تاریخ: 2015-06-21 شناسه خبر: 393

نکته هایی مهم در مورد کفش های پاشنه بلند

اگر شما نیز یکی از همین خریداران هستید احتمالاً سؤالات زیادی درباره‌ی کفش پاشنه بلند دارید؛ اینکه چه پاشنه‌ای با چه ارتفاعی و برای چه محیطی مناسب است.
پوشیدن کفش پاشنه بلند این روزها بیش از گذشته متداول شده است، به ویژه نزدیک شدن به فصل بهار، تعداد خریداران آن را بالاتر برده است.

نکته هایی که باید در مورد کفش های پاشنه بلند بدانید

اگر شما نیز یکی از همین خریداران هستید احتمالاً سؤالات زیادی درباره‌ی کفش پاشنه بلند دارید؛ اینکه چه پاشنه‌ای با چه ارتفاعی و برای چه محیطی مناسب است. شاید در ذهن بسیاری از شما نیز همچنان این سؤال مطرح است که آیا پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند برای سلامت پا مضر است یا نه.

واقعیت این است که تمام مطالعات علمی نشان می‌دهند که استفاده‌ی مداوم از کفش‌های پاشنه بلند می‌تواند فشار بر روی پا را چند برابر کند و مشکلاتی در مچ پا، زانو و کمر پدید بیاورد. این کفش‌ها می‌توانند توازن پای شما را به هم بریزند و کشش عضلانی و بندهای پای شما را با مشکل مواجه کنند. پس چاره چیست؟

برای برخی موقعیت‌ها و لباس‌ها پوشیدن این کفش‌ها اجتناب‌ناپذیر است اما می‌توان با انتخاب درست و شناخت ویژگی‌های انواع آنها، ضمن افزودن بر زیبایی و کاربرد، از مضرات آنها نیز کاست.

در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا اطلاعات بیشتری درباره‌ی پاشنه و کفی کفش‌های پاشنه‌بلند، کاربرد سایزهای مختلف آنها و نیز تناسب شکل و پاشنه کفش با فرم پای خودتان به دست بیاورید. این مقاله را بخوانید و اگر اطلاعات بیشتری در ذهن دارید، در بخش نظرات ما را نیز سهیم کنید.

این تصور که هر چه پاشنه‌ی کفش بلندتر باشد، زیباتر است، تصور غلطی است. مهم این است که پاشنه‌ی هماهنگ با لباس، موقعیت و متناسب با پای خود را بیابید. پاشنه‌ی خوب ویژگی‌هایی دارد که قبل از خرید کفش باید آنها را بدانید.

نکته هایی که باید در مورد کفش های پاشنه بلند بدانید

هرچه فاصله‌ی پاشنه تا کفی پنجه کفش بیشتر باشد، کنترل تعادل سخت‌تر و تحمل وزن شما بر روی پاشنه غیرممکن‌تر می‌شود. محور پاشنه‌‌ی کفش شما دقیقا باید در مرکز پاشنه پا قرار بگیرد. پاشنه‌های باریک به طور معمول این ویژگی را دارند اما برای آنکه از این موضوع به ویژه در خریدهای اینترنتی مطمئن شوید به بالای پاشنه‌ی کفش نگاه کنید. اگر پاشنه در این قسمت یک خمیدگی به سمت داخل داشته باشد، یعنی محور آن به مرکز پاشنه‌ی شما نزدیک‌تر است.

این نکته را نیز در نظر بگیرید که هر چه سطح مقطع پاشنه‌ی شما وسیع‌تر باشد، ثبات بیشتری دارد و قدم برداشتن با آن راحت‌تر است. همچنین کفش‌های پاشنه‌ پهن، برای قدم برداشتن بر روی سنگفرش‌های ناهموار و کفپوشی ناصاف مناسب‌تر هستند. اگر برای یک میهمانی در یک باغ خرید می‌کنید، فکر پاشنه‌های باریک را از سر بیرون کنید.

 کفی کفش

کفش‌های پاشنه بلند راحت، دارای یک پلتفرم پهن در زیر پنجه هستند. بسیاری از خانم‌ها اگر کفش اینچنینی پیدا نکنند، با کمک کفاش خود به قطر پلتفرم کفش اضافه می‌کنند. این پلتفرم باعث می‌شود که کفش انحنای طبیعی پا را کمتر تحت تأثیر قرار دهد و گام برداشتن با کنترل بیشتری انجام شود.

جنس کفی در کفش‌های پاشنه بلند بسیار مهم است. چون کنترل این کفش‌ها سخت‌تر از کفش‌های تخت است، کفی آنها باید منعطف‌تر باشد. کفی منعطف کمک می‌کند که شما بر روی سطوح ناصاف ناراحت نباشید و تعادل خود را از دست ندهید. همچنین این کفی‌ها سرعت گام برداشتن شما را نیز بیشتر می‌کنند.

اگر به دنبال کفی مناسب برای این نوع کفش‌ها هستید، کفی‌های چرمی و لاستیکی، به کفی‌های پلاستیک فشرده و چوبی ترجیح داده می‌شوند.

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که برای کفش‌های تخت و ساده ساخته شده‌اید. احتمالاً هر وقت خواسته‌اید کفش پاشنه بلند بپوشید کمی تلوتلو خورده‌اید و بعد با پادرد آن را کنار گذاشته‌اید. پیشنهاد ما این است که تمرین پاشنه بلند پوشیدن را با پاشنه‌های پهن آغاز کنید. قرار نیست همه کفش‌هایی با پاشنه‌های باریک به پا کنند.

البته کفش‌های تخت نیز کفش‌های  ایده‌آلی برای سلامت پاهای شما نیستند اما حداقل این توان را به شما می دهند که در روز چند کیلومتر راه بروید و یا سرعت انجام کارهای خود را حفظ کنید.

اگر نمی‌توانید کفش پاشنه دار بپوشید نگران نباشید کفش‌های تخت با بسیاری از لباس‌های شما هماهنگ هستند اما اگر می‌خواهید به پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند و باریک حتی برای یک مهمانی یک ساعته عادت کنید، با پاشنه‌های سه یا پنج سانتیمتری آغاز کنید.

نکته هایی که باید در مورد کفش های پاشنه بلند بدانید

 چه مدل کفشی مناسب پای شماست؟

بسته به اینکه پای شما چه فرمی دارد و یا می‌خواهید چگونه به نظر برسد، کفش‌ها و پاشنه‌های مختلفی قابل انتخاب هستند.

اگر مچ پای شما بزرگ است فکر کفش‌هایی که بند آنها به دور مچ پا می‌پیچد را از سر بیرون کنید  هرچند که این کفش‌ها بسیار دوست داشتنی به نظر می‌رسند اما سعی کنید بیشتر به سراغ کفش‌های پشت باز، با یک بند کوچک در قسمت عقب مچ بروید که کف پا و روی پای شما را کشیده‌تر نشان می‌دهد.

پای شما کوتاه است کفش با بند T شکل نخرید، چون پاهای شما را کوتاه‌تر و عرض آن را بیشتر نشان می‌دهد. همچنین کفش‌هایی که بند مچی دارند، کفش‌های ایده آل شما نخواهند بود. به دنبال کفش‌های انگشتی روباز و یا پاشنه‌های بلند باشید که پای شما را بلندتر نشان دهند.

می‌خواهید پای شما بلندتر به نظر برسد به دنبال کفش‌های نوک تیز باشید که تصور پای بلند را به وجود می‌آورند. هرچند باید به خاطر داشته باشید که کفش‌های پنجه باریک ممکن است پای شما را بیازارند و انگشت‌های پا را از فرم عادی خارج کنند بنابراین تنها در مواقع اضطراری و کوتاه از این کفش‌ها استفاده کنید.

اگر پنجه و انگشت‌های پهن دارید کفش پنجه گرد مناسب‌ترین مورد برای شماست اگر این نوع کفش‌ها را دوست ندارید به خاطر داشته باشید که به بهترین شکل ممکن پای‌تان را کوچکتر از حد معمول نشان می‌دهند.

نکته‌هایی برای خرید کفش‌های پاشنه بلند

هنگام خرید به اتصال پاشنه به بدنه‌ی کفش دقت کنید، این بخش، مهم‌ترین بخش این کفش‌ها برای تحمل وزن شماست.

اگر بخش رویه‌ی پنجه کوچک و یا باریک باشد، کنترل پا در کفش سخت می‌شود، اگر در پوشیدن پاشنه بلند حرفه‌یی نیستید به این موضوع دقت کنید.

اگر در هنگام راه رفتن بدنه و کناره‌ی کفش شما به سمت بیرون باز می‌شود یعنی کفش خود را به درستی انتخاب نکرده‌اید.

ممکن است به دلیل کفی خاص کفش‌های پاشنه‌دار، اندازه‌ی پای شما در آنها متفاوت باشد، پس از فروشگاهی خرید کنید که امکان تغییر سایز کفش را داشته باشید.

قبل از آنکه نوع کفش‌هایی که همیشه می‌پوشید را تغییر دهید و یا یک کفش جدید بخرید، کمی با کفشی شبیه آن راه بروید، شاید به این نتیجه برسید که انتخاب درستی نداشته‌اید.

بامیلو بلاگ

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.