تاریخ: 2015-07-15 شناسه خبر: 3656

براي ترويج فرهنگ پهلواني 44 دستگاه را وارد کارکرده‌ايم

 

برای ترویج فرهنگ پهلوانی 44 دستگاه وارذ کرده ایم

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ رئيس فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي با تاکيد بر اين‌که در بحث ورزش 2 روز در تقويم در نظر گرفته شده، گفت: «يکي بيست و‌‌‌‌ششم مهر ماه روز تر‌بيت ‌بدني است که در اين روز به دنبال توسعه ورزش هستيم. ديگري هفدهم شوال روز فرهنگي ورزش است که براي اولين بار اين اتفاق رخ داده و از برنامه‌هاي ستاد حمايت شده و کاري فراتر از ورزش زورخانه‌اي هم شکل گرفته است.» او ادامه مي‌دهد: «امسال مصوبات اين طرح عملياتي مي‌شود و در ترويج فرهنگ پهلواني در تمام رشته‌ها پا را از ورزش زورخانه‌اي فراتر گذاشته‌ايم. از اين رو بخش‌نامه‌اي براي فدراسيون‌ها و ادارات ارسال کرديم تا مربياني که مروج فرهنگ پهلواني بوده و از امتيازات لازم برخوردار هستند به ستاد ترويج فرهنگ پهلواني معرفي شوند و در روز هفدهم شوال از منتخبان تجليل به عمل مي‌آيد.» وي ادامه داد: «دليل توجه به مربيان اين است که بايد ما از جايي کار فرهنگي را آغاز مي‌کرديم. البته در 5 فدراسيون در حوزه ورزشکاران نيز وارد شده‌ايم که کار را از 5 فدراسيون کشتي، و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ي‌، جانبازان و معلولان‌، تکواندو و واليبال شروع کرده‌ايم‌، اما تمرکز اصلي ما بر روي مربيان در استان‌ها و فدراسيون است.» او گفت: «ما براي کل جامعه ورزش در روزهاي هفته‌ ‌فرهنگ پهلواني و ورزش زورخانه‌اي ‌برنامه‌هايي را تدارک ديده‌ايم. من فکر مي‌کنم با بخش‌نامه نمي‌توان کار فرهنگي کرد و انجام کار فرهنگي نياز به همدل بودن دارد.» طلوع‌کيان در ادامه اين نشست درباره ترويج فرهنگ پهلواني و ورزش زورخانه نيز اظها‌ر کرد: «براي اين کار 44‌‌ دستگاه را وارد کار کرده‌ايم که بعضي از آن‌ها تر‌بيت‌‌بدني دارند. آن‌هايي هم که تر‌بيت ‌بدني ندارند، شرح وظايف برايشان فرستاده‌ايم. در مورد اين‌که گفته مي‌شود فرهنگ پهلواني بايد به روز شود، ما اصلا هيچ کاري براي آن نکرده‌ايم. براي به روز شدن، نياز داريم خارج از حوزه ورزش کار کنيم که اين اقدام نيز در حال انجام شدن است. ضمن اين‌که در دوره جديد برنامه‌هاي ستاد فرهنگ پهلواني توسط معاونت فرهنگي وزارت ورزش و جوانان حمايت و ميزباني مي‌شود چرا‌ که کاري که بايد انجام شود فراتر از يک فدراسيون است.»

 

در ادامه اين نشست داوود آذرنوش، رئيس سازمان بسيج ورزشکاران گفت: «ما نيز در سازمان بسيج ورزشکاران برنامه‌هايي را براي اين هفته‌ پيش‌بيني کرده‌ايم. يکي از اين اقدامات اداي احترام مسئولان، ورزشکاران و مربيان است که در تاريخ هشتم خرداد در گلزار شهداي ورزشي حاضر مي‌شوند. از ديگر اقدامات اين است که با کمک معاونت فرهنگي وزارت ورزش و جوانان يک نامه به امضاي وزير ورزش و جوانان، سردار نقدي و مسئول امور ايثارگران و بنياد شهيد رسيد تا روز 23 بهمن هر سال را روز ‌شهداي ورزش‌ کشور نام‌گذاري کنند. از آن‌جا که 5 هزار شهيد ورزشکار داريم که مربوط به 23 – 24 فدراسيون هستند، قرار است از الان تا زمان آغاز کنگره هر فدراسيون به ازاي شهيدان خود يادواره شهدا برگزار کنند.»

 

مسعود اميني، مدير‌کل فرهنگي وزارت ورزش و جوانان نيز در ادامه اين نشست، بيا‌ن‌ کرد: «ما استان‌ها را رصد مي‌کنيم که کدام در ترويج فرهنگ پهلواني خوب عمل کرده‌اند. همچنين در نظام نامه جامع فرهنگي ورزش نيز‌10‌ماه پيش اتفاق خوبي افتاد و کميته‌ بر‌نامه‌ريزي فرهنگي فدراسيون‌هاي ورزشي تشکيل شد تا تمام اقدامات فدراسيون‌ها را در حوزه فرهنگ ساماندهي کنند. همچنين به تعداد 51 فدراسيون نيز هر فدراسيون بايد يک روز را به نام روز فرهنگي ورزش تخصصي خود در نظر بگيرد. يکي از اقداماتي که انجام داديم هم طرح ساماندهي اماکن ورزشي بود.»

 

موحدفر، دبير ستاد ترويج فرهنگ پهلواني نيز در پايان، بيا‌ن‌ کرد: «‌765 زورخانه ملي ساخته شده است. همچنين ديدارهايي را با مسئولان شوراي عالي انقلاب داشته‌ايم. در ديداري که با علي‌اکبر ولايتي داشتيم، ايشان يک کار پژوهشي را آماده و در اختيار ما قرار دادند و آن دانش‌نامه پهلواني بود.»/روزنامه خراسان ورزشی

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.