تاریخ: 2016-09-13 شناسه خبر: 36438

شبکه امریکایی ان بی سی گزارش داد

موج‌سواری زنـان ایرانی در سواحل جنوب علیرغم محدودیت‌هـا

موج سواری زنان در ایران

این دختر ایرانی خطاب به مسئولان و مردم می گوید:" اجازه دهید فرهنگ موج سواری و ورزش های آبی و دریایی را در ایران گسترش دهیم".

به گزارش سایت ورزش بانوان، شبکه خبری “ان بی سی” امریکا با انتشار گزارشی به موج سواری و ورزش های آبی زنان در ایران پرداخته است. این شبکه خبری اشاره می کند که زنان در ایران علیرغم مخالفت ها و سرو صدای محافظه کاران با رعایت پوشش و موازین اسلامی به ورزش می پردازند و فعالیت اجتماعی خود را حفظ کرده اند.

موج‌سواری زنـان ایرانی در سواحل جنوب علیرغم محدودیت‌هـا
به گزارش سایت خرداد، این شبکه خبری امریکایی می نویسد:” زنان از نیمی از حق شهادت در مقابل یک مرد در دادگاه های ایران برخوردارند. اتوبوس ها دارای سیستم تفکیک جنسیتی هستند و حضور زنان در بازی های والیبال مردان در ورزشگاه ممنوع است. پوشش حجاب نیز در ایران مطابق با قوانین اجباری است. هیچ کدام از این موارد اما سبب نشده تا مونا سراجی متوقف شود. او کمک کرده تا نخستین باشگاه موج سواری سه سال پیش تشکیل شود یک باشگاه موج سواری کاملا زنانه. او این کار را در جنوب ایران در سیستان و بلوچستان انجام داده است “.

موج‌سواری زنـان ایرانی در سواحل جنوب علیرغم محدودیت‌هـا

موج سواری زنان در ایران
این دختر ایرانی خطاب به مسئولان و مردم می گوید:” اجازه دهید فرهنگ موج سواری و ورزش های آبی و دریایی را در ایران گسترش دهیم “. مونا که ۳۲ ساله است به خبرنگار “ان بی سی” می گوید:” موج سواری همه زندگی من است چه چیزی بهتر از این؟ ”

موج سواری زنان در ایران
باشگاه بی نام موج سواری در رامین است منطقه ای روستایی که بیش تر ساکنانش ماهی گیری می کنند و بین بیابان و دریا واقع شده است و یک ساحل دارد. در آنجا کارگاه آموزش موج سواری برگزار می شود و گروه ۵۰ عضو دارد. موج سواری در ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی آغاز شد زمانی که یک فیلمساز فرانسوی کلیپ کوتاهی را از موج سواری “ایسکی بریتن” موج سوار معروف ایرلندی بر روی موج های رامین پخش کرد. سه سال پس از آن او به ایران بازگشت تا مستندی درباره موج سواری تهیه کند. فیلم او برنده جایزه شد. این فیلمساز فیلم را با کمک سراجی یک اسنبوردر و شهلا یاسینی یک فعال محلی در حوزه غواصی و موج سواری تهیه کرد”.
موج سواری زنان در ایران
ان بی سی اشاره می کند که مردم محلی نیز به موج سواری علاقمند شده اند. این شبکه خبری می نویسد:”این ورزش نه زمان طولانی برای یادگیری می خواهد نه چیز دیگری تنها نیاز به شجاعت دارد. این شبکه خبری اشاره می کند که در این منطقه برخی باندهای محلی قاچاق مواد مخدر، بنزین و کالاهایی چون یخچال و ماشین لباسشویی را انجام می دهند”.

موج سواری زنان در ایران
“عابد فولادی” رییس بسیج آن منطقه می گوید که این باشگاه بدون دریافت کمک سرپا باقی نخواهد ماند. او که ۳۲ ساله است تجهیزات این ورزش را در خانه اش دارد و حتی می تواند تخته های موج سواری را تعمیر کند. برادر او مربی این ورزش است.

موج سواری زنان در ایران
این شبکه خبری در ادامه می افزاید:”کیمیا ملکی یکی از اعضای محلی باشگاه موج سواری است. او که ۲۴ ساله است می گوید:”من از دریا وحشت زده بودم و این منطقه را دوست نداشتم اما پس از مشاهده فیلم موج سواری دختران علاقمند شدم و به کارگاه آنان پیوستم. در حال حاضر به دلیل موج سواری عاشق دریا شده ام و می خواهم در این رشته باقی بمانم به نظر من موج سواری بهترین ورزش در جهان است. او می گوید زمانی که روی آب هستید حس می کنید در حال پروازید دیگر به مشکلات خود فکر نمی کنید”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *