تاریخ: 2017-01-31 شناسه خبر: 45014

در گفتگو با هانشی صفری دبیر فدراسیون سه‌گانه؛

مسابقات سه‌گانه بانوان ایران سال ۹۶ راه‌اندازی می‌شود

مسابقات سه‌گانه بانوان ایران سال 96 راه‌اندازی می‌شود شیرین گرامی

هانشی صفری دبیر فدراسیون سه‌گانه در گفتگو با سایت ورزش بانوان از راه اندازی مسابقات سه‌گانه بانوان ایران ظرف یک سال آینده خبر داد.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ ورزش سه‌گانه یا تریاتلون یا یک ورزش ترکیبی است که شرکت‌کنندگان در آن با انجام سه مرحله استقامتی با یکدیگر رقابت می‌کنند. مراحل مسابقه شامل شنا، دوچرخه‌سواری و دو هستند. مسافت هر یک از این مرحله‌ها بسته به نوع مسابقه تغییر می‌کند. سه‌گانه از سال ۲۰۰۰ در هر دو بخش مردان و زنان وارد برنامه مسابقات المپیک شده‌است. اجرای هر سه عنصر رقابت‌های سه‌گانه ( شنا ، دوچرخه سواری و دو ) برای بانوان ایرانی مقدور نیست و آنها تا به حال در هیچ مسابقه رسمی سه‌گانه شرکت نکرده‌اند. مسابقاتی که بانوان کشورمان به علت محدودیت بخش شنا تا به حال به آن پرداخته‌اند دوگانه نام دارد که شامل دو بخش دوومیدانی و دوچرخه سواری است. اما سوال اینجاست که “آیا به طور قطع امکان برگزاری مسابقات سه‌گانه بانوان ایران وجود ندارد؟”

شیرین گرامی مقیم لندن نخستین زن ورزشکار ایرانی در رشته سه‌گانه است که پس از به دست آوردن مجوز حضور در مسابقات بین‌المللی اتحادیه جهانی ورزش سه‌گانه، در شهریور سال ۱۳۹۲ در مسابقات جهانی لندن شرکت کرد. وی اگر چه در رتبه ۷۸ ام ایستاد ولی عنوان نخستین زن ایرانی شرکت‌کننده در این رشته را از آن خویش کرد.

پوشش شیرین گرامی که به نمایندگی از ایران در مسابقات شرکت کرد مورد تایید مسئولان فدراسیون سه‌گانه بود. از همین روی او یک بار دیگر و در مهر ماه سال جاری با حضور در مسابقات جهانی سه‌گانه با عنوان مرد آهنین به میزبانی هاوایی نام خود را به عنوان اولین و تنها بانوی ایرانی و محجبه این مسابقات ثبت کرد.

با کنار هم گذاشتن تمام این موارد علی‌الخصوص تایید لباس شنای شیرین گرامی توسط فدراسیون سه‌گانه ایران براحتی می‌توان حدس زد که با پیگیری‌های فدراسیون سه‌گانه و طراحی لباس ویژه شنای بانوان ایرانی، آنها هم می‌توانند در مسابقات این رشته شرکت کنند. در شرایطی که محدودیت‌های فدراسیون جهانی شنا برای پوشش بانوان شناگر، هیچ‌کدام با این شدت و حدت در خصوص لباس ویژه بخش شنای بانوان در مسابقات سه‌گانه لحاظ نشده است، کار ما برای راه اندازی مسابقات سه‌گانه بانوان ایران آسان‌تر می‌شود.

به همین بهانه گفتگویی را با هانشی صفری دبیر فدراسیون سه‌گانه ترتیب دادیم که متن آن را می‌خوانید:

هانشی صفری در ابتدا گفت: با لباسی که فدراسیون سه‌گانه استرالیا برای بخش شنای مسابقات سه‌گانه بانوان کشورهای اسلامی طراحی کرده بانوان ایرانی هم می‌توانند در مسابقات رسمی این رشته شرکت کنند.

وی خاطر نشان کرد: همانطور که شیرین گرامی با لباس کاملا پوشیده و مورد تایید فدراسیون سه‌گانه ایران در مسابقات مرد آهنین و مسابقات جهانی سه‌گانه در لندن شرکت کرد، قرار است با نظر قطعی معاونت ورزش بانوان این لباس برای بانوان داخل ایران مورد استفاده قرار گیرد. لباس طراحی شده باید مورد تایید کادر جدید وزارت ورزش بالاخص خانم محمدیان قرار گیرد تا ظرف یک سال آینده مسابقات سه‌گانه بانوان ایران هم راه اندازی شود. این لباس قرار است در داخل ایران طراحی و تولید شود.

دبیر فدراسیون سه‌گانه افزود: خانم گرامی در هر مسابقه‌ای که حضور داشته صرف نظر از کسب مقام تنها شرکت کننده‌ای است که بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد و این برای ایران ارزشمند است. سال آینده به بخش بانوان فدراسیون سه‌گانه خوشبین هستیم. خوشبختانه در این بخش بودجه بیشتر خواهد شد. از طرفی همانطور که وزارت ورزش اخبار خوبی به ما داده ما هم به ورزشکاران خبرهای خوبی خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *