تاریخ: 2016-11-13 شناسه خبر: 41199

داستان حمایت نازی‌ها از دو جنسه‌ای که به جای قهرمان پرش طول زنان مسابقه داد

گرتل برگمان ورزشکاری است که در فاصله یک ماه مانده به آغاز مسابقات المپیک 1936 برلین نامش از لیست ورزشکاران حذف و دورا راتجن، مردی با احساسات زنانه جایگزین او شد.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ برلین، سال ۱۹۳۶: جهان در تب و تاب برگزاری مسابقات المپیک است. در آلمان حزب هیتلری با سیاست‌های ضد یهودی بر مسند قدرت نشسته است. از طرفی آمریکا هم تهدید می‌کند که اگر ورزشکاران یهودی-آلمانی در بازی‌های بین‌المللی شرکت داده نشوند، این کشور از حضور در مسابقات خودداری خواهد کرد. از این‌رو مسئولان ورزشی نازی‌ها، تعدادی از ورزشکاران یهودی را برای حضور در مسابقات المپیک ۱۹۳۶ دعوت می‌کنند، گرتل برگمان ( Gretel Bergmann ) یکی از آنها است. وی از قهرمانان یهودی پرش با مانع به عنوان عضوی از تیم آلمان به کمیته بین‌المللی برگزاری المپیک معرفی شد. چرا که بعد از ظلم‌های وارده به یهودیان از آلمان به انگلستان رفته بود. البته راضی کردن او که ورزشکاری پرافتخار در کشورش به حساب می‌آمد کار چندان آسانی هم نبود. او می‌گفت: «یهودی‌ها را در آلمان تحت فشار گذاشته‌اند، ما فرار کرده‌ایم. حالا من باید زحمت بکشم که این حکومت روی سکوی قهرمانی بایستد؟»

گرتل برگمان قهرمان پرش طول زنان

تنها استدلالی که گرتل را متقاعد می‌کند به نام آلمان نازی در بازی‌های المپیک شرکت کند، این است: «تو با مدال طلایت ثابت می‌کنی که همه‌ی تئوری‌های نازی‌ها باطل است، که هیتلر برحق نیست.»

گرتل برگمان قهرمان پرش طول زنان

این در حالی است که نازی‌ها درست به همین دلیل دیگر مایل نبودند گرتل به پیروزی دست یابد. اما در هر صورت احتمال کسب مدال توسط این ورزشکار بسیار بالا بود و موفقیت او برای حکومتی که نابودی یهودی‌ها را تدارک می‌بیند، باعث سرافکندگی بود.

گرتل برگمان قهرمان پرش طول زنان

به همین دلیل در فاصله یک ماه مانده به آغاز مسابقات المپیک ۱۹۳۶ برلین اعلام شد نام او از لیست ورزشکاران حذف شده و دورا راتجن جایگزین او شده است. البته بعدها مشخص شد که دورا در واقع مرد ساده‌انگاری است که “احساسات زنانه” دارد.

داستان حمایت نازی ها از دو جنسه ای که به جای قهرمان پرش طول زنان مسابقه داد

دورا راتجن

داستان حمایت نازی ها از دو جنسه ای که به جای قهرمان پرش طول زنان مسابقه داد

دورا راتجن

بعد از این واقعه سال ۱۹۳۷ برگمان، آلمان را برای همیشه ترک و به آمریکا مهاجرت کرد. او نیویورک را برای زندگی انتخاب و با یک پزشک آمریکایی ازدواج کرد. در سال ۱۹۴۲ هم اقامت دائم این کشور را دریافت کرد. او در حال حاضر ۱۰۲ سال دارد و همچنان ساکن ایالات متحده آمریکا است.

داستان حمایت نازی ها از دو جنسه ای که به جای قهرمان پرش طول زنان مسابقه داد

برگمان در سن ۱۰۲ سالگی

او می گفت بازی های المپیک برلین را تماشا می کرده و از هر دقیقه آن احساس تنفر می کرده است.

فیلم سینمایی “برلین، سال ۱۹۳۶” بر اساس داستانی واقعی تهیه شد: داستان زندگی قهرمان یهودی رشته پرش با مانع در بازی‌های المپیک سال ۱۹۳۶، گرتل برگمان که دست مایه ظلم نازی‌ها قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *