تاریخ: 2015-07-17 شناسه خبر: 3963

فرهنگ سازی نقش موثری در کاهش آمار بی سوادی زنان دارد

 بی سوادی زنان

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛  کلثوم غفاری توران در جلسه کارگروه امور بانوان استان ،شورای پشتیبانی سوادآموزی، اظهارداشت: افزایش آگاهی و سواد آموزی زنان می تواند نقش سازنده ای در زمینه هایی مانند کسب درآمد و امور اقتصادی، تعلیم و تربیت فرزندان و موفقیت همسران آنها داشته باشد.

وی با تاکید بر افزایش جذابیت های سوادآموزی برای بانوان، همکاری مبلغین مذهبی و مداحان زن را به عنوان یکی از راهکارهای جذب و هدایت زنان بی سواد در کلاس های سوادآموزی بیان کرد.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش وپرورش استان گلستان نیز گفت: سواد بازوی توانمند برای مدیریت زنان در خانه، تربیت و پرورش فرزندان، اقتصاد خانواده و بسیاری از موضوعات دیگر اجتماع می باشد.

عبدالحکیم فیروزی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با صدور پیام تاریخی امام خمینی (ره) و نیز در راستای منویات مقام معظم رهبری به سوادآموزی به ویژه سوادآموزی زنان شتاب قابل توجهی داده شد.

وی با تاکید بر لزوم اجرای عدالت آموزشی در بین زنان و مردان اظهارداشت: سواد می تواند در جنبه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی اثر گذار باشد.

پیش از این فیروزی گفته بود که براساس سرشماری سال 1390 گلستان حدود 94 هزار بی سواد مطلق داشته که طی سال های اخیر 23 هزار نفر باسواد شده و آمار بی سوادان استان به 74 هزار نفر رسیده است.

به گفته وی برای آموزش به بی سوادان از نیروهای شرکتی به عنوان آموزش دهنده استفاده می شود و در قبال آموزشی که می دهند حق الزحمه آنان پرداخت می گردد.

فیروزی اضافه کرد: در سال قبل یکهزار و 100نفر آموزش دهنده با مدرک تحصیلی فوق دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس با این معاونت همکاری داشتند و آموزش به سوادآموزان بصورت فردی در منزل و یا کلاسی در مدارس انجام می شود.

یادآور می شود که دولت در سال 94 جهت تشویق سوادآموزان به هر سوادآموز حدود 120 هزار تومان هدیه خواهد داد و در سال آینده براساس مصوبه هیات دولت کسانی که متقاضی گواهینامه رانندگی، پروانه کسب و یا تمدید آن هستند باید باسواد باشند و ارایه خدمت به کسانی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند نیز منوط به باسواد بودن آنها خواهد بود.

استان گلستان یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت دارد که در 29 شهر و افزون بر یکهزار روستا زندگی می کنند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.