تاریخ: 2016-10-18 شناسه خبر: 39469

در سایت ورزش بانوان می خوانید؛

گلایه‌های بانوی کبدی کار از بی مهری رسانه‌ها

گلایه‌های بانوی کبدی کار از بی مهری رسانه‌ها

وظیفه رسانه‌ها است که کبدی بانوان و حتی رشته‌های مظلوم را به مردم بشناسانند و تمام رشته‌ها را به یک چشم ببینند. وقتی در اعزام های برون مرزی، تیم کبدی بانوان مقامی کسب می‌کند تنها به یک گزارش اکتفا می‌کنند و بعد این رشته و ورزشکارانش فراموش می‌شوند.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ مرضیه عشقی بازیکن تیم ملی کبدی بانوان کشورمان و همچنین عضو باشگاه گلستان است. مرحله دوم رقابت‌های لیگ برتر کبدی بانوان آبان ماه برگزار خواهد شد و تیم گلستان با مربی گری “اعظم مقصودلو” سرمربی تیم ملی یکی از مدعیان اصلی کسب عنوان قهرمانی است. خبرنگار سایت ورزش بانوان گفتگویی را با مرضیه عشقی بانوی کبدی کار کشورمان ترتیب داده که متن آن در ذیل آمده است:

خانم عشقی چه خبر از لیگ برتر کبدی بانوان؟

سطح لیگ امسال بسیار خوب بود خوشبختانه بچه‌های تیم ملی میان سایر تیم‌ها تقسیم شدند و همین مسئله سطح لیگ را از هر دوره کمی بالاتر بده است. تیم دانشگاه آزاد تهران، سیستان و بلوچستان، گلستان و کرمانشاه به عنوان مدعیان کسب عنوان قهرمانی در این دوره از مسابقات هستند. امسال به دلیل مشغله کاری دور آخر مرحله دوم لیگ برتر کبدی به تیم اضافه می‌شوم.

از اعزام‌های برون مرزی تیم ملی کبدی بانوان بگویید.

مسابقات کبدی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ به میزبانی جاکارتای اندونزی را در پیش داریم. که یک رویداد بسیار مهم برای ما به حساب می‌آید. احتمالا هم پیش از شروع مسابقات به یک یا دو مسابقه برون مرزی اعزام شویم. از طرفی مسابقات پروکبدی بانوان ( لیگ ستارگان کبدی جهان ) نیز است که شش ماه آینده برگزار خواهد شد و هدف این است که در صورت دعوت از بانوان کبدی کار کشورمان حتما با آمادگی بالا در این مسابقات شرکت کنیم.

یعنی ممکن است تیم ملی کبدی بانوان ایران به این مسابقات دعوت نشود؟

از آنجا که حجاب بانوان ایران با شرایط مسابقات پرو کبدی به میزبانی هند سازگار نیست امکان دارد دعوتی از ما به عمل نیاید.

 گفتید که به دلیل مشغله کاری دور آخر به مرحله دوم مسابقات لیگ برتر کبدی اضافه می‌شوید یعنی چه کاری مهم‌تر از ورزش؟

من عملا تا به حال هیچ درآمدی از کبدی نداشته‌ام. چه در بحث ملی و چه در بحث باشگاهی اصلا حمایت نمی‌شوم. به همین دلیل کار برای من اولویت اول است. تنها درآمدی که از طریق کبدی کسب کرده‌ام در اعزام‌های برون مرزی است که در صورت کسب مقام، سکه دریافت می‌کنیم.

یعنی تا به حال هیچ درآمدی از حضور در مسابقات کبدی نداشته اید؟

اگر یک ورزشکار بخواهد حرفه‌ای رفتار کند باید بدنسازی، تمرینات متوالی، فیزیوتراپی و تغذیه را به صورت منظم پیگیری کند که همه هزینه‌بر است. در حالیکه عملا هیچ مبلغی از حضور در رقابت‌های باشگاهی دریافت نمی‌کنیم. شاید بعد از پایان هر لیگ تنها ۳۰۰ هزار تومان دریافت کرده باشم.

به نظر شما این اجحاف در همه رشته های ورزشی بخش بانوان یکسان است؟

اما به سایر رشته‌ها در سطح باشگاهی هم اهمیت داده می‌شود خصوصا رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها. رشته کبدی با این پتانسیل بالا مظلوم واقع شده است. اگر شما پای درددل بانوان ملی‌پوش کبدی بنشینید، می بینید که فقط به دلیل عشق به این رشته هنوز هم این مسیر را ادامه می‌دهند اما هیچ انگیزه مالی‌ای وجود ندارد.

وظیفه رسانه ها چیست؟

این وظیفه رسانه‌ها است که کبدی بانوان و حتی بسیاری از رشته‌های مظلوم را به مردم بشناسانند و تمام رشته‌ها را به یک چشم ببینند. رسانه‌ها با اینکه کبدی بانوان عملکرد قابل قبولی داشته اما چندان شناختی از این رشته و ورزشکارانش ندارند وقتی مقامی کسب می‌شود تنها به یک گزارش اکتفا می‌کنند و بعد این رشته و ورزشکارانش فراموش می‌شوند. کسی نام و مشخصات ورزشکاران کبدی را نمی‌شناسد.

حرف آخر.

اینها را به این دلیل نمی‌گویم که دوست دارم معروف و مشهور شوم اما با این کار و انتشار گزارش‌های بیشتر از تمرینات و مسابقات بانوان کبدی کار قطعا حمایت بیشتری از ورزشکاران این رشته خواهد شد. جایگاهی که تیم ملی کبدی بانوان در اعزام‌های برون مرزی بدست آورده در مقایسه با سایر تیم‌های ملی بانوان به مراتب بهتر است. اما کمتر به آن بها داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *