تاریخ: 2016-09-28 شناسه خبر: 38065

سرنا ویلیامز، سیاه‌پوستی که به مخالفانِ خشونت پلیس آمریکا علیه سیاهان پیوست

سرنا ویلیامز

سرنا ویلیامز، تنیس‌باز برجسته جهان با انتشار نوشته‌ای در فیسبوک به جمع معترضان به آنچه 'خشونت پلیس علیه سیاهان' لقب گرفته، پیوسته است.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ سرنا ویلیامز، تنیس‌باز برجسته جهان با انتشار نوشته‌ای در فیسبوک به جمع معترضان به آنچه ‘خشونت پلیس علیه سیاهان’ لقب گرفته، پیوسته است.

سرنا ویلیامز متن خود را اینگونه نوشته:

“امروز برای رفتن به یک جلسه، از برادرزاده ۱۸ ساله‌ام خواستم (تاکید کنم او سیاه‌پوست است) رانندگی کند تا من در راه، فرصت کنم کمی کار کنم. در راه یک خودرو پلیس را دیدم و ناخودآگاه به عقربه سرعت نگاه کردم تا مطمئن شوم سرعت ما در حد مجاز است. بعد هم یک دفعه آن ویدئو وحشتناک به ذهنم خطور کرد که در آن یک زن شاهد شلیک کردن پلیس به نامزدش و کشته شدن او بود.”

اشاره سرنا ویلیامز به ویدئویی است که نامزد فیلاندو کستل، چند ماه پیش منتشر کرد و در آن این زن جوان در حالی که در خودرو نشسته کنار فیلاندو کستل پشت فرمان است، با گوشی تلفن همراه خود صحنه شلیک پلیس به فیلاندو را ضبط و از طریق شبکه‌های اجتماعی مخابره می‌کند.

ویلیامز در ادامه می نویسد: “اگر اتفاقی برای برادرزاده من می‌افتاد، هرگز خودم را نمی‌بخشیدم. او معصوم و بی‌گناه است، همچون آنهای دیگر.”

انتقاد علنی این ستاره دنیای ورزش در حالی روی می‌دهد که از هفته گذشته با مرگ یک مرد سیاه‌پوست دیگر در شهر شارلوت آمریکا، موج جدیدی از اعتراض‌ها به “خشونت پلیس” به راه افتاده است.

در سال جاری میلادی و تا امروز، از میان ۸۲۱ نفری که با شلیک ماموران پلیس کشته شده‌اند، ۲۱۴ نفرشان سیاه‌پوست بوده‌اند.

این آمار را فعالان جنبش “جان سیاهان ارزش دارد” منتشر کرده که تلاش می‌کند با نظاره‌گری بر فعالیت‌های پلیس، از آنچه خشونت علیه سیاهان خوانده می‌شود بکاهد.

سرنا ویلیامز در نوشته خود به این جمله مارتین لوتر کینگ اشاره کرده است: “زمانی می‌رسد که سکوت عین خیانت است”

ویلیامز که در نوشته فیسبوکی خود از هراسش نسبت به وضعیت فعلی و خشونت‌های اخیر سخن گقته، در پایان تاکید کرده دیگر ‘سکوت نخواهد کرد’.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *