تاریخ: 2015-06-20 شناسه خبر: 371

خانم‌ها نباید در فدراسیون گوشه‌نشین باشند

نایب رییس بانوان هندبال

به گزارش ورزش بانوان، وزارت ورزش و جوانان در دوره جدید خود به ورزش بانوان اقبال ویژه ای داشته است.

پروانه نظرعلی درباره رویکرد دولت تدبیر و امید به ورزش بانوان گفت: وقتی ما عملکرد بانوان را  نسبی می سنجیم و نه مطلق یعنی با توجه به امکانات و شرایطی که برای بانوان فراهم شده، به این نتیجه می رسیم که کارنامه بانوان در اینچئون از آقایان بهتر بوده است. اگر آن وقت و منابع مالی و امکانات را که آقایان دارند در اختیار خانم ها می گذاشتند مطمئن باشید که عملکرد بهتری داشتیم.

وی درباره چرخه سرعت پیشرفت بانوان افزود: امیدواریم که در ورزش بانوان این چرخه سرعتش بیشتر باشد و به طور کلی در ورزش این چرخه بیشتر بچرخد. شاید گله زیادی باشد چون در همه بخش ها در کشاورزی، آموزش و پرورش، علوم همه جا نقایصی هست ولی ورزش طوری است که همیشه باید به روز باشیم. یعنی اگر ما لحظه ای درنگ کنیم، عقب افتاده ایم. یک دقیقه مکث ما را 10 سال عقب می برد. اعتقاد من بر این است که در ورزش فقط مقوله مدال آوریش نیست بحث فرهنگی و مقوله اجتماعی آن هم مطرح است. نظر دولت دکتر روحانی هم باید این باشد و انشاءالله در سال 94 نظر بهتری داشته باشند و بودجه بیشتری اختصاص دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا بیان کرد: در چشم انداز پنج سال بعدی که من دیدم در رابطه با ورزش اسمی برده نشده است. نه ورزش آقایان و نه ورزش خانم ها بلکه اسم ورزش را گذاشته اند اوقات فراغت. ما توقعمان بیشتر است و فکر می کنیم یک مقداری در بخش ورزش بانوان اجحاف شده است. همچنین در جلسه ای که با چند تن از مسوولین داشتم وقتی سند چشم انداز را دیدم، دیدم که متاسفانه همه وزارتخانه ها یک نقشی دارند و تعریفی دارند ولی برای ورزش اصلا نقشی تعریف نشده است. در صورتی که پرداختن به ورزش و فعالیت بدنی از بیماری ها جلوگیری می کند و باعث درمان بسیاری از بیماری ها هم می شود.

وی اظهارداشت: وقتی ورزشکار ما مدال تیراندازی طلا را گرفت، ایران به هیجان آمد یعنی یک ملت شاد شدند هم آقا و هم خانم. این انگیزه می دهد که خانواده ها به سمت ورزش کشیده شوند. ورزش باعث می شود جوانان از محیط های آلوده و محیط هایی که نمی شود به آن اطمینان کرد، دور شوند. ولی متاسفانه ما اگر یک مقداری کم کاری کنیم، خانواده ها هم عقب نشینی می کنند. اگر من و مسوولین ورزش جلو برویم به خانواده ها برای پرداختن به ورزش انگیزه ایجاد می کنیم.

نظرعلی افزود: اگر انگیزه را برای ورزش همگانی ایجاد کنیم ورزش قهرمانی هم توجیه می شود. زمان معاونت محترم وزیر قبل ورزش بانوان، یک مقداری نیروهای متخصص سرکوب شدند. خوشبختانه الان بهتر است و از زمانی که آقای گودرزی و خانم شهریان روی کار آمدند خیلی فرق کرده ولی انتظار من بیشتر بود چون الان همه این افراد ورزشی هستند. مثلا خانم شهریان کجا و مسوول قبلی کجا؟! خیلی جلو رفتیم ولی نه آنچه که انتظار داشتیم. امید دارم در این دو سال باقیمانده یک مقداری شتاب ورزش به خصوص در ورزش بانوان بیشتر شود. باید در بانوان انگیزه ایجاد شود. شما مادر یک خانواده می شوید اگر یک مادری اعتقاد به ورزش نداشته باشد پسر آن خانواده هم به ورزش نمی پردازد.

وی ادامه داد: یک مثال کوچک بزنم. ما تربیت بدنی یک و دو داریم در دانشگاه و رشته های تربیت بدنی هم داریم می گوییم مدرسی که برای یک و دو می گذاریم مهمتر است تا تخصصی. بچه های تربیت بدنی بسکتبال یا فوتبال می گذراند در نهایت دکتری می گیرد ولی آن کسی که تربیت بدنی یک و دو را می گذراند می شود زن وکیل یا وزیر یا رییس جمهور یا معاون اگر ما افراد ناآگاه را در کنار این ها بگذاریم این ها از ورزش زده می شوند و خسته می شوند و شادابی ندارند. در دانشکده خودم می گویم مدرسینی که دارای تجربه هستند و ایجاد انگیزه می کنند برای تربیت بدنی یک و دو بگذارم. خانم ها مادرانی می شوند که می توانند بچه های خود را سوق دهند به سمت ورزش.

نایب رییس بانوان هندبال افزود: مادران خانواده در خانواده دارای نقش پررنگی هستند. پس مسوولین از این مسئله استفاده کنند که این زن ها دلگرم شوند و انگیزه ورزش و حتی ورزش قهرمانی به مردم دهند. چرا در کمیته ملی المپیک نباید یک خانم باشد؟ چرا فقط باید یک عضو داشته باشیم؟ چرا نباید مربی تربیت کنیم؟ یک مقداری بعضی از مقامات وزارت باید این ها را بگوید. اعتقاد و باور معاونین وزارتخانه و خود آقای وزیر می تواند خیلی اثرگذار باشد.

وی در خصوص شرایط فدراسیون هندبال در بخش بانوان گفت: رییس فدراسیون من عالی است به من گفتند بیایید یک فدراسیون زنان ایجاد کنید من گفتم نمی شود و ما نمی توانیم. مه9دوی بسیار مثبت نگر است اما هر جور باشد تصمیم ساز و تصمیم گیر مردان هستند. تا اینجا فقط من هستم ولی اگر این ها دیدشان به گونه ای باشد، من پنجاه پنجاه هم نه می گویم شصت به چهل، سی به هفتاد به همین هم راضی هستم و اگر رعایت کنند ما ممنون می شویم. حتی دیروز جلسه ای بود آقای مهدوی گفت خانم نظرعلی را سرپرست تیم بزرگسالان کنیم. اینقدر ایشان اعتقاد دارند ولی همه جا این نگرش نیست. خانم ها را می گذارند یک طرف کنار می گذارند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.