تاریخ: 2015-07-20 شناسه خبر: 4139

سخنان رییس‌جمهور می‌تواند راه‌گشای ورزش بانوان باشد؟

ورزش بانوان

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛  دکتر حسن روحانی در دیدار با اهالی ورزش سخنانی مهمی را درباره ورزش و لزوم توجه به آن بیان کرد. در این دیدار رییس جمهور به اهمیت ورزش بانوان و افتخار‌ آفرینی آن در عرصه بین‌المللی اشاره کرد و گفت: در ورزش بانوان باید در سطح جهانی به گونه‌ای کاری کنیم که دنیا متوجه شود اسلام، اخلاق و فرهنگ ما با ورزش بانوان نه تنها در تضاد نیست بلکه حضور آنان در عرصه مسابقات جهانی هم ضروری و هم موجب افتخار ماست.

روحانی هم‌چنین خاطرنشان کرد: وقتی یکی از بانوان قهرمان کشورمان با حجاب در سکوی جهانی قرار می‌گیرد، باعث افتخار مضاعف است، ضمن اینکه از جمله اتهاماتی که به دروغ مطرح می کنند این است که اسلام ضد زن است و فرصت حضور زنان در جامعه را فراهم نمی کند و بین زن و مرد تبعیض قائل است، این در حالی است که هیچ آیین و مکتبی مانند اسلام به زیبایی، جایگاه و شأن بانوان را بالا نبرده است.

دکتر گودرزی وزیر ورزش و جوانان هم همواره بر توسعه و توجه جدی به ورزش بانوان تاکید کرده است. او نیز با اشاره به تاکید رییس جمهور مبنی بر حضور امن و آزادانه بانوان در میادین ورزشی، ابلاغ سیاست‌های مربوط به متناسب‌ سازی محیط‌های ورزشی برای حضور گسترده‌تر بانوان در عرصه‌های مختلف ورزشی را یکی از برنامه‌های وزارت ورزش و جوانان در دولت تدبیر و امید دانسته است.

دیدار رییس جمهور با ورزشکاران بار دیگر یادآوری کرد که بانوان بخشی مهمی از ورزش ایران را تشکیل می‌دهند و حتی بالاترین مقام اجرایی ایران نیز بر لزوم توجه به آن تاکید دارد. البته بدون شک ورزش بانوان همیشه در ایران آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته و سرمایه‌گذاری ویژه‌ای بر روی آن صورت نگرفته است. با این حال در سال‌های اخیر شاهد رشد چشم‌گیر توجه به ورزش بانوان از سوی مسولان ورزش ایران بوده‌ایم.

حال دیگر وقتی کاروان ورزش ایران راهی یک رویداد بین‌المللی می‌شود به مدال‌آوری بانوان نیز چشم داریم. در آخرین رویداد بین‌المللی ورزش ایران (بازی‌های یونیورسیاد 2015) نیز بانوان توانستند بیشترین مدال‌ها را برای کاروان ایران کسب کنند و سهمی مهمی در کسب مقام نهم در این بازی‌ها برای ایران داشته باشند.

نباید فراموش کرد بانوان نیمی از جمعیت ایران و البته ورزش ایران را تشکیل می‌دهند و به جز معدود ورزش‌هایی که امکان حضور بانوان مسلمان در آن وجود ندارد، در سایر رشته‌ها می‌توان با سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی، موفقیت‌های چشم‌گیری را به دست آورد.

لزوم توجه به ورزش بانوان نه تنها در بخش قهرمانی سبب افتخار آفرینی برای ورزش ایران می‌شود بلکه در بُعد همگانی نیز سبب افزایش سلامتی و ارتقای کیفیت زندگی این قشر از جامعه می‌شود. حال باید دید که آیا سخنان رییس جمهور می‌تواند سبب ایجاد یک روزنه برای توجه بیشتر به ورزش بانوان در ایران باشد و آیا این بخش از جامعه می‌توانند به حقوق واقعی خود دست یابند یا خیر؟

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.