تاریخ: 2016-10-29 شناسه خبر: 40304

محرومیت قهرمان ماراتن بوستون دو سال دیگر افزایش یافت

محرومیت قهرمان ماراتن بوستون دو سال دیگر افزایش یافت

در حالی که تنها سه روز به پایان زمان ممنوعیت ریتا جیپتو، دونده زن کنیایی مانده است، دو سال دیگر به آن اضافه شد.

به گزارش سایت ورزش بانوان و به نقل از theguardian.com؛ ریتا جیپتو، دونده دوی ماراتن از کنیا که در سال ۲۰۱۴ بعد از جشنی که به مناسبت قهرمانی در مسابقات ماراتن آن سال گرفت به دلیل مثبت اعلام شدن آزمایش دوپینگ به مدت دو سال از حضور در میادین ورزشی محروم شد.

به همین دلیل این ورزشکار ۳۵ ساله به مدت دو سال ( ۲۰۱۴-۲۰۱۶ ) مجوز حضور در مسابقات ورزشی را نداشت. روز پنجشنبه ( ۲۷ اکتبر ) در حالی که تنها سه روز به پایان زمان ممنوعیت این ورزشکار مانده بود، دو سال دیگر به آن اضافه شد. اتحادیه بین المللی دو و میدانی ( یاف ) اعلام کرده باید ممنوعیت این ورزشکار دو برابر شود. همچنین در حال حاضر مبلغ ۱۵۰۰۰ فرانک سوئیس هم به عنوان جریمه باید به اتحادیه یاف پرداخت کند.

البته این دونده کنیایی درخواست تجدید نظر خود را به سازمان یاف و دادگاه کاس (دادگاه عالی ورزش) اعلام کرده تا بررسی شود. سال ۲۰۱۴ یعنی زمانی که ریتا ۳۳ سال داشت و محرومیت دو ساله برای او تعیین شد، گفت: “این ماده بعد از تصادف جاده‌ای توسط پزشک برای او تجویز شده است” اما این بهانه‌ها هیچ تاثیری در تجدید نظر مسئولان نداشت.

با این شرایط ممنوعیت این دونده کنیایی ۳۰ اکتبر سال ۲۰۱۸ در حالی که یک ورزشکار ۳۷ ساله است به پایان می‌رسد.

ریتا جیپتو در سال ۲۰۱۴ در مسابقات ماراتن بوستون و شیکاگو به مقام قهرمانی دست یافته بود که ۱۲ اکتبر همان سال مشخص شد در آزمایش دوپینگ شکست خورده است. در خون او مقداری اریتروپویتین یا EPO، هورمونی که باعث تحریک تولید گولبول‌های قرمز خون می‌شود و به میزان زیادی خستگی را به تاخیر می اندازد یافت شد. به دنبال مثبت اعلام شدن دوپینگ این ورزشکار، از پیروزی‌هایی که در دو مسابقه مذکور کسب کرده بود محروم گشت.

لازم به ذکر است؛ او در مسابقات ماراتن بوستون و شیکاگوی سال ۲۰۱۳ هم به مقام قهرمانی دست یافته بود اما همچنان این مقام‌ها را در کارنامه محفوظ دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *