تاریخ: 2015-07-14 شناسه خبر: 3611

با ۱۲ واقعیت ورزشکاران و ورزش حرفه ای آشنا شوید

ورزشکاران و ورزش

شاید برای شما هم پیش آمده باشد، بخواهید در خصوص یک ورزشکار حرفه ای اطلاعاتی به دست آورید یا از چون و چرای تبدیل شدن به ورزشکار حرفه ای و شرایط آن آگاه شوید. در این مطلب با ۱۲ واقعیت جالب در خصوص ورزشکاران حرفه ای و ورزش حرفه ای آشنا می شوید.

برای تبدیل شدن به یک ورزشکار حرفه ای چقدر باید وقت صرف کرد؟

با استناد به تحقیقات “جان لتر” یکی از برجسته ترین محققان حوزه ورزش مهمترین متغیر در تبدیل شدن به یک ورزشکار حرفه ای مدت زمانی است که  ورزشکار به تمرین می پردازد.  اصولا” 20 ساعت تمرین در هفته به مدت ۸ سال (حدودا” 10000 ساعت) می تواند یک ورزشکار مستعد را به سطح جهانی برساند. البته ناگفته نماند این مدت زمان مفید تمرین است به این معنی که  صرفا” حضور در تمرین و ساعات هدر رفته محسوب نمی شود.

احتمال تبدیل شدن به یک ورزشکار در سطح جهانی در هر رشته ورزشی چند در صد است؟

کمتر از ۱% درصد ورزشکارانی که در رقابت های ورزشی شرکت می کنند به سطح جهانی می رسند. به عنوان مثال هر سال ۲۵۰۰۰۰ بازیکن در رشته بسکتبال در تیم های دبیرستانی آمریکا  در تیم ها حضور فعال دارند. از بین این تعداد تقریبا” 12000 نفر به تیم های دانشگاهی راه می یابند، حدود ۲۰۰ نفر به مرحله بازی های انتخابی NBA  می رسند و تنها ۵۰ نفر موفق به عقد قرار داد با تیمی در لیگ حرفه ای می شوند. جالب است بدانید از این ۵۰ نفر ۵ نفر می توانند به ترکیب ثابت تیم تبدیل شوند و از این ۵ نفر فقط و فقط ۲ نفر بیش از ۵ سال دوام می آورند. این نمونه کوچک برای سایر رشته های ورزشی تفاوت چندانی ندارد.

ورزشکاران حرفه ای چند ساعت در هفته تمرین می کنند؟

میانگین جهانی ساعت های تمرین برای ورزشکاران حرفه ای ۲۳ ساعت تمرین در هفته است. جالب است بدانید که این مقدار برای ورزشکاران آمریکایی ۱۲ ساعت در هفته بوده است.

ورزشکاران حرفه ای چند ساعت در شبانه روز می خوابند؟

با استناد به تحقیقات اخیر ورزشکاران در سطح جهانی متوسط خوابی در حدود ۵۲۰ دقیقه خواب عمیق (شب) دارند که می شود ۸.۷۵ ساعت.

آیا ستاره های ورزشی دارای ضریب هوشی بالاتری نسبت به دیگران هستند؟

در واقع ورزشکاران حرفه ای ضریب هوشی متوسط و بالاتر از حد متوسط دارند. در تحقیقی که اخیرا” بر روی ورزشکاران حرفه ای در اروپا صورت گرفت، میانگین ضریب هوشی آن ها ۱۱۲ بود. در تحقیقی مشابه در آمریکا ضریب هوشی ورزشکاران برجسته ۹۶ تخمین زده شد.

سن بازنشستگی یک ورزشکار حرفه ای چند سالگی است؟

به طور کلی میانگین سن بازنشستگی از ورزش حرفه ای ۳۳ سالگی است. این سن برای فوتبالیست ها ۲۸ سالگی، برای کشتی گیران ۲۴ سالگی و برای اکثر ژیمناست های بر جسته و حرفه ای ۱۹ سالگی است.

امید به زندگی در ورزشکاران حرفه ای چقدر است؟

متأسفانه باید گفت که امید به زندگی این ورزشکاران نسبت باقی جامعه بسیار پایین تر است! به عنوان مثال در آمریکا امید به زندگی و متوسط طول عمر ۷۸ سالگی است در حالی که این مقدار برای ورزشکاران حرفه ای آن کشور ۶۷ سال است و حتی در فوتبالیست های لیگ  NFL این مقدار به ۵۸ سال کاهش می یابد.

موفقیت ورزشکاران حرفه ای در زندگی زناشویی؟

متأسفانه تحقیقات در این مورد نیز بیانگر پیشی گرفتن این ورزشکاران بر کل جامعه است. ۵۸% طلاق در بین ورزشکاران حرفه ای.

ورزشکاران حرفه ای چند بار در هفته رابطه جنسی دارند؟

بر اساس تحقیقات Philip Whitten و  Elizabeth Whiteside ورزشکاران در سطوح حرفه ای ۳ الی ۴ بار در هقته نیز رابطه جنسی دارند. در تحقیق دیگری که توسط Alfred Kinsey انجام گرفت این مقدار در ورزشکاران ۲۰ تا ۳۰ سال ۱.۷ بار در هفته گزارش شد.

آیا همه ورزشکاران حرفه ای از استروئید کمک می گیرند؟

اگر استفاده از مواد محرک که برخی از ورزشکاران حرفه ای از آن ها کمک می گیرند را در نظر نگیریم،۴۰% ورزشکاران بر جسته حتی یک بار نیز از استروئید ها استفاده نمی کنند.

آیا ورزشکاران حرفه ای به اطلاعات خاصی برای موفقیت دسترسی دارند؟

در تحقیقی توسط  Martin Miller بر روی ۴۲۷ ورزشکار نخبه مشخص شد که این ورزشکاران به هیچ اطلاعات خاصی دسترسی ندارند. هر چند به نظر می رسد که دانش آن ها نسبت به اطلاعاتی که در دسترس عموم است بیشتر از افراد عادی است و همینطور آن ها از این دانش برای بالا بردن توانایی های بالقوه خود حداکثر استفاده را می کنند. آن ها بیشتر مطالعه می کنند پس بیشتر می دانند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.