سایت ورزش بانوان با طاهره علی‌آبادی نایب رئیس بانوان فدراسیون تیراندازی گفت و گویی دارد که متن آن در ذیل آمده است:

چرا تیراندازی بانوان ایران در المپیک ریو مدالی کسب نکرد؟

زحماتی که بانوان تیرانداز برای حضور موفق در المپیک کشیده‌اند به هیچ وجه قابل کتمان نیست. بانوان تیرانداز المپیکی از زندگی، جوانی، اوقات فراغت خودشان و الهه احمدی حتی از فرزند و همسر خود برای حضور در المپیک ریو گذشت. اگر هم مدالی کسب نشده، بزرگ‌ترین ضربه روحی به خود بانوان وارد شد. بانوان تیرانداز المپیکی تا نزدیکی مدال جلو رفته‌اند.

چهار سال پیش برای المپیک ریو پنج سهمیه المپیک پیشبینی شده بود اما قول مدال نداده بودیم و زمانبر بودن روند رشد را هم در تیراندازی بانوان باید در نظر گرفت. سهمیه پنجم هم متعلق به الهام هریجانی در کویت بود که متاسفانه امتیاز سهمیه المپیک به دلیل مسائل سیاسی از کویت گرفته شد. به ما سهمیه المپیک اعطا نمی‌شود و مستقیما خودمان سهمیه میگیریم؛ خوشبختانه در این دوره از مسابقات المپیک دو ورزشکار به فینال المپیک رسیدند در حالیکه در المپیک قبل یک نفر به فینال راه پیدا کرد. همه این‌ها روند رو به رشد تیراندازی بانوان را نشان می‌دهد اما اگر همه چیز را در مدال ببینیم فرق می‌کند.

عملکرد بانوان تیرانداز را در المپیک ریو چگونه ارزیابی می‌کنید؟

الهه احمدی توانست مقام ششم خود را حفظ کند در شرایطی که مادر شدن هم به وظایف قبلی او از جمله همسر بودن اضافه شده بود. احمدی فاصله بسیار کمی با مدال المپیک داشت.

گلنوش سبقت الهی هم اولین تجربه خود را با حضور در میدان مسابقه بزرگ بدست آورد.

نجمه خدمتی با اولین حضورش در المپیک در تفنگ سه وضعیت به فینال راه یافت. خودم سر مسابقاتش حضور داشتم و به نظر من نجمه خدمتی سریع‌ترین تیرانداز جهان است البته وسط مسابقه باد شدیدی گرفت و همین مسئله روی عملکرد نجمه و بسیاری دیگر از ورزشکاران تاثیر منفی گذاشت.

از عملکرد کدام‌شان بیشتر راضی بودید؟

من تیراندازی نجمه خدمتی را بیشتر از بقیه می‌پسندم.

رقبای بانوان تیرانداز را در المپیک ریو چطور ارزیابی می‌کنید؟

رقبای بانوان تیرانداز ایران در المپیک هر کدام حدودا، ۳۰ مسابقه جهانی را از سر گذرانده بودند در حالیکه بچه‌های ما نصف این مسابقات را با کلی سختی و دردسر رفتند. البته تمام اینها لطف فدراسیون بوده و برای ما هیچ‌وقت کوتاهی نکرد. اما تنها برای حضور در مسابقات خیلی مهم اعلام آمادگی می‌کردیم و بانوان المپیکی را  اعزام می‌کردیم. شاید اگر تعداد مسابقات بیشتر بود تعداد سهیمه‌ها هم بیشتر می‌شد.

وقتی کیمیا مدال گرفت شما چه احساسی داشتید؟

زمانی که کیمیا علیزاده مدال برنز گرفت، بچه‌های ما با روحیه پهلوانی‌ای که دارند به او تبریک گفتند و برای این موفقیت بزرگ ابراز خوشحالی کردند.

قبول دارید که انتظار مدال و سکوی المپیک ریو بیشتر در بخش تیراندازی بانوان بود؟

بله قبول داریم و این مسئله را کتمان نمی‌کنم که مدال المپیک از دست ما رفته اما امیدواریم در آینده محقق شود.

برای المپیک ۲۰۲۰ برنامه ریزی دارید؟

از آنجا که تیراندازی سن و سال نمی‌شناسد برای المپیک ۲۰۲۰ هم روی تمام بانوان المپیکی این دوره حساب باز کرده‌ایم.

آیا لازم نبود با توجه به حساسیت بالا در رشته تیراندازی روانشناس همراه تیراندازان اعزام شود؟

الهه احمدی با دکتر واعظ روانشناس شخصی خودش ارتباط دارد اما باقی زمان‌ها اصلا تیراندازان ایران نبودند و تقریبا اکثر زمان‌شان در کشورهای دیگر سپری می‌شد. در مورد اعزام روانشناس به المپیک هم باید بگویم، فدراسیون نمی‌توانست خیلی‌ها را اعزام کند چرا که دهکده المپیک با توجه به ظرفیت اندک اجازه اعزام خیلی‌ها را به ما نداد و فدراسیون در این خصوص معذوریت داشت و روانشناس هم یکی از همین معذوریت‌ها بود.

برنامه فدراسیون تیراندازی برای آینده؟

بانوان المپیکی که در استراحت به سرمی‌برند. مسابقات قهرمانی کشور در بخش بانوان هفته آینده به میزبانی کرمانشاه برگزار می‌شود. آذر ماه هم مسابقات آسیایی در رشته تفنگ بادی برگزار می‌شود که کشور ما میزبان آن خواهد بود.

بانوان المپیکی ایران در رشته تیراندازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *